Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Свет

Буш не му е лут на новинарот што го гаѓаше со чевли

Американскиот претседател „не му се лути“ на ирачкиот новинар кој ги фрли чевлите кон него, соопштија од Белата куќа. Мунтадар ал Заиди ги фрли чевлите кон Џорџ Буш за време на конференцијата за печат што се одржа во Багдад, притоа нарекувајќи го куче. Буш во тој инцидент помина без повреди, но неговата портпаролка Дејна Перино доби модро око во мешаницата што се случи потоа.

Заиди во вторникот се појави пред истражен судија и „го призна делото што го направил“, изјави портпаролот на Високиот судски совет. Ирачката армија претходно ги негираше тврдењата од братот на Заиди дека новинарот бил тепан додека бил во притвор. Телевизискиот новинар, наводно, по инцидентот се здобил со скрешница на раката, на неколку ребра и внатрешно крвавење, изјави неговиот постар брат Даргам. Заиди беше вратен во притвор додека судијата не го преиспита случајот како дел од комплицираната правна процедура што би можела да трае со месеци пред можниот судски процес. (Би-Би-Си)


Статијата е прочитана 177 пати.

Испрати коментар

Од: commanddevil
Датум: 18.12.2008 00:35:49
e akko ke mu se luti?..pa sega kondurite na iracanecot vredat povekje od ,,celiot,, bush..

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Свет
Латинска Америка ги обвини богатите земји за кризата
„Бадвајзер“ го загуби правото на името „бад“
Британците се повлекуваат од Ирак
Изборот на Обама ги охрабри црните Ирачани да влезат во политиката
Браун прогласи „победа“ во кавгата со Германија
Во експлозии во Багдад загинаа 18 лица
Словенија ќе ја блокира Хрватска за ЕУ