Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
07.03.2012, 18:49

И на Иванов му се виновни други

Шефот на државата деновиве ги искара и НАТО и Грците, но не понуди план и намера за надминување на блокадите кон Брисел

Светлана УнковскаПретседателот на државата Ѓорге Иванов не ја изненади јавноста со одговорите за спорот со Грција и членството на Македонија во НАТО и ЕУ, во неодамнешното интервју за австрискиот „Ди Пресе“. Наместо суштински одговор околу стратегијата на земјава за продолжување на блокираните преговори за името и за надминување на дводеценискиот спор, шефот на државава, вообичаено, го впери прстот во Грција, која, како што рече, намерно го одолговлекува решавањето на прашањето за името. Уште и дополни дека тврдата грчка политика го јакне домашниот патриотизам.

И покрај тоа што слушаме секојдневно слични пораки од домашните политичари, ваквата изјава не влева оптимизам дека политичките лидери размислуваат за преземање поконкретни чекори за излез од ќор-сокакот.

Експертската јавност оценува дека префрлањето на вината на другата страна не придонесува кон решавање на спорот и дека таквите изјави повеќе се за домашна употреба. Универзитетскиот професор и поранешен шеф на дипломатијата, Денко Малески, во интервју за нашиот весник, посочува дека ако не се разбере меѓународната политика и се формулираат погрешни политики, тогаш ќе се доведеме во ситуација од која не може да одиме ниту напред ниту назад.

„Една софистицирана дебата во меѓународната политика секогаш се концентрира на тоа што сака да каже другата страна, оти се претпоставува дека секој знае што сака неговата страна. Ние таков дијалог со Грција не сме почнале, како дијалог на две политики“, укажува Малески.

Во таков контекст на меѓусебни обвинувања, во кои и двете страни се закопани на сопствени позиции, посочува тој, останува атмосфера на две тврди националистички позиции.

И според универзитетскиор професор и амбасадор Нано Ружин, едно е тоа што ние сметаме дека ни се прави неправда со тврдите грчки политики, а друго е тоа што, со самиот факт што се водат преговори, се бара компромис.

„Практично нашата страна како да не е подготвена на компромис, бидејќи тоа го смета за нарушување на националниот идентитет. Тука мислам дека ни е потребен една широка дебата. Кога нема идеи нормално е дека ќе има вакви изјави“, вели Ружин.

Иванов, во сличен манир, пред претстојниот самит на НАТО во Чикаго, деновиве испраќа порака дека алијансата треба да ја почитува пресудата од Хаг, за да биде исправена грешката од Букурешт. По добивањето на хашката пресуда, сите меѓународни авторитети укажуваа дека Македонија ќе добие покана за членство кога ќе го реши проблемот со Грција, бидејќи во алијансата важи принципот на консензус, така што е нејасно кого убедува шефот на држава .

Малески вели дека тоа е така затоа што политичарите кои ја водат државата знаат дека од нив се бара да се откажат од својата националистичка идеологија, која е во судир со грчкиот национализам, што, пак, за нив значи политичко самоубиство. Ружин, пак, смета дека првиот човек на државата со вакви изјави само се прикажува во лошо светло.

„Неговата изјава повеќе наликува на порака од невладина организација. Тоа воопшто не е дипломатска, ниту политичка порака. Тоа е само пукање во празно и повеќе служи за внатрешна употреба. Но, од друга страна, тој и неговите советници покажуваат големи непознавања на принципите на алијансата. Кога веќе има такво непознавање, треба да се обратат и да побараат помош и совет, бидејќи евроатланските интеграции не се партиска ориентација, туку се наша заедничка цел и ориентација на граѓаните“, вели Ружин.


Статијата е прочитана 621 пати.

Испрати коментарКој ќе го наследи Стојановски
Секој влече на своја страна за нови заменици на Шврговски
Што знаат мажите за жените
Коментар од амбасадорот на САДMarioec od Azija, 08.03.2012 00:49:38
Eksperti Maleski i Ruzin?Pa tie dvajca zaedno so Frckovski se najgolemite vinovnici za segasnite problemi so imeto.Tie bea edni od kreatorite na spogodbata so koja ni do WC nemozese i nemoze da se vlezi a ne pa vo NATO iEU.Sega ja prefrlaat vinata na ovaa vlada(ne deka e bezgresna),koja voopsto ne e vinovna za situacijata.I inkvizacijata e nivni proizvod,za sobiranje politicki poeni pa makar i na drzavni interesi.Vidome deka istata voopsto ne e predmet na blokada,nego unistuvanje na se Makedonsko.Ekspertite seat strav i omraza samo da nese vidat nivnite katastrofalni greski,koi ne cinat previse,kako na Nacionalen taka i na ekonomski plan.
Biser od mudrosti, 08.03.2012 01:16:11
Ne mu se lutete na covekot. Taka mu rekle da kaze i taka kazal. A i ubavo izjavi deka eve treba da im blagodarime na Grcite sto ne drzat nadvor od NATO i EU , oti na toj nacin ni go jaknele patriotizmot.Abe se biser do biser od mudrosti?!
jimmy1, 08.03.2012 05:29:26
Po vase sto treba da napravime za da izlezeme od vie kako sto velite korsokak. treba da go promenime nasete ime, da se odkazeme od toa sto sme, da go izgubime identitetot, istorijata i kulturata samo da bideme clanka vo EU i NATO??? Bez naseto ime, identitet, istorija i kultura ne ni trebaat EU i NATO, nie sme miroljubiv narod i ne ni e mestoto vo edna teroristicka organozacija. Mozebi e nasa greska sto sme tolku miroljubivi pa koj stignal ne javnal a sega dozvoluvame da ne javaat i nasive od vladava. Nie ne sme vo korsokak, nie sme za da bideme ona sto sme i naseto ime da bide ona sto sekogas sme go nisele, Makedonija. Ako Grcite se vlezeni vo korsokak poradi naseto ime, poradi nasiot identitet, poradi nasata istorija i kultura, toa e nivna greska pa samite neka si baraat izlez od taa dupka. Makedonija vecna i vekovita, neku puknat dusmanite, nadvoresnite i vnatresnite anti makedonci.
Itar Pejo, 08.03.2012 06:23:56
Jas sum za promena na imeto. Ѓорге da stane Biserko !
Makedonec, 08.03.2012 07:32:42
Gospogjo Unkovska! Do koga takvite Lugje kako Vie ke rabotite protiv Makedonskiot Narod samo za Interesite na Mafijaskiot Kum Branko??? Seuste ne vi e jasno deka e toj politichki Mrtov???
Јован АН, 08.03.2012 09:23:54
Па зарем малку понуди Македонија?Сите релевантни фактори од ЕУ и НАТО говорат дека условите се исполнети,а останува “само името“.Зарем треба Претседателот и Владата да го понудат и него?!?Што понудија јужниве?Не ни треба влез во некакви организации безимени и без или со променет идентитет!
умен, 08.03.2012 09:30:27
Уште еден експерт требало да покоментира за целовито да биде целото...а тоа е Фрчковски!
Трпе, 08.03.2012 15:32:30
Ако е и од Ѓоле,ова многу е.Чоекот толку си разбира од надворешна политика, што е и за жалење.Но важно е тој да си го истера мандатот па ако треба по него нека има потоп.
Од редовен читател, 08.03.2012 18:05:42
Не се оди напред во државиче во кое простачишта се обидуваат да им делат лекции на видни универзитетски професори, само затоа што така им потшепнале нивните партиски ментори.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Магла

Недела
Грмотевици со дожд
Макс: 8°C, Мин: -1°C

Понеделник
Претежно облачно
Макс: 7°C, Мин: 0°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |