Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Спорт

Фени индустри уште еднаш го прегази Раднички

Македонскиот шампион Фени индустри ќе презими на чело на табелата во својата група во БИБЛ лигата, откако во својата сала уште еднаш сезонава повеќе од лесно го совлада Раднички 034 со 92:60. Оваа победа му дава огромна шанса на македонскиот претставник да игра во четврт-финалето од ова натпреварување.

Уште на самиот старт со серијата од 9:0 Фени навести дека е за класа подобар тим од противникот, кој дојде во Кавадарци без тројца стандардни првотимци. Таа предност кавадарчани постепено ја зголемуваа, а на полувремето заминаа со 25 поени плус. За пофалба е односот на кошаркарите на Фени, кои не дозволија предноста да ги намали мотивите. Влегоа сериозно и во вториот дел, па во 35 минута резултатот беше 86:46.

Целиот тим на Фени одигра одлично во сите фази, а Кол (18 поени), Гоцевски (16), Ѓуров (13), Чековски (13), Самарџиев (12) и останатите си поиграа со крагуевчани како на тренинг.

Резултати група А: Фени И. - Раднички 92:60, Свислајон Таково - Брашов 76:55

Табела: 1. Фени И 9, 2. Свислајон Т. 9, 3. Черно Море 6, 4. Брашов 6, 5. Раднички 6


Статијата е прочитана 41 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Спорт
Едуардо се врати на терен по девет месеци пауза
Митревски се враќа на голот на репрезентацијата
Македонија ја завршува годината на 56. место на ФИФА
Турбулентен период за Вардар
Специјално лого за навивачите
Влатко Костов тренер на годината
Њујорк испушти победа во „Стејпл центар“