Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
На прво место

Фрчкоски казнет со 32.000 евра за клевета на Груевски

Судот пресуди дека со колумна го наклеветил, навредил и омаловажил премиерот

Професорот Љубомир Данаилов Фрчкоски вчера беше осуден да плати околу 32 илјади евра поради клевета, навреда и омаловажување на премиерот Никола Груевски, преку колумна објавена во весникот „Дневник“. Груевски најави дека парите кои како оштета треба да му ги исплати професорот, ќе ги даде за хуманитарни цели.

Судијата во Основниот суд Скопје 1, Зоран Димитриевски, донесе одлука дека професорот на Правниот факултет во Скопје е виновен за трите дела за кои се товареше со приватната тужба што против него ја поднесе премиерот Никола Груевски. Поради клевета, навреда и омаловажување, Фрчкоски е казнет со по 40 дневни глоби, но како единствена казна ќе треба да плати 100 глоби, или 2.500 евра. Судијата Димитриевски го обврза тужениот да плати судски паушал од 3.000 денари, но поради тоа што не беше доставен трошковник, не утврди висина на трошоци. Судот донесе решение со кое делумно беше усвоено барањето за исплата на надомест за нематеријална штета, за што Фрчкоски ќе треба да плати 1,8 милиони денари или 30.000 евра.

Овој износ претставува третина од она што тужителот Груевски го бараше од професорот Фрчкоски.

Премиерот за навредата, омаловажувањето и клеветата бараше штета од шест милиони денари или 100.000 евра.

Кога пресудата ќе стане правосилна, судот го обврза професорот Фрчкоски да ја објави во весникот „Дневник“, каде што беше објавена и колумната под наслов „Окта vis-a-vis Кољо дијамантот“, посветена на продажбата на „Окта“. Фрчкоски во колумната напиша дека еден од анексите на договорот во 2000 година го потпишал токму премие��от, како тогашен министер за финансии и со тоа му нанел голема материјална штета на државниот буџет.

Во кусото образложение на пресудата судијата Димитриевски рече дека тужбата била поднесена уште кон крајот на ланскиот септември и дека оттогаш имало закажано дури 11 рочишта, но дека суштински судскиот процес започна минатиот месец и дека, по одржани три главни претреси, е донесена пресудата со која Фрчкоски е огласен за виновен.

Адвокатот на Груевски, Никола Додевски, вчера по донесувањето на пресудата рече дека е задоволен од одлуката. „Судот со својата пресуда се покажа дека го респектира правото и дека слободата на изразување не може да се карикира во слобода на лагата“, рече тој, додавајќи дека нема паричен надомест што може во целост да го надомести тоа што е направено како штета“, рече Додевски. Адвокатот не сакаше да одговори дали другите пари од 6.000.000 денари ќе ги бара во граѓанска постапка.

„Суштината на надоместот на штета не е остварување имотна полза, туку да се покаже дека во правна држава не може да се зборува се' и сешто за секого, особено ако е во насока за политичка дискриминација и во релација за кого се однесуваат невистините“, смета адвокатот на премиерот.

Груевски вчера најави дека парите ќе ги даде за хуманитарни цели. „Во јавноста беше кажано дека сум поднел тужба до професорот Фрчкоски поради критика, што не е точно. Се работеше за тужба за клевета, што е прилично различно од критика и тоа за сериозна клевета“, изјави премиерот по посетата на ЗЕЛС. (Љ.С.)


Статијата е прочитана 2145 пати.

Испрати коментар

Од: Sramota
Датум: 23.12.2008 00:14:18
Sramna presuda koja ja vraca Makedonija vo mracnite vreminja! Srecna Nova 1949 godina!
Од: Димитар
Датум: 23.12.2008 00:21:10
Срам за судството и за владата. Кога миленичето на Груевски, латас ги пцуеше сите македонски мајки, го немаше Николчо да го осуди миленичето, а сега се навредил затоа што некој отворено во очи му ги кажал некои нешта. како што тргнаа работите некој може и нас што пишуваме коментари тука утре да не суди заради изнесеното мнение кое е различно од тоа на диктаторот.
Од: ljupco,bitola
Датум: 23.12.2008 00:23:37
Мрм,мрм,мрм!-Ова е изјавата на Фрчко после донесената пресуда.Очигледно веќе почнала да делува воспитно на него.Одсега натаму ќе пази што треска по новини и против кого. Удирањето по џеб е најдобрата лекција по културно поведение што ја добил од некого. ``Професор``Фрчковски повеќе личеше на учениче седнато во магарешка клупа.ХаХаХа
Од: miki maus
Датум: 23.12.2008 00:36:34
malku e kaznata od 32000.trebase pojce za umot da mu dojdi.
Од: Delcevo
Датум: 23.12.2008 00:39:51
Pazi sto pisuvas moze da te tuzi i da platis za humanitarni celi !!!!!!
Од: Pirin
Датум: 23.12.2008 00:42:49
Za Sramota da za sramota je stavrno ama starmot je na frcko, on vo posledno vreme tolku zema zamav sto stavrno treba nekoj da mu kaze stop, izmisli svedok lazen za atentatot na gligorov , tepa deca na ulica i kleveti lazno bez fakti, inaku i na zapad ima zakon za kleveta i toj zakon se pocituva i ako se utvrdi vinata za kleveta i se kazbuva zavisno od prihodite na gresnikot, ako toj zarabotuva poveke pari togas ke se kazni poveke, taka vo slucajov sudot imal vo obzir deka frcko zarabotuva poveke pari a vrsi kleveti bez nekoja potkrepa togas normalno je vo sekoj kulturen svet sto ima sudovi i za takvo nesto da odgovara i bide kaznet, ajde frcko strekna nova ne 49 tuku 2009 veruvam deka nema veke da kines zeleni .
Од: ANGEL
Датум: 23.12.2008 00:48:16
Koja crna pravna drzava?Zar vo Makedonija vladee pravoto i za kogo! Ne smeam da pisuvam poveke, sto znaes sto moze da se sluci!
Од: jas
Датум: 23.12.2008 00:51:48
O, sudstvo makedonsko!!! O, magister Nikola Gruevski!!! Sto rece ona daskaliceto tvoe: "Sega brzo doma i ova stutkaj go vo doktoratce, sto pobrzo, vo interest na narodot!!! Sramno!!!
Од: Itar Peyo
Датум: 23.12.2008 00:57:55
Kade e ANEKSOT ??? Se zaboravi aneksot. Posle prvi juni nema kaenje.
Од: ssando novoselec
Датум: 23.12.2008 01:00:25
frćko frćkaj na parkin plac dobi pobeda vo prva runda sega od primierot vo edinajsetata probaj na ring ako si gledal boksot po megu rusinot VALUJEV I NOLUFIELD so pomoš na sudiite pobedi rusinot kolko što znam si dobar bokser vo ćetri oka
Од: allex
Датум: 23.12.2008 01:10:50
ne se soglasuvav ni koga Branko dobi na sud so Fokus, pa taka ne se soglasuvam ni sega.No, i na ova krivonogovo ke mu dojde krajot, mozebi malku ke pocekame ama ke dojde.Vcera imase nekoi komentari za toa dali moze da vidime nekoj sto bi go zamenil Gruevski, i zatoa sto nemalo nikoj iako ne bil dobar trebalo da ostane.DA KAZAM deka onoj sto ja vodi drzavat loso mora da si odi, a nie sme tie sto treba postojano da barame covek sto ke bide vistinski evropski politicar.Konecno sakam da vidam nekoj sto ke ne osobodi od ovie dvedeceniski stravovi deka utre ke bide "kataklizma".I sakam nekoj sto ke bide patriot vo vistinska smisla na zborot.Dosta nekoj me .... vo pamet i go koristi moeto cuvstvo na predadenost na zemjata.Toa nema da mu go dozvolam ni na ovoj mediokritet Gruevski. Na krajot na kraistat sto da ocekuvas da sluci vo drzava vo koja dvete najgledani tv vodat vojna megu sebe,najprizemno, obiduvajki da mu se "piknat" na premierot i da karat poveke.
Од: Don Kihot
Датум: 23.12.2008 01:11:44
Ova e stvarno interesno, se nadevam ke deluva i poucno za site ,od ovaa i od onaa strana, se sto ke se kaze vo javnosta treba da e argumentirano so fakti i da se potkrepi so dokazi.A ne ovoj napravil vaka onoj onaka kleveti i drski napisi ,niski udari i slicno,Konecno mora da se vodi smetka sto ke se napise i dali e toa tocno.Pozdrav do vasi i nasi.....
Од: Kim Jong
Датум: 23.12.2008 01:16:12
Tesko na nas so ova sudstvo i so ovaa vlast. Drzavata tone kako Titanik, brzo i nepovratno a lugjevo se kjori na se sto se slucuva okolu nas. Treba da si mongoloid i da imas IQ na ananas za da branis i poddrzuvas vakov probisvet od vlada. Vovedoa prohibicija (samo sto kaj nas Eliot Ness e zensko... sekako, ako go izzememe mustakjot), kje vovedat "Belkjarina" za tie sto ne se zele i napravile 18 deca, kje go glumime London so dvokatni avtobusi i so ala Madam Tussauds od lokalen karakter, kje pravime skulptura na Aleksandar od cii vrv kje mozeme da go gledame Solun i da se draznime, kje kjutime i kje traeme za da slucajno nekoj na ulica ne se posomneva vo ona sto go zboruvame... pa da ne iscinkari za "kleveta, insinuacija i navreda". Makedonija denes, kako da ja gledam Romanija kon krajot na 80-setite.
Од: Robert
Датум: 23.12.2008 01:19:09
Neznam zasto nekoi lugje gi odobruvaat glupostite na Frckoski.Samo za potsetuvanje-vakvi postapki za kleveta pokrenaa i Pretsedatelot Crvenkovski i eks premierot Hari Kostov-i dvajcata gi dobija sporovite i toa pravedno isto kako sto i sega Gruevski go dobi ovoj spor versus izgubeniot Frckovski.Ovoj profesor so nekogas visoko renome,za zal se pretvori vo burleska.
Од: poddrshka za frchko
Датум: 23.12.2008 01:22:53
posramna presuda neam videno. prvo, pazete ne stanuva tuka zbor za nikakva kleveta zatoa sto vo kolumnata ima prasanje, dali ima korupcija, znaci nametnuva dilema, e zatoa go tuzele frcle deka se osudil da postavi prasanje glasno kako danocen obvrznik. vtoro, sto e ovaa bljuvotina presudata da se objavi, uste malku fali pa ko u filmon scarlet letter ke ne teraat da si zigosame bukva na sramot na gradite P = za predavnici. treto, zato sudijana 9malce feminiziran mi stoese) ne dozvoli aneksot da se zeme ko dokaz a? sto smetae ako e sve cisto. i posledno me iznervira ona za omalovazuvanje. sekojdnevno vmrovcive ne omalovazuvaat na sekoj cekor, ne brkaat od rabotni mesta, ne degradiraat, go pljukaat pretedatelot gospodata bile omalovazeni. pa uste ke go imitira branko i on vo humanitarni celi ke dael parive aj bas da vidime dali ke zavrsat parite tamu nisto ne veruvam. najvaznoto - ako bil tolku uvreden zosto cekal cela godina , a? cim tolku omalovazen odma so ne tegnal tuzbata sto mislite
Од: Klime
Датум: 23.12.2008 01:33:56
Vo Makedonija treba da se dekriminalizira javnata kleveta. Treba da bide osnova za gragjanska parnica, a ne za privatna krivicna tuzba! Toa e se'. A koj klevetel bez vrska, kje si plakja. E sega, kolku e toa bez vrska e druga rabota zatoa sto kaj nas sudovite nemaat utvrden i rigiden stav za toa koi dokazi kje gi proifatat a koi kje gi otfrlat. Na primer vo ovoj slucaj, prof. Frckoski i negoviot advokat se zalea deka sudijata ne go priofatil krunskiot dokaz - navodno tie barale da se otvori dogovorot i da se vidi koj go potpisal famozniot aneks, ama sudot toa ne go dozvolil bidejkji stanuvalo zbor za drzaven dokument, drzavna tajna, sto li uste ne... Ako e toa taka, togas uste edna sramota za makedonskoto sudstvo, a ako ne e uste edna sramota za prof. Frckoski.
Од: sr
Датум: 23.12.2008 01:36:34
sto e narode cudno ,taka treba ,neznam sto razbirate vo zborot demokratija ,znaci spored mnogu vas ,mozete se i sesto da kazete na coveka i da go omalovazite ,ali bez fakti ,gledam i vo komentarive koe ponasanje se ima ,ve molam razlikuvajte kritiki od kleveti, inaku sekade na zapad e taka kako vo slucajov bez fakti nemozes za nekogo se da kazes ili pisuvas,da go omalovazuvas ,pa makar i na ulica,i toa lice moze da te optuzi ,cudno vi e no ke se naviknete kako i za javnata cistota ,da ziveete vo civiliziran svet,inaku pozdrav do site i bez komentar
Од: university profesor from USA
Датум: 23.12.2008 01:49:56
e frce, frce, netreba da dzavkas se i sesto po petparacki vesnicina, ami ako si salam profesor objavi naucni raboti vo stranski casopisi.
Од: Marx
Датум: 23.12.2008 03:59:58
Ako Koljo dijamantot e golem mash, zosto ne gi objavi spornite aneksi pa da vidime ciij potpis stoi crno na belo. Nema zosto da si igrame kadija te tuzi- kadija te sudi! Predlog do golemiot vojvoda vo nekoja sledna reklamna kampanja da gi objavi spornite aneksi i neka izvojuva moralna pobeda koga veke ne mu e do parite. P.S ako Frce e osude za kleveta sto li ostanuva za sirotiot Latas, covekot uste Majka Tereza ja nema isplukano... ili pak...
Од: Tocno e toa sto go napisa Frckovski
Датум: 23.12.2008 04:24:56
Neka ne bere gajle Grujo ke go stigne pravdata i nego. Seto ova sto go pisuva Frcko e PRAVA VISTINA i zatoa ke dojde den koga i Grujo ke bide uapsen, vlecen so lisici i osuden. Sega e na Vlast i moze da izbegnuva i da presuduva ama vlasta ne e vecna. Ovie VMROVSKI SLEPCI sto mislat deka Frcko laze i deka nivniot Grujo e svetec ke se uverat eden den deka bas Grujo bil PRAVIOT LOPOV i eden den sve ke izleze na megdan i ke mu se sudi i toa gadno ke mu se presudi. Ke bega i on kako Ljubco vo Bugarija ama PRAVDATA i tamu ke go stigne. Ova za "OKTA" i onie cetiri stana sto Grujo i gi kupi na majka mu eden den skapo ke gi plati. A do togas neka uziva vo apsenjata ama neka znae deka i samiot ke bide uapsen. Tolku zlo i krazbi i nanese na ovaa drzava sto ni samiot ne e tezok. Negovite bratucedi Mijalkovi ja dotamanija cela Makedonija i ke vidite deka eden den site ke bidat vo "Idrizovo". A ovie cirkuski apsenja i presudi JASNO E deka Grujo gi pravi za da gi zamoci i da si go kreva rejtingot.
Од: dragan
Датум: 23.12.2008 05:35:09
sto go branite manjakot koj po novini laze za atentati , i tepa zeni na ulica ... nasilnik . moze li nekoj da veruva na covek sto na javni mesta tepa zeni ??? toj covek li e ??? razmislete se malku
Од: Грујо Николовски
Датум: 23.12.2008 05:51:05
Стварно не ми е јасно што толку го навредило нашиот лефолматол... ете, пред малку ја прочитав колумната и не најдов нешто особено навредливо. Едноставно Фрчко го кажал тоа што е вистина, па дури и преблаго го напишал, кога станува збор за неговиот стил... Ама, очигледно вистината најмногу боли, па водејќи се според народната “ако не можеш по магарето, удри по самарот“, лефолматолот од позицијата што ја извршува покажува сила и сака да сее страв... само, нема за долго.... Оствалуваме!
Од: stole
Датум: 23.12.2008 06:13:17
sto ceka sudijata Zoran Dimitrievski odma neka mu stegne presuda na Stevco Jakimovski -ne paricno tuku zatvor-so naveduvanjeto na datumi i arhivski broevi na originalnite dikumenti za kriminalot okolu OKTA go zasluzuva toa. Gruevski nema potreba da podnesuva tuzba, edna vazi za site pa koj e maz neka pisuva protiv nego.E more g-din sudijo neli tie sram platata koga ja zemas i ja nosis doma znaj toa se aram pari poltronu eden,so diplomata izbrisi si gi g..ot.
Од: Ace od Avstralija
Датум: 23.12.2008 06:29:31
Malku e. Treba 3 200 000 evra za takvi sto se pravat pametni. Problemot kaj Makedonecot voopsto e: Jas, jas, pa jas koj sto se znae i tvrdam deka e taka i jas kako najpameten na cel svet ja objavuvam vistinata i site poradi toa da mi se poklonite..... A ako seto toa se izjavi na kraj: Toa e moe licno i personalno mislenje, togas nikomu nisto, ni tuzba, ni sudovi... Dali FRCKO ednas ti i takvi ko tebe ce ja naucite ovaa lekcija? Da se nadevame za vase licno dobro i za Makedonija.
Од: 100 чекори
Датум: 23.12.2008 07:57:27
Абре македонче каде се спремаш борба те чека борба за слобода.....
Од: Трпе
Датум: 23.12.2008 08:00:22
Уф,уф,господинот Рејтинг бил омаловажен . Да не беше клеветата,народот да ја дознае вистината ,сега рејтингот ке му беше дупло поголем.А што е тоа со секојдневното омаловажуванје на сопствениот народ.Секој ден е посиромав поради 24/7 сатното работенје на владата.
Од: anonimen
Датум: 23.12.2008 08:30:18
Sramota! Vladejackata partija ima mnogu dobri sovetnici. Znaat tocno na koi kopcinja da pritisnaat za popularnosta da im se zgolemi. A narodot sto gi izglasa ocigledno nema dovolno obrazovanie za da vidi kakva igra se igra. Golem minus do javnite mediumi sto ne ja prezemaat ulogata i na eden ednostaven nacin opisat sto se slucuva vo drzavata.
Од: Iko
Датум: 23.12.2008 08:35:01
Site tie bezvezni kolumni kolku se povece bombasticni, tolku podobro i sluzat samo za zgolemuvanje na citanosta na vesnicite. Zatoa e sega red na "Dnevnik" da mu gi plati tie pari na Frcko.
Од: ilija
Датум: 23.12.2008 08:52:34
do: miki maus Prijatele,pravopisot ti ja odava politichkata pripadnost.
Од: andrej
Датум: 23.12.2008 08:55:19
Ajde ke ima grujo za nekoe stance plus!!Kolku li samo mu donese okta!!Ovaa drzava stanuva obicna zabokrecina!
Од: Троцки
Датум: 23.12.2008 09:15:28
Срамота! Србија ја укина клеветата од листата на предмети за кои се активира кривична постапка, но ние сме секогаш поназад. Па Србија го преживеа Милошевиќ пред десет години, а нашиов Милошевиќ почнува да владее сега. Ова ме потсетува на Тито и не една жена која била пратена на Голи оток. Или Сталин и Сибир. Зошто судијата не дозволи дљ се испита содржината на анексот? Срамота за Македонија, тоталитарна држава стануваме се посигурно. Ќе направат и ние како Грците еден ден да излеземе на улица!
Од: zabegan
Датум: 23.12.2008 09:29:34
more..more mnogu bil navreden nasiot premier a sto e so narodot? zarem neje navreden so fiskalnite kasi da mu zemes od dzep,plus,da dezura so denovi,da mu vgradat patriotski sofvtver,pa povtorno sega istoto samo da mu go izvadat istiot pa da plati,dali toa neje navreda?jas mislam e povece od navreda toa e iz zivuvajne na narodot,eve sega i pazardzite gi ceka fiskalizacia,i nikomu nisto,zatoa sto obicniot covek neje premier a nese znae sekoj vo daden moze da bide,sramotiiiii.
Од: bbb
Датум: 23.12.2008 09:46:32
Vo tekstot se ubavo e napisano i citatelot e dobro informiran sto bilo i kako bilo. samo ostanuva nejasno, ne e kazano, dali ova se slucuvalo na sud ili vo nekava VMRO-vska pacvarnica.
Од: Vlado Perth
Датум: 23.12.2008 09:56:16
Bidete sigurni deka eden den Frcko ke mu vrati ubeden sum vo toa.
Од: Prilepcanec
Датум: 23.12.2008 09:59:36
Dali Premierot i negovite istomislenici gi sledat i ovie komentari sto odat po recisi sekoja "genijalna"odluka na Vladata,sto patem , im ja ponistuva Vrhovniot sud.Zosto ne podnesat tuzba protiv site onie koi na ovie stranici ja kritikuvaat Vladata i nejziniot vodac-ili kef im bese da mu se nafrlat na profesorot Frckovski,zasto trebase toj da se zamolci. Gospoda,ako se trgna po ovoj pat-ubavo e da ni kazete kade ne vodite. Dali go ziveeme vremeto na Radoje Domanovic,kade vo edna prekrasna satira narodot trgnuva po vodacot,a toj gi doveduva do ambis.Duri togas tie se pobunuvaat,a toj im priznaa deka e slep.
Од: Пародија
Датум: 23.12.2008 10:26:53
А бе Аце , Аце.Убаво си пишал Аце од Австралија "ем лично , ем персонално".Пиши си таму за твојата Австралија и остави не нас Македонците од Македонија да се бориме и против надворешните но и против внатрешните непријатели на оваа напатена земја. Ова е срам за демократијата , за т.н. независно судство.Ова не е само пресуда на слободната мисла, туку и пресуда спротивно на фактите затоа што тој анекс на договорот со окта постои и се надевам дека ќе дојде време кога ќе биде објавен.Дури тогаш и само тогаш ќе може да се каже кој е крив а кој не е.Според мене единствен кривец во случајот е судијата.
Од: od mene
Датум: 23.12.2008 10:28:03
lugje ne bitno sto napisal frcko,bitno e koj dobiva na sud.bogami sega stvarno treba da se pazi sto se zboruva zasto barem taka nasiot premier ke gi oblece i najade siromasnite,so pogresno zborenje za nego.ama racunajte toj e mnogu dobar se dava na humanitarni celi.pa i nas ako ne tuzi ke ima kade da otidat parite.sramno za ovaa drzava pa neli ima demokratija.znaci sekogas koga vistinata ke gi pogodi tie sudat.pa normalno.
Од: do koga
Датум: 23.12.2008 10:33:34
Konecno ja postignaa celta ovie od kontrarevulucionernata organizacija.Gi zamolcaa site neistomislenici.Sega ni ostanuva da gi slusame Latas,Tomic i Milenko,se slugi i prodadeni dusi za grs zlatnici.Konecno nastapi mrak vo Makedonija.
Од: petar
Датум: 23.12.2008 11:06:55
TESKO NA STUDENTITE i nivnite roditeli kade ke najda tolku pari da ja platat kaznata sto ja zaraboti frckovski
Од: zelezara
Датум: 23.12.2008 11:13:12
Do anonimen.Priatele potpolno se soglasuvam so tebe 90 posto sto glasat za ovie se nepismeni.So prost narod najlesno se manipulira.toa go pravi ovaa vlada so ovie luge
Од: Saso
Датум: 23.12.2008 11:31:49
Demokratija na VMRO-vski nacin. Ne me gledajte sto pravam, tuku veruvajte vo moite sareni lagi. Grujo e diktator, Fidel Kastro, bas taka kako sto kaza Rada, vo kusi pantoloni. Diktaturata sto otvoreno ja sproveduva preku sudtvoto i sto gi korumpira mediumite so reklami eden den ke mu se vrati i na negova glava, pa i toj ke lezi vo aps kako sto sega osuduva i montira procesi protiv neistomislenicite. Kakva ironija, i posle bil kriv Fuere, Cacko konopiski, BC, ne znam koj. Samo trkaloto, kako i vremeto, ne stoi, toa vrti ! Koj togas ke se siti na presudite i apsenjata na drugite? Zalosno e samo sto makedonecot sam na sebe si e najgolemiot neprijatel. Ama poinaku eve i ne moze, zosto ako nekoj razmisluva so svoja glava odma e najlutiot protivnik na aktuelnava vlast ,pa treba da se sotre. Pogubno, zalno, deprimiracki....Kako ne se svaka deka zborot, izrecenata misla, poinakvoto mislenje ne moze da se sprecuva, najmalku so presudi i paricni kazni!
Од: Pero,Skopje
Датум: 23.12.2008 11:48:58
Obicna vmrovska frustracija od tugata intelektualna superiornost. Frcko e kaznet zasto na fenomenalen nacin ja secira prirodata na ova tiransko vladeenje. Zatoa e kaznet. Vo kolumnata nema ni kleveta, ni butur. Go mrazat zasto e popameten od site niv zaedno. I zasto ne im molci.I koga nekoj nema mozok, koristi drugi instrumenti. a ovie bajagi gi imaat. toa ti e, kaj sto ima sila, nema pravdina. Koj da mu sudi na Latas za seljackiot govor na omraza i lagite sto gi see sekoj den.
Од: analitichar
Датум: 23.12.2008 12:30:01
Mnogu komentari,a edna vistina.Dogovorot so OKTA e apla shteten,ama ne uchestvuval samo Grujo tuku i Ljubcho,Dosta i ushte nekoj drug.Treba da se preispitaat i dogovorite i za drugi privatizacii(Telekom,placot na Ramstor,Fershped i da ne nabrojuvam veke).
Од: od nekojsi
Датум: 23.12.2008 12:30:04
Frckovski go dobi zasluzenoto.
Од: Apostol
Датум: 23.12.2008 12:30:54
Iako mnogu pati so silna nijansa na ironicno iznesuvanje na svoite razmisluvanja vo svoite kolumni, profesorot Frckovski e eden od podobrite makedonski analiticari na segmenti od denesnoto makedonsko opstestveno ziveenje. Osobeno negovite kritiki na vlasta (bilo koja) ne se za podcenuvanje, tuku tie gi upatuvaat na razmisluvanje site onie koi niv gi razbiraat. Sekako deka nikoj ne e idealen, medjutoa, po moe mislenje dobro e sto Makedonija go ima profesorot Frckovski takov kakov sto e. Bi rekol vo negov stil : dragi moi zabavata e pocnata i interesno ce bide da se sledat ponatamosnite sudski postapki, so moznost da finisiraat vo Strazburg. Dali negoviot sarkazam ovoj pat ce bide okarakteriziran kako navreda, ostanuva da vidime. Medjutoa edno e sigurno.Nekoi momenti okolu prodavanjeto na OKTA i ponatamu ostanuvaat zagatka koja mora da se resi.
Од: marina
Датум: 23.12.2008 13:08:02
Samo ako ovoj Frcko bese dobar advokat i profesor po pravo, i go naucese pravoto PRAVO, ke znaese deka bez dokaz ne moze nisto. Profesore praven, pravilen, ne e pravo da fakjas krivini do vistinata. Vistinata e prava, praven profesore, ne zasluzuva krivi usti. Pa sega ako e novinar ne mora da znaci deka ke moze da see zeleni, samo za anti Grujo propaganda i vlecenje na povekje citateli so BUM vesti. I da ima Grujo potpisano, treba da se vidi crno na belo. A za ovoj slucaj mozebi ke se nauci makedonceto da ne kodosi, i manipulira vozduh, samo zatoa sto sakas da kazes nesto. Kritika e potrebna vo demokratija, no ne kriticni lagi. Spekuliranjeto e opasno. A i Grujo ako e prav, ke drzi, ako ne ke dojde bel den i za nego, mlad e kako Frcko sto bese mlad koga bese minister.
Од: bale
Датум: 23.12.2008 13:08:39
trocki ubavo kazano no na kogo
Од: 'pusto tursko'
Датум: 23.12.2008 13:34:40
Isto kakako vo tursko vreme! kadija te tuzi, kadija te sudi. Kolumnata nema nisto posebno navreditelno za da bide osnova za presuda. Ama imame sudii koi se plasat, a ednovremeno i se preporacuvaat na vlasta. Sramota e za sudiite, ne e sramota ni za Frcko, ni za Grujo. Premierot im dava jubilejni nagradi na sudiite za da donesuvaat presudi po negov diktat. Ama gradjani na Makedonija, utre koga Grujo so familijata i so pomos na vakvi sudii, ce vi go zeme stanot, kucata, nivata, nemojte da recete deka ne ste bile predupredeni, oti sekoj den Grujo predupreduva sto ve ceka. Ama koj znae da cita!
Од: Kiril
Датум: 23.12.2008 13:46:50
Ако се мажи нека го истакнат Анексот (а не со скромни соопштенија дека таквиот Анекс не постои - исто како и фалц соопштението дека тој не бил на седница на Влада кога се расправало за Окта)! Провидно, провидно...ама народецот Македонски си верува!
Од: ivan
Датум: 23.12.2008 13:51:34
Abe luge nie plativme otsteta za OKTA ili dobivme otsteta.Ako sme platile znaci nekoj e kriv. A koj go skluci kupoprodazniot dogovor vladata na VMRO vo koja minister bese Nikola Gruevski. I sto e sporno ako nekoj go kritikuva dogovorot so koj makedonskiot narod e osteten so 50 milioni dolari
Од: milco
Датум: 23.12.2008 13:58:11
vo poveke komentari se spomnuva zborot "demokratija" dali demokratijata e razbrana kako pravo na treskane gluposti ili kinejne zeleni.
Од: neutralen
Датум: 23.12.2008 13:59:45
imame presuda za kazna na doktor po pravni nauki-unuverzitetski profesor-ekspert od strana na prosecen sudija, mozebi negov bivsi student koj edvaj go polozil ispitot po krivicno pravo so zlatna shestka.ama blizok do grujo e.a makedonskite majki tie neka go trpat latasa.
Од: cige
Датум: 23.12.2008 14:07:56
neli e redno frckoto da plati nesto i na devojkata sto ja natyepa na parking,ne go zalete frcko toj nema nikakva kultura kaj odi samo psuje i sekoj vtor zbor mu e u p.m.
Од: Antonio
Датум: 23.12.2008 14:13:34
Makedonski narode,neka ti e srekna i "berikjetna" novata 1893 god.
Од: Don tutun
Датум: 23.12.2008 15:21:41
Ja zasluzi kaznata
Од: Koljo Dijamantot
Датум: 23.12.2008 15:31:57
Sto kazuva so ova Grujica... VISTINATA BOLI!!! Ako ne e tocno, neka demantira so Aneks dogovorot, neka go izvadi i rece, eve mili moli Rejting glasaci, eve go Aneks dogovorot na koj e potpisan nekoj si N.G., ama ne sum jas???
Од: Марија
Датум: 23.12.2008 16:08:29
Навистина треба ред како се критикува ,со приложување на факти, но ваква пресуда е срам за судството и државата. Да не се прифати анексот на дог. за Окта што е и суштината на колумната на професорот ,па оттаму да се носи пресуда е навистина е жално и срамно.Па зарем „уредникот„ на вечер не пишува гадости и невистини со вулгарен речник за сите што не му се свигаат?Зошто не ја тужи и опозицијата која постави прашање ,но недоби и одговор на оваа тема!Македонија годинава падна за 8 места во светот по слободата на печатот и медиумите , зарем не е вкучен алармот?Каде се новинарите ,експертите и аналитичарите да пишуваат на оваа тема , да не биде касно, за жал!Наздравје Македонијо уште еден бенч-марк!
Од: Zoran
Датум: 23.12.2008 16:10:17
Во најновиот ‘Фокус‘ објавен е Анексот потпишан од Груевски, врз основа на кој Македонија сега од народни пари плаќа оштета од 50 Милиони Евра. Значи Фрчко бил во ПРАВО. А судијата кој со ‘стасит‘ глас ја соопшти донесената пресуда, може само да биде пример како НЕ ТРЕБА ДА СЕ СУДИ. Впрочем веќе и меѓународните весници фаќаат залет со подсмева��е на нашиов премиер: http://www.iht.com/articles/ap/2008/12/22/europe/EU-Macedonia-Prime-Minister.php
Од: Jove
Датум: 23.12.2008 16:21:00
1) Prof. Frckoski tvrdi deka Gruevski go potpisal toj aneks. Gruevski pak tvrdi deka ne go potpisal. Zaklucok: eden od dvajcata laze, bidejki ne e mozno Gruevsi i da go potpisal i da ne go potpisal aneksot. 2) Aneksot ne e staven na uvid na javnosta. Aneksot ne e staven nitu na uvid na sobranieto. Advokatot na prof. Frckoski tvrdi deka aneksot ne e dostaven na uvid nitu do sudot! Sudot donel presuda. Dali nie mu veruvame na sudot? Kolkava e doverbata na makedonskiot gragjanin vo sudstvoto? Zaklucok: faktickata situacija ne e utvrdena, barem ne e soopstena vo javnosta, a na sudovite, kako ni na Frckoski, mnozistvoto vo ovaa drzava ne im veruva. Znaci, za dzabe ja gledame ovaa prestava. Zabavna e, ama inma premnogu nepoznati.
Од: анита
Датум: 23.12.2008 17:21:54
Конечно се најде некој да му застане на патот и на овој демагог и самонаречен експерт за се и сешто. Тој мисли дека е недопирлив и дека може да ги оцрнува сите, а самиот е мистер совршен . За неговиот карактер впрочем најмногу говори случајот со физичка пресметка со недолжното семејство кое случајно му се најде на патот. Така тој очигледно ја разбира и ја практицира демократијата.А казната што му ја изрече судот е ништо во споредба со тоа што заслужува и така се има нафатирано кога беше министер, па нека потроши некоја пара, во секој случај подобро ќе бидат искористени во хуманитарни цели,отколку тој да си купува скапи одела.
Од: Naukos Igorski
Датум: 23.12.2008 18:03:30
molcam!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Од: јас
Датум: 23.12.2008 18:33:03
Мора да има еден ред во државата. Не може кој што си мисли и да си зборува, без разлика дали тоа има основа или не. Ова може имаше и друга цел. Фрчко се исплаши дека народот го заборавил па ајде јас од сега па натаму ќе пишувам работи што ��и ги интересирало луѓето. Па нели напиша и за атентатот на Глигоров. Ама се си има граница . Ќе те изгорат еднаш па да видиме дали во иднина ќе го лажиш народот.
Од: petko
Датум: 23.12.2008 19:17:24
Abre dibeci , sto ke presudi nasiot ni najnezavisen sud ako premiero go gagjaja so truli patlidjani , rasipani jajca ili nekoi drugi truli raboti kako nasevo sudstvo , kako sto pravat vo drugite drzavi , sigurno podparolkata na MVR ke reci deka toa bilo obid za ubistvo .

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
На прво место
Турција ja сака Македонија под чадорот на НАТО
За огновите на Бадник нема да важи законот
СДСМ од стратегиски причини го крие адутот за Скопје
Партнерите на ВМРО-ДПМНЕ на тивок оган