Број 2863  вторник, 16 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Хроника

Црна недела: тројца загинати во сообраќајки во Скопје

Тројца загинати и десетина повредени е билансот на сообраќајните несреќи што се случија во неделата на улиците низ Скопје. Црната недела ја зеде првата жртва околу 15 часот кога на булеварот „Партизански одреди“ спроти Универзалната сала, како последица од удар на автомобил, загина велосипедистот Крсте Ј. (78) од Скопје. Во него удри такси-возило „шевролет“, кое се движело со неприспособена брзина. Крсте Ј. се здобил со тешки повреди, на кои им подлегна на пат кон Ургентниот центар.

Осумдесет и едногодишната Марија Китева од Скопје настрада кога во неа удрил автомобил „мерцедес“, управуван од З.П. (46) од Скопје. Несреќата се случила во 16,40 часот на раскрсницата од „Партизански одреди“, „Љубљанска“ и „Московска“, информираат од МВР. Китева починала на пат кон Воената болница.

Еден час претходно, на булеварот „Словенечка“ на патот кон граничниот премин Долно Блаце, се случи сообраќајна несреќа во која загина скопјанецот Хаќим Сулејмани (47). Тој управувал автомобил „сеат кордоба“, кој се судрил со „мерцедес“, управуван од В.Ј. (19) од Скопје. По судирот, возачот на „сеатот“ починал на местото, додека сопатниците Б.З. (26), Ш.Б. (43) и М.Б. (51), сите од Косово, како и возачот на „мерцедесот“ биле пренесени во скопските болници.

Полицијата информира и за уште една сообраќајка што се случи вчера околу два часот по полноќ на улицата „Првомајска“ во Скопје. Дваесет и седумгодишниот И.А. од Скопје, од се' уште неутврдени причини, изгубил контрола врз својот автомобил „голф“ и удрил во бетонска жардиниера. Со тешки телесни повреди се здобил сопатникот З.И., кој е пренесен во Клиничкиот центар и е во животна опасност. (Г.А.)


Статијата е прочитана 880 пати.

Испрати коментар

Од: .c.c.c
Датум: 16.12.2008 02:38:32
Soferi koi gazat luge na pesacki ,treba da bidat osudeni na 20godini zatvor,,, vo gradov se vozi ludo, ne e sigurno ni za pesaci ni za velosipedisti, mora da se prevzeme nesto,,, 20 godini zatvor ,pa neka vozat so 100 na saat, na pesacki

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Хроника
Запленет кокаин вреден 100.000 евра
Никој од МВР не дојде на судењето на Радмила Шекеринска
Пожарникар повреден при гаснење пожар
Падна злосторничкото здружување во случајот со Кирил Тодоровски
Грк со пет евра сакал да поткупи цариник