Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Хроника
11.07.2012, 16:43

„Мајка ми е убиена поради нејзината добрина“

Струга – Кривична пријава за убиство и 30 дена притвор заработи 38-годишниот Гзим Максути (38) од струшкото село Калиште, кој завчера ја убил 78-годишната Милица Лазороска. Според полицијата, немало ниту претходен мотив, ниту посебна причина за извршувањето на овој грозоморен чин. Стружанката беше избодена со нож завчера претпладне во дворот на нејзината семејна куќа.

Полицијата информира дека убиството кое ги вознемири стружани се случи на улицата „Маршал Тито“ во центарот на Струга. Жената го примила на гости Максути, кој сакал да ги посети татка си и неговата сестра, кои поради семејни расправии, извесно време живееле во куќата на Лазороска. Стружанката го послужила гостинот со кафе и додека седеле и разговарале во дворот, Максути во еден момент го зел ножот од масата и и' задал удар во вратот. Повредената жена веднаш била префрлена во болницата во Струга, но за кратко време им подлегнала на сериозните повреди.

Синот на убиената Милица, Јованчо Лазороски, во шок и неверување за она што и' се случило на неговата мајка, вели дека таа била убиена без причина.„Мајка ми почина од нејзината добрина. Убиена е без причина, без никаква расправија. Утрово таткото на убиецот, кој беше во кавга со него поради што и побегнал од дома, ми кажа дека стравува за својот живот. Но, ете настрада мојата мајка“, изјави видно вознемирен Јованчо Лазороски.

И од полицијата велат дека нема конкретен мотив за убиството.

„Пред самиот чин на убиството не претходела каква било вербална расправија, ниту пак меѓу убиената и Максути имало некаков претходен конфликт или недоразбирање, што потврдува дека немало основен или директен мотив за ова дело“, вели Стефан Димоски, портпарол на СВР-Охрид. (Е.М.)


Статијата е прочитана 1751 пати.

Испрати коментарПовредените војници на домашно лекување
Газдата на синџирот ресторани „Кај Злате“ си го одзеде животот
Со нож нападнат лидерот на ВМРО - ДПМНЕ во Битола0d eden, 12.07.2012 13:47:30
a da vovedeme kazna od 101 godina bez pravo na zalba ili da go obeseme na plostad na ova sonce da vise 30 dena a posle toa i plus 20 kamsika. samo i toa ke mu bide malku,a zenata kafe mu varila .covek li e toa ili sto e.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

 
Што прават денескаSite Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Вторник
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 12°C

Среда
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 11 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Првите олимпијци пристигнуваат денеска во Лондон
На аеродромот Хитроу пристигнуваат првите 335 спортисти и нивните тренери, меѓу кои се наоѓаат олимпијци од САД, Канада,...
Лондон ја почна борбата против допингот
Анти-допинг центарот на ОИ ќе тестира 6.000 спортисти плус сите освојувачи на м��дали, се' до деветти септември...
Киднапиран претседателот на „Олимпискиот комитет“
Креветите во Олимпиското село долги само 172 см
Игри со 5.000 допинг-тестови и 150.000 кондоми
Темната страна на Олимписките игри

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |