Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт

(ФОТО) Груевски - ВМРО е препознатлив код на македонскиот народ

Премиерот се обрати на Свечената академија по повод одбележувањето на Денот на македонската револуционерна борба...

Бизнис климата се подобрува, но чекаат уште реформи

„Дуинг бизнис“ за 2013 година ја рангира Македонија на 23-та позиција од вкупно 185 земји...

Вардар про го извлече Магдебург!

Првиот дуел од третото коло е на теренот на некогашниот европски првак...

Вести
Опозицијата се обедини во Сојуз за иднината
Четири партии се приклучија на опозицискиот фронт предводен од СДСМ - ЛДП, ВМРО-Народна, Достоинство и Обединети за Македонија
Бизнис климата се подобрува, но чекаат уште реформи
„Дуинг бизнис“ за 2013 година ја рангира Македонија на 23-та позиција од вкупно 185 земји...
Обама подобар во последниот ТВ-дуел
Кандидатите за американски претседател, Барак Обама и Мит Ромни, во Флорида, на последниот телевизиски дуел пред изборит...
Дорис Пак: ЕУ нема инструменти за враќање на визите
„Луѓето се безнадежни, не чувствуваат дека властите работат за нив и затоа бараат азил во земјите на ЕУ. Тоа е разбирлив...
Македонија го одбележува Денот на македонската револуционерна борба
Косово врие по средбата на Дачиќ и Тачи
Македонија ќе почне со преговори ако одобри Советот на ЕУ
Македонски хакери нападнаа албански владини сајтови
Романски бизнисмени заинтересирани да инвестираат во Кавадарци
Ивановски на Конгресот за информатичка технологија во Монтреал
Министерството за транспорт има нова адреса
Жени фармери од Косово во посета на ФФРМ
(ФОТО) Отворена новата зграда на Министерството за надворешни работи
Старо-ново плато кај Педагошка академија
Граната од Сирија погоди здравствен центар во Турција
Грција до утре мора да постигне договор за мерките за штедење
Честитка од Вељаноски по повод Денот на револуционерната борба
Возач усмрти пешак во скопски Бутел
Момче почина туширајќи се во сопствената куќа
 
Магазин
Промовирана монографија за Музејот на македонската борба
Монографското издание отпечатено на македонски и на англиски јазик, чии автори се професорите Виолета Ачкоска и Зоран Тодоровски, нуди патување низ сите 13 одделенија на Музејот
Државната награда „23 Октомври“ врачена на Георгиевски и Зендели
Наградата на добитниците им ја врачи претседателот на Одборот за доделување, академик Владо Камбовски...
Почина режисерот Владо Цветановски
Комеморацијата за Цветановски ќе се одржи утре во 11 часот на Факултетот за драмски уметности во Скопје, а погребот е за...
Томаж Станко и „Мајлс Смајлс“ за затворање на Скопскиот џез-фестивал
Оваа вечер може да се нарече и вечер на Мајлс Дејвис, затоа што Томаж Станко е нарекуван „полскиот Мајлс Дејвис“, а втор...
Авангардно фри-џез патување со „The Thing“ и Џо Мекфи
Ск��ндинавско-американската колаборација донесе експлозивни импровизаци и неповторливи џез структури...
Спорт
Челзи го чека пекол во Донецк
По големата победа над Тотенхем од 4:2 по пресврт во Премиер-лигата, европскиот првак го очекува тешко гостување против Шахтјор
Вардар про го извлече Магдебург!
Првиот дуел од третото коло е на теренот на некогашниот европски првак...
Тодоров си замина од клупата на МЗТ Скопје
Од следниот меч со Црвена Звезда екипата ќе биде предводена од нов тренер, чие име ќе биде објавено во следниве 24 часа...
Армстронг да ги врати парите
Меѓународната велосипедска унија удри по џебот на Американецот...
Громогласен аплауз за Илиевски во Љубљана
Во последниот натпревар од петото коло во АБА лигата, Цедевита го порази тимот на Унион Олимпија со минимални 75:71...
Вечното дерби за Антиќ и Олимпијакос
 

Најнови вести
Време
Скопје, 8°C

Ведро

Среда
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Четврток
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (33)
Првомајскиот ручек на Караѓорѓево. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кокан Димушевски: МРТ ја минира турнејата на „Леб и сол“ во Австралија
Клавијатуристот Кокан Димушевски не добил одобрение од МРТ, каде што е вработен, да замине на турнеја со групата...
Охрид со развоен план ќе го штити културното наследство
Во проект за интегриран пристап во управување со наследството се вклучени и Венеција, Вилавска Долина - Словенија, Крф, ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Печатено издание
Број 4013, 23.10.2012
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Иницијатива - Да се расветли значењето на Крсте Црвенковски
Според Стојан Андов, Црвенковски ниту бил фашист ниту пробугарски ориентиран, како што пишува д-р Александар Матуновиќ во својата книга, туку бил еден од раководителите на НОВ и предводник на еманципацијата на македонскиот народ
За гужвите во здравството ќе ѕвони црвен телефон
Со камерите кои како сувенири останаа од времето на Османи, Тодоров ќе ја регистрира секоја турканица, за која директорот ќе добие порака да ја реши
Што ќе содржи српскиот предлог до Иванов
Клучното прашање е дали Томислав Николиќ ќе бара само амнестирање на Вранишковски или, пак, ќе условува и со измени во Уставот на МПЦ
И струшките училишта со нови имиња?
Засега нема официјална потврда за гласиштата што засилено кружат низ градот дека ОУ „Јосип Броз-Тито“ станува „Блаже Конески“, а „Браќа Миладиновци“ добива албанско име
Сметките на МТВ под лупа на инспекторите
МВР и УЈП се оградуваат од регистарот за радиодифузна такса
Со инвестиции во енергетиката ќе имаме повеќе наша струја
Ако се направат 100 хидроелектрани, тие ќе произведуваат струја колку „Св. Петка“ и „Козјак“ заедно, вели бизнисменот Кочо Анѓушев, прв човек на групацијата „Фероинвест“
Кокан Димушевски: МРТ ја минира турнејата на „Леб и сол“ во Австралија
Клавијатуристот Кокан Димушевски не добил одобрение од МРТ, каде што е вработен, да замине на турнеја со групата
Препорачано од уредникот
Парно нема, граѓаните се топлат со греалки, ќе се намалат ли сметките?
Поради повисоките дневни температури, „Топлификација“ не грее ниту наутро ниту навечер
Зонското паркирање се шири со петицијата за негово укинување
За надлежните петицијата е неиздржана и велат дека како ќе функционира зонското паркирање зависи од основачите, Градот и Општина Центар

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

 
Што прават
 


Site Meter


На прво место
Николиќ ќе кокетира со Македонија
Српскиот претседател ќе ги разгледува македонските знаменитости и ќе биде гостин на „Валандовската ракијада“
Едиторијал
Мирче Јовановски
Антипод
Димитар Чулев
Поглед
Билјана Ангеловска
Мислења
Слободан НаJдовски
Мислења
Александар Станкоски
Мое ќоше
Ерол Ризаов
Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |