Број 3410  вторник, 19 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Вести
Site Meter
Спорт

Успешен старт на Јотовски во Чиле

Повремениот тениски репрезентативец на Македонија, Томислав Јотовски, се избори за настап на главниот турнир во рамките на фјучерсот во Сантјаго де Чиле, кој се игра неделава на земјени терени и за награден фонд од 10.000 долари. Јотовски, кој е 1401. на АТП-листата, на стартот во сингл ќе се сретне со осмиот носител Хавиер Муњоз (901.) од Чиле, а во двојки заедно со Португалецот Гонкало Переира во првото коло ќе играат со Чилеанците Риос и Вердуго.

Единствениот македонски претставник на турнирот беше прв носител во квалификациите, каде што беше слободен во првиот круг, за потоа да ги совлада домашните тенисери Матијас Бобадилја со 6-3, 6-4 и Бастијан Малја со 6-3, 6-2. Тој ќе престојува во Чиле во следните седум месеци и паралелно со тренинзите на тениската академија на Марсело Риос ќе настапува и на турнири. (Р.Д.)


#
Статијата е прочитана 277 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Забрана за гостување на „балистите“
Дуел на најголемите на „Бернабе“
Шабан Трстена предложен за великан на МОК
Првиот фаворит пресилен за Гамбит Асеко
Еклстоун
Лацио ги прескокна миланските гиганти
Кичевки декласирани во Шпанија
Реал го дава Бензема и плус милиони за Руни
Димитровски неизвесен за Светското првенство
Хоџсон брилира, Ливерпул не е во криза!


EU to move ahead on Serbia accession, add tough conditions
Bulgaria's landmark anti-mafia case unravels
Hungary waters down procurement rules for EU presidency