Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Македонија

Пишман за рецептите во боја

Министерството за здравство, по се' изгледа, се пишмани за рецептите во боја. По реакциите од невладиниот сектор и одредени државни институции дека со розовите и зелените рецепти се открива дијагнозата и се прекршува приватноста на пациентите, Министерството, се чини, е подготвено да го повлече Правилникот за рецептите во боја, кој вчера стартуваше во практиката. Затоа Министерството одлучи Правилникот да го даде на јавна расправа пред засегнатите институции и организации. Доколку бидат искажани поголем број аргументирани тврдења и факти кои им донесат придобивки на пациентите и на граѓаните, велат во Министерството, тие се подготвени да изготват и нов правилник.(Ј.Ј.)


Статијата е прочитана 127 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Прилепските сарми подготвени, се чека судија
Д-р Димитриевска в.д. директор на Пулмологија до утре?
Стоматолозите се против целосна приватизација
Во Охрид ќе се гради ново пристаниште со бензинска пумпа
Заедничките пари ќе одат за Тетовскиот универзитет
Проблеми со лековите за болните од остеопороза