Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
07.09.2012, 12:57
Плевнелиев смета дека Македонија ја краде бугарската историјаНа последната средба бугарскиот претседател побарал од македонскиот колега да се престане со манипулацијата и идеологизирањето на историјата во Македонија

Бугарскиот претседател Росен Плевнелиев изјавил дека Бугарија никогаш нема да направи компромис со својата историја, ниту пак, со историските факти за регионот, а тоа му го пренел и на македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов.

Како што пренесува бугарската новинска агенција БТА, тоа го изјавил вчера во Пловдив на одбележувањето 127 години од обединувањето на Бугарија, одговарајќи на новинарско прашање дали Македонија се обидува да ја присвои бугарската историја.

- Посочив дека манипулација на историјата и идеологизирањето и замената на историските факти не помогнало на никого на Балканот, додал Плевнелиев.

Според него, фактите од историјата треба да им се остават на историчарите, а политичарите од двете страни на границата да работат за добрососедство со европски пристап и, како што вели, заедно да градат добра соработка, мостови, тунели, железнички врски и заеднички настани.

Плевнелиев додаде дека истата визија со него ја споделил и македонскиот претседател Ѓорѓе Иванов при нивната последна средба, за што, пред два дена, му испратил и писмо.

Шефот на бугарската држава изразил надеж, како што пренесува БТА, дека долгогодишните обиди од страна на Македонија за разединување и промена на историјата ќе останат во минатото. Во таа насока, бугарскиот претседател очекува еден нов пристап во односите меѓу политичарите на двете земји, за што очекува и конкретни докази.

- Ако се искрени зборовите на македонскиот претседател многу скоро ќе реализираме една заедничка иницијатива - изградба на споменик на Димитар Талев во Прилеп, рекол Плевнелиев.

Статијата е прочитана 2088 пати.

Испрати коментарИванов - Да ја создаваме Македонија како слободна и демократска земја
Почна изградбата на автопатската делница Демир Капија - Смоквица
Македонски ден на Саемот на книгата во Москва
Отворен новиот Центар за дијализа во Скопје
Македонските војници неповредени во самоубиствен напад во Кабул
Груевски за Си-Ен-Ен - Невработеноста се појави по распадот на СФРЈ
Лорд - БиХ пропушти уште една шанса за членство во НАТО
Честитка од Вељаноски по повод Денот на независноста
„Гугл“ и го честита Денот на независноста на Македонија
Отворен Споменикот на паднатите херои за Македонија
Пуштена во употреба новата зграда на Министерството за земјоделство
Стано - Билатералните прашања да не бидат пречка за влез во ЕУ
Осуден авторот на познатиот постер со ликот на Обама
Повеќе улици во Скопје денеска затворени за сообраќај
Почнува изградбата на автопатската делница Демир Капија - Смоквица
„Луфтханза“ и синдикатот постигнаа спогодба, штрајкот прекинат
Македонија го слави Денот на независноста
Државниот врв на прием кај Вељаноски по повод Денот на независноста
Георгиевски и официјално на чело на Народна
Повреден полицаец при нападнат на конвој на ЕУ во Косово
Куќен притвор за 27 обвинети во „Калдрма“
Преполовена претплата за ОНЕ мобилните корисници
Ердоган - Израелски напад врз Иран ќе предизвика апокалипса
Иванов првпат слуша за иницијатива за споменик на Талев во Прилеп
Нови 700 паркинг места во две подземни паркиралишта
Тинејџер повреден во тепачка во Гостивар
Енерегетско поврзување меѓу Македонија и Косово
Израелски велосипедист тешко повреден на Бистра
(ФОТО) Принц Хари во Авганистан ќе пилотира со „Апачи“
Македонски компании на саем за автомобилска индустрија во Германија
За Денот на независноста македонското знаме подигнато во Торонто
Во ЕУ само со решени билатерални спорови
Бесплатен автобуски превоз до Скопје со билет за прославата
По Мали, и Нигерија демантира дека го признала Косово
Одложено судењето за двојното убиство во Гостивар
Обама - Американците исправени пред историски крстопат
Меѓународната вселенска станица поправена со четка за заби
Расмусен - НАТО нема да се меша во Сирија
Прв случај на западнонилска треска во Хрватска
Почна генералниот штрајк во „Луфтханза“
Честитка од САД за Денот на независноста на Македонија
Обама ја прифати номинацијата на демократите
Ален Зекиров веќе не го обезбедува Мијалков
Тодоров не попушта, лекарите ќе одат на штрајк
Шеесет луѓе, од кои 31 дете загинаа во бродската несреќа кај Измир
Епидемија на црвени линии околу Македонија
(ФОТО) Рено му подари два електрични автомобили на Папата
ДУИ го блокира Собранието и бара помош од Иванов
За американските бизнисмени Македонија непозната дестинација
Косово и Албанија ќе се обединуваат со телефонскиот код +355
За 55 возила, 5 отсто од „Аутомотив груп“
За 2,5 години 720 жртви во сообраќајот под 7 годишна возраст
Британската министерка за внатрешни работи исвиркана на Параолимпијадата
Двајца кумановци избодени со нож во тепачка
Падна размената меѓу Македонија и Турција
„Мекдоналдс“ - Македонија го прославува 15. роденден
„Луфтханза“ утре во генерален штрајк
Наскоро тендер за „Џумајлија“, заинтересирани 30 компании
Не е побарана асистенција од полицијата за имињата на училиштата во Чаир
Д-р Марјан Бојаџиев избран за најдоб��р професор во Европа и во Азија
Додик - Србија да го бара северно Косово и да го признае останатиот дел
Владата воспоставува систем за финансиско разузнавање
Арапската лига го повика сирискиот режим да прекине со насилствата
Најмалку 20 луѓе загинаа при потонување на брод во Егејско Море
Обама и официјално кандидат на демократите
Бизнис можностите на Македонија презентирани во Атланта
„Маратонско“ обраќање на Бил Клинтон за успесите на Обама
При експлозија во складиште за муниција загинаа 25 турски војници
(Обновено) Четворица убиени во оружен напад во Франција
Бугарија најавува „црвена линија“ за Македонија
Австралиско-новозеландската епархија се дели на два дела
СДСМ - Трајановски го фалсификува Урбанистичкиот план
Ангелов му порача на премиерот да не глуми патриот
Исцртани опасни етнички линии во парламентот
Пешевски - Падна конкурентноста кај компаниите, а не кај Владата
Уште една шанса за загубарите
За Македонија се интересирале автомобилски компании
Ромпуј - Името ќе отвори многу врати
Јанкулоска - Не ги коментирам обинувањата за тендерот за полициски возила
Владата ќе им помага на компаниите да стигнат до европските фондови
Шулц - Македонија секогаш ќе ја има мојата поддршка
Стратегија за спречување на одливот на високообразовниот кадар
Олимпијадата не им донесе профит на британските трговци
Пијан возач усмрти пешак во Куманово
Мртва жена најдена во опожарена куќа
Руте - Ниту цент повеќе за Атина
Филе - ЕУ не бара од Србија да го признае Косово
Тригодишнина од бродска несреќа со „Илинден“
Јапонија ќе ги купи спорните острови
Европската комисија покрена истрага против „Газпром“
Во Собранието почнува расправата за законот за бранителите
Мишел Обама побара нова шанса за претседателот
Ка-дис со нови докази за тендерот за полициски возила
Владата ќе ги награди најдобрите амбасадори
Намален кредитниот рејтинг на ЕУ
Американец усмрти 70.000 кокошки во живинарска фарма
Камбоџа ќе го депортира коосновачот на „Пајрат Беј“
Во тешка сообраќајна несреќа во Мароко загинаа 42 лица
Филе стави точка на „македонски“
Повредени петмина тинејџери, со „пунто“ удриле во дрво
Инвестицискиот самит за посилна ек��номија
Бесплатен железнички превоз за 8 септември
Шест компании заинтересирани за модернизација на патарините
Шулц - ЕУ сака Србија да го признае Косовоnikolce nz, 07.09.2012 13:39:47
Toa ne e vistina . Nie krademe istorija od Srbite .
silvester sidnej, 07.09.2012 14:11:11
Pa profesor vi rece deka sekoj ima pravo da si pisuva svoja istorija. Isto kako turbo-folkot (ne pisuvam muzika bidejki ne e muzika). I sto poveke muabet? Nie sme si deca na Aleksandar a vie groznite Tatari. Arnautite se deca na Ilirite a Grcite od Egipet dosle pred nekoj vek. Oppa batoo...Demokratia, pravo na sopstvenost ve molam. Hahahahaha....do kade moze dlaboko covekot so glupostite? a ke zaboravev... I Car Samuil e Makedonec. i Goce, Karev, Gjorce, Miladinovi, Shatev, Cento, Kiril i Metodi, Prlicev....sickite sickite se Makedonci. - pardon Blgari....ot regionot Makedonija. Koj ke razbere ke ima mir a koj nejke ke ima mora vo dusata brakja. Mir i ljubov megju brakjata sakam.
Blerim, 07.09.2012 14:39:10
Se razbira, sto ke im e drzava so kup problemi kako sto e Makedonija.Samo prasanje e, dali nasite politicari SE za vleguvanje vo EU?!A moeto mislenje e deka NE sakaat posto samo so bezredije moze da se krade i manipulira narodot.
stoe, 07.09.2012 14:39:48
apsolutno e vo pravo,vo site sosedni drzavi se izucuva samuil e bugarski car i aleksandar veliki e grk samo vo makedonija aleksandar zborel slovenski(sto e smesno)....
bugarin, 07.09.2012 17:03:03
ovoj na slikata, bugarskiot predsedatel Plevneliev, e 100% makedonec ot egeiska Makedonija selo Plevnja
Angel, 07.09.2012 17:51:36
Стое.прочитај ја книгата на John Shea - Macedonia and Greece The Struggle to define a new balkan nation, за работите да ти станат појасни! Не само да се коментира напамет? Ја имаш и на македонски.
ФЕЛИКС, 07.09.2012 17:52:15
Се додека имаме билмези поединци се однесуваат како пациенти на неонатологија ќе немаме ништо историско.Па така овие билмези се согласуваат да источниот сосед е во право кога се е неговото.Од Кирил и Методи,Климент, Миладиновци,Делчев, Сандански,Прличев и др.Други билмези ќе се согласат да црквите не се наши,да и припаѓаат на Ссрпската црква.Да се што се случило помеѓу првата и втората светска војна е српско оти тука била нивна бановина.Трети билмези ќе тврдат да повоена Македонија е вештачка творба по желба на Коминтерната.Четврти билмези не веруваат во сегашната независност.Се на се еден куп билмези на м2.За кој бабами Евда би рекла,,тикви без корен,,.
Не обратно е, 07.09.2012 18:38:24
1. Бугарија го украде те анектира Пирин сосе Македонци. Во 195 на попис во Пирин се изјаснија 200.000 Македонци. После договор Черчил Сталин нула. Од тука се гледа колку е ЕУ демократска. 2. Во Македонија има стотина што мислат дека се Бугари а во Бугарија секој трет е со македонско потекло. 3, Од татрска потекло им остана само името Бугари а јазикот како и на пола Европа е од Македонците солунскиот дијалект. 4. Бугарија ѓи краде македонските дејци пистаели борци како Мисирков вапцаров Молеров Сандански и др. 5, П.С. Поради сличен однос на соседот Грција а овие од ЕУ врескаат дека требало добрососедство ја мразам ЕУ и несакам во фашизоидно друштво без почит кон мене како Македонец.
Kireto, 07.09.2012 19:48:27
E pa vo pravo si e Plevneliev, pa on e ot Egejska Makedonija...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Ведро

Сабота
Ведро
Макс: 30°C, Мин: 13°C

Недела
Сончево
Макс: 32°C, Мин: 12°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
„Рејбан“ – 75 години култен моден додаток
Ниту една ѕвезда ниту рекламна кампања не постигнала толку голем маркетиншки ефект за очилата за сонце „рејбан“ како фил...
Марио Драги ги осоколи берзите
Европската централна банка ги охрабри инвеститорите со мерките за спречување на должничката криза...
Меѓународната вселенска станица поправена со четка за заби
Станицата што чини стотици милијарди долари двајца астронаути ја спасиja со помаш на четка за заби од три долари...
Скелет на диносаурус е Франкенштајнски амалгам
Дали коските на Tyrannosaurus rex се прошверцувани од Монголија и споени содруги фосили...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |