Број 2858  среда, 10 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Македонија

Во рестораните слободно пушење до 2010 г.

Со оваа изјава Државниот пазарен инспекторат призна дека неправедно се казнети десетина скопски ресторани

Во угостителските објекти ќе може да се пуши до 2010 година, кога стапува во сила целосната забрана за пушење на јавни места. Ова практично претставува менување на толкувањето на Законот за заштита од пушењето, со оглед на тоа дека до минатата недела пазарните инспектори правеа контроли и ги предупредуваа кафеанџиите дека целосната забрана за пушење е стапена во сила од 1 декември и дури ги казнуваа.

„По извршените консултации со министерствата што учествуваа во изготвување на Законот, потврдено е дека целосната забрана за пушење во угостителските објекти ќе стапи во сила од 1 јануари 2010 година“, изјави директорот на Пазарната инспекција, Сашо Аќимовски.

Со оваа изјава Државниот пазарен инспекторат призна дека погрешно го толкувал Законот, што значи дека неправедно се казнети десетина скопски ресторани каде што се пушело.

На нејаснотиите во Законот за заштита од пушење укажаа и угостителите кои реагираа дека доколку се воведе целосна забрана за пушењето, тие ќе останат без промет и гости. Со најавата дека забраната стапува во сила за една година, сепак, станува се' поизвесно дека на ваков отпор за воведување целосна забрана за пушење ќе се наиде и во почетокот на 2010 година, кога официјално ќе стапи во сила целосната забрана за пушење.

Во почетокот на овој месец стапи во сила само забраната за какво било рекламирање цигари. Во 2009 година угостителските објекти се' уште ќе бидат поделени на маси за пушачи и непушачи. За разлика од нив, во институциите може да се пуши само на отворено. (А.С.)


Статијата е прочитана 1601 пати.

Испрати коментар

Од: Makedonec vo EU
Датум: 10.12.2008 00:03:54
Kakvi restorani? Mesta kade sto se pusi se vikaat birtii :)
Од: Evropjanec u MK
Датум: 10.12.2008 00:10:55
E dobro de birtii, ama samo da mi se pojavi nekoj bubalica ko tebe i da mi kaze deka ne smeam da pusam. Odete si vie vo nepusacki mesta (restorani) ama ostajte mi gi pusackite (birtiite). Site vezbaat fasizam u drzavava, aman veke
Од: mene
Датум: 10.12.2008 00:38:03
mnogu bistri ovie vmrovskive inspektorcinjava. pobrzale da kaznuvaat da se ispoltronishat a ne go razbrale zakonot sto oni si go donele. a koj da gi kazni niv sega. bog da ne cuva ,ama nepimenosta vladee segde.
Од: граѓанин
Датум: 10.12.2008 00:42:24
Уште цела една година да се труеме по местата за социјализација?! Срамота! Прави што сакаш, само не им пречи на другите
Од: Zagor
Датум: 10.12.2008 00:54:34
Каков бре фашизам спомнуваш?Поголем фашист од некој што труе човек кој не пуши, има ли? И уште па и силен се правиш???Да не ти кажел некој да не пушиш??Па како не сватиш бе пријателе дека чадот смета,како што тебе би ти сметало ако некој изврши нужда до тебе,така нас цигарите твои ни сметаат.Ти имаш избор,Јас немам.Твоето задоволство за мене е агонија,се обидувам само да ти објаснам што се преживуваме,од вас пушачите.
Од: sss
Датум: 10.12.2008 00:57:35
gospoda ,i narodot i inspektoratot ,koj od koj ,pociviliziran,neznam koi komentari dava narodov ,kako da se zivee vo turskoto vreme,boze pa 21 vek e ,daj bidete malku pokulturni so vasite izjavi ,da vi gi cita nekoj komentarive od strana ke misli 15 vek e ,pozdrav
Од: jas
Датум: 10.12.2008 01:53:44
Prvo neka ja zabranat drogata sto se kupuva na sekoj cekor, pa posle ke mislime na pusaci i nepusaci. Pa sega i cigarite ke gi poskapuvaat, pa ajde da premineme na marihuana, poevtino se naogja. Bog da cuva...
Од: Sani
Датум: 10.12.2008 02:20:47
Pusenjeto kako masovna pojava e odlika na poprimitivnite sredini kako sto e Balkanot, no koga si se odlucil da se trues sebesi bidi barem tolku sovesen i pravi go toa nadvor od zatvorenite prostorii, kako sto e sekade vo razvieniot svet i ne dozvoluvaj da trues se okolu sebe.
Од: Meto
Датум: 10.12.2008 07:06:12
ako nekoj mi pusi u vrat jas ke sii dozvolam da mu plukam na masa... pa sega neka vidat tie trujaci
Од: vesna
Датум: 10.12.2008 08:19:59
Jas sum bivsi pusac i znam kolku e ubavo da si se najadis na masa vo restoran i potoa da si zapalis cigarce, no isto taka vidov i osetiv kolku e uzasno koga nekoj ti duva cad vo faca duri jadis i zatoa sum za nepusenje vo restoranite, no ne se soglasuvam za privatnite firmi. Dokolku samiot gazda na firmata e pusac i saka da odobri prostorija (zasebna) za pusenje, togas ne treba da se kaznuva tamu.
Од: nepoznata
Датум: 10.12.2008 09:04:47
zarem vie nepusaqite ne pravite drugi bedni raboti :droga,prostitucija pa posle i i gi prenesuvate najlosite bolesti taka da pusenjeto ne e glaven problem vo nasata drzava imas i mnogu drugi raboti koi se mnogu po vazni a nikako da se resat.pozdrav do site
Од: zabegan
Датум: 10.12.2008 09:05:35
so zapnale be ovi nepusaci .protiv pusacite pa ako im smeta neka si zemat jonizatori i neka si sedat doma.tie bile mazi aj be koga i zenite pusat.so ke bese ova ne pusi,ne napise,ne plukni goltaj go sekretot .od budali pobudali komu mu smeta NEKA SI SEDI DOMA I PERE TAJNIRI.
Од: gv
Датум: 10.12.2008 10:21:37
Kakvo pogresno tolkuvanje na zakoni od starana drzavna pazarna ispekcija,sramota site diplomci od site struki.kakvi se tie diplomi,koj gi dal.
Од: Buntovnik
Датум: 10.12.2008 10:30:50
Do Meto. Mozda mene mi smeta sto ti go dises mojot vozduh. Dali treba da te zakolam poradi toa. Glupaku eden. Nemoj da gresis deka nesto sto si cul cital deka istoto go razbiras. Cuvaj si gi tvojte misli za tvojte deca ne vredat ni svinska pi.ka za javnosta.
Од: lape
Датум: 10.12.2008 10:53:56
Na toj sto mu smeta deka se pusi po kafani neka ide u kino ili doma neka si sed,i a ne da kazuva deka mu smeta,pa samo u kafana li vi smeta a u kafici diskoteki tamu ne vi smeta, ne se pravite so sila pametni se znae kaj nas od 10 ljugje 7 minimum pusat.
Од: Филип
Датум: 10.12.2008 11:28:24
Катастрофа значи! Секоја година донесуваат закон за непушење, а сите пушат секаде!!! Се знае, посебен изолиран дел за пушачите, и посебен за непушачите! Што има тука нејасно?!? Ресторани, дискотеки, барови, кафичи, кафани, библиотеки, фирми, болници, базени............и на сите други јавни места, т.е. кадешто се движат непушачите, да се направи пушална/оддел за пушачи! За на крај сите да си бидат на раат, и да не му ја мислат дали некого трујат или не.
Од: Singapore
Датум: 10.12.2008 12:31:39
Truete se doma prostaci edni i ne gi truete normalnite ludje naokolu...Drzava bez zakoni ne e drzava a takva e Makedonija...Zabran za pusenjeto na site mesta!!!
Од: valandovo
Датум: 10.12.2008 12:46:14
koj ke im ja plati stetata na ugostitelite,sto imame nepismena vlada,znaeme,ama zakonite da ne gi razbiraat?
Од: dm
Датум: 10.12.2008 13:04:37
nema potreba od prepukuvanja i vreganje... jas sum pusac i sekako ne mi odi vo prilog ovoj zakon, no kako i da e veruvajte SITE ke se navikneme za nekolku meseci. Isto ova mi se sluci vo Italija kade nikade ne se pusi, i za mesec dena se naviknav i ne mi smetase da izlezam nadvor da pusam cigara (plus sto pomalce ke se pusi)....taka da bez panika...se e navika!
Од: nepusac
Датум: 10.12.2008 13:05:36
Dokazana e zgolemena smrtnost od vdisuvanje cad od cigari. Ako e dozvoleno pusenje na javni mesta togas treba da bidat dozvoleni i drugi formi na ubivanje. Samoubistvo e licna rabota, pa pusenjeto vo svoite domovi e ok dokolku tamo nema nepusaci.
Од: Filip
Датум: 10.12.2008 13:09:27
Donesi si zakon stopiraj go, kako i ostanatite. Pa da doagjaat lokalni i pretsedatelski izbori. Se padna vo voda
Од: VUJCE OD AMERIKA
Датум: 10.12.2008 13:19:15
Hehe, se kaznile a zakonot ne e vo sila ?? PUSACI: Ako imate protiv toa sto ste diskriminirani imate institucii kaj sto moze da barate zalba (ne veruvam deka ke dobiete ama aj) kako sto spomna nekoj-Vie imate izbor koga ke odite na javni mesta a nepusacite nemaat i zatoa se nosat ovie zakoni zaradi zastita na poslabite edinki koi nemaat izbor. Vo Kalifornija ne se pusi nikade-duri ne smee da se zapali cigara na 6 metra od vleznata vrata ili terasa a nekoi gradovi ne dozvoluvaat ni nadvor da se pusi......sto e dobro za nepusacite i sepak iako nekoj ke PLACE deka nema da ima promet site mesta se prepolni i kulturnite PUSACI si izleguvaat nadvor da zapalat. Jas ne sum PUSAC i ne mi ni preci nekoj da pusi do mene-izrasnat sum megu pusaci , ama ako opstestvoto go nalaga zakonot-PEKI ne se zalam :))) NI LUK JAL NI LUK MIRISAL
Од: setac
Датум: 10.12.2008 14:35:52
Dobri se, VLADATA sekogas si ima tema za beganje na glavnata tema nego koga se zboruva za pusenje jas nekolku godini ne pusam bidejki poskapea tolku da nemoza poveke da gi koristam.Da se vrsi pritisok na pusaci so poskapuvanje a ne so zabrani i neznam sto. Kafanite i drugi ugostitelski objekti se od javen karakter samite gazdi neka si vodat red so kakva etiketa ke im bide objektot. Nesto sto so vekovi e tradicija nemoze da se izbrise za edna godina.
Од: koki
Датум: 10.12.2008 16:10:37
Luge mnogu ste se razmazale,jas ne sum pusac ama svesen sum zosto poveke ne trujat vozilata a nikoj ne se buni za niv,cigarite pa cigarite. Neka im otvorat na ovie nepusacive nekoj restoran i neka odat tamu.
Од: Majka
Датум: 10.12.2008 19:21:54
Kazete uste nesto pa da mozat site da Vi go utvrdat prosekot na intelegencija. Kako ne Vie sram. Koga ste se rodile ne ste se rodile vo chad i smrad od tutun. Toa znaci sekoj sto se rodil ima pravo na cist vozduh prvenstveno i toa e reper spored koje ke se rakovodite. Pa taka site tie sto go imaat za sebe ukinato cistiot vozduh nemaat pravo na drug da mu go nametnat toj niven izbor. I treba da se trgnat na strana. Predlagam Kushner da donese pravilo: Site ke bidat primeni vo Evropa samo kako nepushaci.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Системот за безбедна храна, сепак, стартува в година
Се крие ли богатство во темелите на битолскиот градски часовник
Битола - Епинал 40 години пријателство
Доцнат парите за невремето во Прилепско
Приватниците во небрано по одлуката на „Македонски шуми“
Државно земјиште во Кумановско доделено на локални моќници
Зимскиот распуст од 31 декември до 19 јануари
Бесплатен прв извод за неевидентираните