Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
25.07.2012, 19:10

Граѓаните масовно се приклучуваат на „Работното лето“ 

Социјалдемократите ќе го продолжат проектот "Работно лето" и во текот на август, септември и октомври,а следниот викенд, партијата се сели во Охрид.Како што најави вчера генералниот секретар,почнувајќи од петок, ќе ги посетат руралните делови на општина Дебарца, како и околните рурални населени места.Во сабота, на голем митинг во центарот на Охрид, ќе го промовираат нивниот кандидат за градоначалник, Александар Петрески.

Досега со проектот "Работно лето", под мотото "Крени глас за иднината" ги посетиле Струмица, Велес, Куманово, Штип, Прилеп, Крива Паланка, Богданци и Неготино.Остварени се преку 300 средби во овие градови и околните области и општини, и според проценките на СДСМ,заедно со митинзите досега вкупно се сретнале со преку 150.000 граѓани.

Според Петров, иако се соочуваат со притисоци, заканувања и уцени, граѓаните масовно се приклучија кон овој проект.Тој информираше дека поради илинденските празници, наредниот викенд на 4 и 5 август нема да има партиски активности. Петров изјави дека второто полувреме од работното лето го започнуваат на 19 август со посета на Крушево, на 26 август партијата се сели во Ресен, а на 2 септември ќе го посетат Кавадарци. Генералниот секретар на СДСМ истакна дека на 8 септември поради државниот празник нема да има партиски активности, а на 16 септември се продолжува во Битола.Големиот митинг во Скопје, СДСМ го закажа за 28 октомври. (П.Р)


Статијата е прочитана 391 пати.

Испрати коментарПравила, што беше тоа?
На прошетка низ Охрид
Бан Ки-мун на жешка линија со Скопје и со Атина
За исклучено парно ќе се плаќа 10 отсто од сметката
Струјата и парното поскапеа среде лето
СДСМ го одложува митингот во Скопје поради слаба посетеност
Црвенковски дискриминирал по род и пол
Струмица жали за храбрите браќаФЕЛИКС, 26.07.2012 06:49:53
Богами вакво приклучување никогаш досега не е забележано во митингашката историја.Ако со ова темпо се продолжи и при тоа се знае да на ред се големите градови и плус временското померување (ако не се померат митинзите поради масовност до свети Никола)тогаш на митинзите ќе присуствуваат далеку повеќе од колку што РМ има жители.Инаку многу ни олесна да и покрај притисоците,заканите и уцените Македонскиот митингаш храбро се појавува секаде каде што ќе се разбере да има митинг.Никогаш не сум се сомневал да нашиот намачен,тормозен и подценет Македонец да има кураж да се спротистави на ваквите лоши нешта.Ете тој храбро и одважно веќе пет пати изборно им се заблагодарува на овие кој го ослободуваат од притисоците,заканите и уцените.Тој задоволен се заблагодарува со пенкало во рака,додека ослободителите некако ми изгледаат незадоволни од досегашното заблагодарување.
сузе, 26.07.2012 12:13:09
Феликс а да земеш некој ден одмор,а?
Kordinator, 26.07.2012 12:15:15
Terminot za ovakava aktivnost e vo celost promashen, bedejki toa se raboti naesen ili naprolet, no nikako v sred leto, ushte poklopeno so evropskoto prvenstvo vo fudbal i olimpijadata. Ne e dobro od mnogu prichini i za mnogu ludje, osven za dushmanite, a ponajmalku za slikata i efektot koj saka da se postigne. Ova e polosho i od lanskoto baranje na predvremenite izbori. Pa ima li nekoj normalen tamu da predlozi neshto podobro ili e Brane zastranil?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 36°C

Делумно облачно

Понеделник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Кај жените Американката Дана Волмер го сруши рекордот на 100 метри пеперутка, додека Камерон Ван дер Бург од Јужна Африк...
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Hа патеката од 400 метри мешано, 16-годишната пливачка од Кина Шивен Је постави нов светски рекорд и освои златен медал...
Првиот златен медал за Силинг Ли од Кина
Силинг Ли го освои првиот златен медал на Игрите во стрелаштво во дисциплината 10 метри воздушна пушка...
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон
Усеин Болт посакува четири олимписки злата

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |