Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Хроника

Серискиот убиец ги касапел телата на охридските дилери на девизи

Според вештачењето, жртвите биле убивани на најсвиреп начин и им биле сечени делови од телата

Симон Илиески

ОХРИД – Охридските дилери на девизи биле убиени на најсвиреп начин. Откако му го одзел животот на уличниот дилер Трајче Цоцески, убиецот со удари по главата го масакрирал горниот дел на телото и му го извадил срцето, кое не било пронајдено во распарченото тело. Ова се само дел од морбидните детали од вештачењето од обдукцијата на мртвото тело на Цоцески, кое пред Основниот суд во Охрид на вчерашното продолжување на процесот го презентираше Митре Нечевски, специјалист по судска медицина. За смртта на Цоцески, како и на уште неколкумина дилери на девизи, е обвинет охриѓанецот Лазо Радески, кој по обидот да се самоубие пред две недели, вчера се појави на судењето во судот во Охрид.

Во вештачењето стои дека Цоцески бил убиен со тврд предмет со сечило, зашто на главата имало многу отворени рани и пукнатини на черепот, што биле причина за смртта. По настанувањето на смртта со пила или со сличен предмет, на Цоцески му бил пресечен вратот, кој висел само на 20 сантиметри од кожата, а потоа убиецот му пресекол и дел од градниот кош. Со тврд предмет и силни удари посмртно му биле скршени клучната коска, едно ребро и двете лопатни коски.

Во вештачењето од обдукцијата на телото на Спиро Ставрески стои дека кај него, исто така, смртта настапила од повеќе удари во главата со тврд предмет, при што на неколку места му бил скршен черепот. При обдукцијата не можело да има и други сознанија зашто кога го пронашле и кога го донеле телото, било во распаѓање.

На процесот сведочеа и Осман Ќазим и Александар Ангеловски, вработени во сервисот за миење возила во која Лазо Радески минатата година го однел на миење својот автомобил. Сведокот Ќазим рече дека на предниот дел на автомобилот на подот кај совозачот имало крв и тој рекол дека не сака да ја чисти. Радески му рекол дека тој е ловец и дека уловил дивеч, па потоа со сунѓер сам зел и ја исчистил крвта. Потоа, Ќазим ја исчистил внатрешноста, а Александар Ангеловски надворешноста на автомобилот. Тие не ги знаеја прецизните датуми кога дошол Радески да го мие автомобилот, но тоа се совпаѓа со времето кога исчезна дилерот со девизи Спиро Ставрески. Сведочеше и Весела Гогова, сосетка до дуќанот каде што Радески ги вршел убиствата. Таа рече дека Спиро донесол 150 евра за да размени, ги оставил девизите, но не се вратил да си ги земе денарите. Таа му рекла на соседот Радески ако го види Спиро, да му рече да дојде кај неа и во неколку наврати го барала по мобилен телефон дента пред да исчезне.

Додека траеше судењето, обвинетиот Лазо Радески го следеше со смирен поглед и без никакви реакции од што се добиваше впечаток за човек кој првпат ги слуша грозоморните детали за убиствата на уличните дилери со девизи. Тој на минатото рочиште не беше донесен во судот во Охрид поради депресивната состојба во која се наоѓал и обидот да си го одземе животот со пиење антидепресиви во Истражниот затвор во Скопје.

Судскиот процес против Лазо Радески, обвинет за убиствата на уличните дилери со девизи Трајче Цоцески, Спиро Ставрески и Ракип Раим од Охрид, продолжува на 20 јануари идната година со презентирање на уште две вештачења и распит на неколку сведоци.


Статијата е прочитана 935 пати.

Испрати коментар

Од: западна
Датум: 23.12.2008 01:25:29
Ако фалело срцето на убиениот овој по се изгледа дилер на деизи и дилер на органи да не е ...смрт за таа гнаса од човек...уште ке ги судите....не заслужуваат судење такви монструми.Може да се рече дека во Западна Македонија некој го заплашува населението па на вакви идиоти им дава пари тоа да го прават....
Од: simka
Датум: 23.12.2008 01:36:49
Za takov covek netreba da mu se sudi pribideji kasapel lugeto go znaat ubiecot gi ubil na svirep nacin,sega treba da se dade na narodot i na plostadot i nego da go kasapat kako toj sto gi ubival inego da go secat na parcinja ., ida ostavat ulicnite kucinja da go jadat.....
Од: Toni
Датум: 23.12.2008 02:30:56
Ovoj monstrum treba da skape vo samica do krajot na negoviot mizeren zivot-dokolku e vinoven za ubistvata na 3 cata Ohrigjani
Од: sotir
Датум: 23.12.2008 08:47:08
i ova zivotno vredi da se cuva more del po del da se seci pa da se frli vo zoloska gradina na gladnite zivotni.monstrum mu gi zagorci zivotite na tolku semejstva.
Од: ФЕР-ПЛЕЈ
Датум: 23.12.2008 09:32:56
Дали некој знае зашто го правел тоа?Чинот што го направил е за осуда и доживотен затвор,само треба да се чуе и другата страна за да се делат коментари.И да не се дозволи оваков случај повторно да се повтори

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Хроника
Тепачки во Гостивар, Куманово и во Прилеп
Снема струја при гледањето на снимките од случајот „Пепел“
Приведени браќата Миладинови за малверзации со хотелот „Изгрев“
Сведочеше менаџерката на Тоше, се чека камионџијата
Македонец во Австралија осуден на 14 години затвор за обид за убиство
Во Чаир oграбена обложувалница