Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Забава
14.10.2012, 17:33

Од таксист до крал на бакарот

Кој е Милан Поповиќ, бившиот свршеник на Северина?

Мултимилионерот Милан Поповиќ ја почнал кариерата на крајот на 80-тите години на минатиот век, како таксист во Швајцарија. „Никогаш не се занимавал со криминал, ниту со политика. Се збогати благодарение на својата интелигенција и огромна амбиција. Бараше шанса, доби шанса и ја искористи шансата“, вели извори близок на Поповиќ, кој работел со него во швајцарската фирма „Марк Рич комодитис“.

Амбициозен, вреден, интелигентен, претприемчив, како што го опишува бившиот колега, но и интересен, зборлив и харизматичен, се спријателил со брокер за метали од фримата „Марк Рич комодитис“ (МРК). Додека се дружеле, Милан ја користел секоја шанса да му нафрли некоја своја деловна идеја. Неговиот пријател набргу сфаќа дека интелектуалните капацитети на Милан далеку ја надминуваат работата на возач, кој ја имал дотогаш, па му закажал разговор за работа во фирмата.

„Дојде утрото во закажаното време и трпеливо седеше и чекаше до 18 часот да го прими директорот. Беше млад и енергичен и се гледаше дека е решен да успее. Одлично ја работеше својата работа. Москва, во тие години, се отвораше како пазар, па во МРК вработуваа Срби, зашто лесно го учеа рускиот јазик и добро се вклопуваа во руското општество“, објаснува пријателот на Милан Поповиќ. Поповиќ директно соработувал со Игор Алтушкин, трговец со метали од светски калибар. Гледајќи како се работи таа работа, брзо собрал два и два, дал отказ во МРК и отворил своја фирма.

„Таа негова мала фирма директно соработуваше со огромната компанија на Игор Алтушкин. Како? Се зборува дека на рускиот олигарх му ја објаснил денес добро познатата финансиска техника на префрлање пари на Кипар. Така Поповиќ го заработи првиот милион, а набрзо и вториот, третиот, седмиот, единаесеттиот...“, вели познајникот на Поповиќ.

Богатиот Србин, во 1996 година станува дел од московскиот џет-сет. Парите ги вложува во ресторани и ноќни клубови за богати, што му овозможува уште подобри деловни контакти. Авиони, јахри, најскапо шампанско и најубавите жени стануваат негово секојдневје. Работата ја проширува на Доминиканска Република и во Америка, а во 2001 година го доведува Игор Алтушкин во Србија, па тие двајцата, заедно со Зоран Дракулиќ, кој набргу излегува од работата, вложуваат пари во валалницата во Севојно.

Во Белград, во улица „Његошева“, купува пентхаус (стан кој го опфаќа целиот последен кат) и почнува да прави забави во манир на светски плејбој. Залевањето со најскапо шампанско, инаку обичај на богатите московјани, го носи во Белград. Го нарекуваат крал на бакарот.

„Авантуристичкиот дух не го остава да се смири. Купува авион и полага за пилот за да може самиот да управува, крстосува по Јадранот на својата јахта во друштво на атрактивни девојки од Русија и Србија. Омилен е меѓу жените, но на ниту една не и' по��ѓа од рака подолго да го задржи. Авантурист е, непостојан и се' брзо му здосадува“, констатира изворот близок на Милан Поповиќ, кој во последниве две години најмногу се прослави како (сега веќе бивши) свршеник на хрватската пејачка ѕвезда Северина и татко на нејзиното дете. (Блиц)


Статијата е прочитана 5153 пати.

Испрати коментарШто прават
Македонија е земја на можности и ограничувања
Поради Ријана ги прекина контактите со Кареуче
Не може да поднесе мајка му да има момче
Се откажува од шоу-бизнисот за да не ја срами Кејт
„Епл“ ја продолжува војната со „Самсунг“
Петгодишно сеќавање од заминувањето на Тоше Проески
„Бум бам“ на Слаткаристика во етер!
„Филиграни 2012“ ветува нови фолк-хитови
„Моден викенд-Скопје“ почна со матине на Секирарскиmk, 15.10.2012 00:36:01
Ovoj e samo lice za perenje na valkan ruski kapital, kade e uspeshnata prikaska vo toa?
Petar, 15.10.2012 10:07:13
Vo ovaa prikazna moze da poveruva samo kompleten idiot.Od taksist stanal milioner!?A kade?Vo Rusija,vo pocetokot na 90-te,rabotejki so Srbija pak vo 90-te...Na pameten covek i ova mu e dosta.
nekoj, 15.10.2012 17:07:09
Bravo za sekoj sto uspeal vo zivotot. A za komentarite : ako vie ne mozete ne znaci deka ne moze nikoj.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

 
Што прават
 


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |