Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
16.10.2012, 13:53
Ќе бидат повлечени тужбите против француските ракометари?Адвокатите на Боиновиќ најдоа низа „дупки“ во правилниците на Францускиот ракометен сојуз кои, според нивната процена, ќе доведат до запирање на казнената постапка

Двајцата адвокати кои го застапуваат ракометарот Младен Боиновиќ открија низа процедурални недоследности кои најверојатно ќе доведат до прекин на казнената постапка против ракометарите уапсени поради обложување во Франција.

Информацијата ексклузивно ја објави францускиот магазин Point, повикувајќи се на експертизата на Лука Абраткиевич и Изабела Монсенего, адвокати на Боиновиќ.

Тие најдоа низа „дупки“ во правилниците на Францускиот ракометен сојуз кои, според нивната процена, ќе доведат до запирање на казнената постапка.

Нивниот клиент нема да одговара за „многу тешок прекршок“, бидејќи обложувањето преку интернет, според Дисциплинскиот правилник на ЕЕН, се смета за обичен, односно благ прекршок.

Во Етичкиот кодекс на ФФН, донесен февруари годинава, предвидена е суспензија за спортист комарџија доколку делото е карактеризирано како „тежок прекршок“.

Прашање е што ќе се случи и со останатите играчи на Монпеље, меѓу кои се и браќата Карабатиќ, обвинети за свесно организирана измама.

Магазинот известува дека постои и втора незаконска работа која може да ги спаси, како тоа дека четивото за интернет обложувањето е уфрлено во Етичкиот кодекс дури на 28. јуни, односно 90 дена откако ракометарите наводно манипулирале со резултатот на мечот со Рен.

Статијата е прочитана 561 пати.

Испрати коментарМеталург го „збриша“ Санкт Петерсбург за четврта победа во ЛШ
Победи за водечката тројка во Премиер лигата
Мекејлеб најефикасен во победата на Фенербахче
Клучот за „Грипе“ е во одбраната
Металург по четири од четири
Балотели со награда „Златен тапир“
Без домашна кошарка и овој викенд
Македонија ќе скокне 21 место на ФИФА листата!
Грчки фудбалски клуб спонзориран од проститутки
Пораз на Самарџиски со Литвос Ритас во Евролигата
Иванов - Нашиот тим се вика Република Македонија
Успешно деби на Куманово во БИБЛ
Червар ја спушта топката
Џон Тери нема да се жали на казната за расизмот
Нов пораз на Атлетико Мадрид во Лигата на шампионите
Барса сака да го продолжи договорот на Меси до 2018
Победа за Металург и пораз за Вардар Про во Сеха лигата
Тепачки, хулиганство, насилство пред и по натпреварот со Србија
Камерон бара остри казни за Србија
Самба во Вроцлав
Швеѓаните од 0:4 до 4:4!
Јаневски - Големата желба и борбеност ни донесоа победа
(ФОТО) Ибраими ја донесе првата квалификациска победа
Работнички потпиша со Шарпер
Надал се враќа за Австралија опен
МВР - Мечот Македонија - Србија е од висок ризик
Фетел не размислува за Ферари
Јапонија реагира за нуклеарната шега
Победата над Србија императив
Фетел во Ферари до 2014 година
Реал Мадрид три месеци без Марсело
Михајловиќ - Македонија опасна и без Пандев
Димитров сениорски првак на Македонија
Протест од Златна зора до ФИБА за Македонија
Српски хулигани најавуваат тепачки пред натпреварот Македонија - Србија
Хет-трик на Металург во Лигата на шампионите
Торп се соочувал со убиствена депресија
Втор пораз на МЗТ Скопје во АБА лигата
Фетел триумфираше во Кореја
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Ведро

Недела
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 6°C

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (30)
Јованка не се откажува од политичка кариера. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |