Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
04.10.2012, 14:20

(ФОТО) Илјадници граѓани го преплавија „Скопје сити мол“Синоќа во присуство на речиси целиот државен врв беше отворен трговскиот центар Скопје Сити Мол на вкупна површина од 90.000 метри квадратни

ФОТО: Киро Попов и Петр Стојановски

„Скопје сити мол“ денеска и официјално ги отвори вратите за посетителите. Очекувано, толпа народ од рано изутрина со нетрпение го дочека отворањето на најголемиот трговски центар во Скопје, во Карпош 4 и регионот.

„‘Се' што сакам‘ е моќна порака со која ви се обраќаме. Од денес па натаму ви го предаваме трговскиот во ваши раце. Направен е за вас, вие сте тие што ќе го одржувате во живот“, им се обрати Ивајло Ивајлов, извршен директор на „Скопје сити мол“, на насобраните граѓани пред симболичното сечење на црвената лента.Кој во прошетка, кој на шопинг, центарот за нецели десетина минути по отворањето беше преплавен со посетители. Внатре, навистина се' што сакаш, од пиле млеко. Облека, накит, бела техника, мебел, козметика, ресторани, кино, куглана... Сепак, најпосетен беше хипермаркетот „Карфур“, кој уште во првите минути од работењето со примамливи акции и ниски цени ги привлече муштериите. Низ продавниците, пак, на десетици светски брендови кои прв пат се најдоа во Македонија, имаше повеќе љубопитни граѓани отколку купувачи.

„Има се', нема што нема, но полни очи - празни раце. Нашата куповна моќ е далеку послаба од она што ни се нуди овде“, се коментираше речиси пред секој излог. Некои излози вчера се' уште не беа опремени, стоката во дуќаните допрва се редеше. Истовремено и во кругот на трговскиот се' уште беа видливи градежни зафати на паркингот, кој за посетителите ќе биде бесплатен.

Инаку, можност први да го видат и да прошетаат низ „Скопје сити мол“ имаа ВИП-гостите и медиумите, кои вчера вечерта присуствуваа на свечен прием по повод отворањето на трговскиот центар. Присутни беа стотици политичари, бизнисмени, естрадни уметници, а свечената лента ја пресече премиерот Никола Груевски.Зара, Масимо Дути, Страдивариус, Пул енд Беар, Бершка, како и францускиот ланец супермаркети Карфур, се дел од брендовите кои најдоа свое место во Скопје Сити Мол и првпат ќе имаат свој продажен простор во Македонија.

Француски „Карфур“ првпат го воведува форматот „хипермаркет“. На македонските потрошувачи ќе им понуди 35.000 производи. Неговата политика е да одржува ниски цени.

Втора продавница отвори и германската Њу Јоркер која ја претстави најновата колекција во „Скопје Сити мол“. Њу Јоркер одлучи да ја отвори оваа втора продавница со модерен концепт и најновите модни стилови со цел да го понуди своето исклучително шопинг искуство на повеќе од 750 метри квадратни.

Овој бренд е присутен во Македонија од 2010 година со отворање на својата прва продавница во ТЦ Веро.Телеком, исто така, го промовираше својот нов продажен салон, кој е единствен од овој тип во регионот, а трет по ред во рамки на групацијата Дојче Телеком. Во Салонот е вградена најмодерна технолоја која ја носи компанијата чекор напред во еволуцијата на мобилните податочни услуги.

Трговскиот центар нуди богати забавни содржини како што се мулти-плекс киното со 3Д технологија на Синеплекс, потоа куглана за семејна забава и деловно дружење во Боулинг, многу кафе барови, ресторани, брза храна, козметика, книжарница, детски катчиња, потреби за домаќинство, сервисни услуги и други содржини. Посетителите ќе имаат на располагање и паркинг простор со 1.300 места вклучувајќи подземно ниво и катна гаража.
Инвестицијата е над 100 милиони евра, која овозможува над 2.000 вработувања. Капацитетот се простира на 90 илјади метри квадратни.

На 90.000 метри квадратни, од кои 39 илјади метри се за издавање, ќе бидат присутни 150 реномирани светски брендови, како и најголемите локални трговски марки, а ќе бидат достапни за комерцијална продажба од утре. Инвеститори се Балфин и Фешн груп.

Определбата на Скопје Сити Мол, според најавите, е да ги задоволи потребите на домашните, но и на потрошувачите од регионот за квалитетен и современ трговски простор и да стане најуспешен шопинг центар на Балканот со околу 7,5 милиони посетители во првата година.

Статијата е прочитана 11311 пати.

Испрати коментарВладата на Груевски доби доверба
Викиликс аргумент во кавгите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ
Кавги меѓу ДУИ и ДПА на седницата за доверба на Владата
Ахмети
Игрите во Владата да бидат прекинати со фер избори
Меморандум за двојна употреба
Поддршка од Чешка за членство на Македонија во НАТО
ЕК со нова препорака за почеток на преговори со Македонија
Кардиолозите бараат повеќе кардиоваскуларни центри
Според синдикатите во Македонија пристојно се работи
Ивановски - Владата доживеа пораз на економски план
Трговскиот дефицит се искачи на 1,6 милијарди
(ФОТО) Тројца повредени во масовна тепачка во автобус на ЈСП
Петмина илегалци фатени кај Неготино
Жена со чанта тепала полицајци во Гостивар
Ставрески по инвеститори во Индија
Кадровски промени во СВР Тетово
Диво казино по вторпат падна во „Детонатор“
Јанкулоска си замина, во Арачиново се пука
(ФОТО) Собраниска седница за доверба на Владата
Вашингтон не сака вонредна средба на Г-20 за цените на храната
Опозицијата го прати Мисовски на координација кај Вељаноски
Дража Михајловиќ од денеска официјално мртов
Грчката дијаспора ќе го плаќа долгот на Атина
Тимот на Груевски на парламентарен тест до полноќ
Обама го обвини Ромни дека лажел за време на дебатата
Иванов одликуван со орден на Европското движење на БиХ
СДСМ ќе се појави на координација кај Вељаноски
Родители и петмесечно бебе повредени кај „Мајчин дом“
Сирија и се извини на Турција за вчерашниот напад
Ќе се градат 100 повеќенаменски игралишта
СДСМ - Вељаноски се обидува да ја опструира расправата за доверба на Владата
Бесими ќе отсуствува на гласањето за доверба
Тодоров не сака театрални изјави на преговорите со лекарите
ФФРМ една деценија ги едуцира земјоделците
Иванов бара помош од БиХ за смртта на Трајковски
Иванов - Имаме Времена спогодба и таа треба да се почитува
„Индекс мунди“ - Македонија 21. во светот по невработеност
Турскиот парламент одобри воена опeрација во Сирија
Владата го добила и ќе го разгледа писмото од Аврамопулос
ДДВ за компјутери и за сончеви колектори останува 5 отсто
„Сосиете женерал“ ја продава грчката филијала „Геники“
Светска банка бара 600 милиони нови работни места до 2020
„Аман“ отсега на протести во саботите
Владина делегација повторно замина во Индија
САД бараат шест млрд. долари од Иран за 11 септември
Ештон бара воздржаност од Турција и Сирија
Почина застреалниот жител од скопско Копаница
Претседателот Иванов во посета на Босна и Херцеговина
Аврамопулос предлага меморандум за договарање на рамката на преговорите
Tурската армија ги гранатира сириските позиции
Во првата рунда Ромни го победи Обама
„Арчелор Митал“ инвестира 3,5 милиони евра во постројка за поцинкување
Немало пресметка меѓу ученици во Чаир
Петмина добитници на наградата „11 Октомври“
„Аутомобиле СК“ застапник за легендарниот „џип“
Со туѓи пари плаќале роденденски забави
Апелациониот суд ги потврди казните за „Фаланга“
Мартин Треневски го продаде радиото
Во Белград уапсена секретарката која намерно ширела ХИВ вирус
„Гугл“ пред „Мајкрософт“, „Кока кола“ на врвот
Демонстрации во Техеран поради падот на вредноста на риалот
Абдул Алили е осомничениот за двојното убиство во Италија
Отворен Информативен музејски простор на „Александар Велики“
Расмусен реизбран на челната позиција во НАТО
Јанкулоска - МВР нема нови сознанија за атентатот врз Глигоров
Австријци ќе инвестираат во еколошки проекти
(ФОТО) Скопје Сити Мол пoчнува со работа
Бесими - Македонија придонесува за регионалната и глобалната безбедност
Исламисти извршија јавна егзекуција во Мали
Бивш командант на ОНА пронајден мртов во штипскиот затвор
Kосовските емигранти испраќаат дома 600 милиони евра годишно
Kомпромитирачкo видео пак во фокусот на претседателската кампања во САД
Атина дојде до Грците со сметки во Швајцарија
Генерален штрајк на Белгиската железница
Седумнаесет години од атентатот врз претседателот ГлигоровIstocna Makedonija, 04.10.2012 15:30:17
Glamurozno,velelepno,grandiozno i OK!I vo vreme na gradenjeto na Keopsovite piramidi,viseckite gra- dini,Kineskiot sid,kakva li taa grandioznost,impozan tnost bila?!Neimarite i vladatelite,sigurno,bile vo za nes,egzaltacija,ama noke nemale struja i verojat- no gi osvetluvale so ogan-fakeli.Paralela od dene- sen aspekt,koi li ke sopinguvaat vo tie ekskluzivni lokaci,oti nema i;,ili nema dovolno pari.Ili,onie okolu 5% od populacijata ke si verglaat tamu,ke odat vo luksuznite marketi,estravagantnite kafulin- ja.Ili,ostnatite 95%,samo od radoznalost ke pravat ,,zjaj pazar,.Nemaat struja(pari)nitu za leb!
demokrat, 04.10.2012 15:42:17
Se pusi vnatre?
Aman, 04.10.2012 15:50:34
Pa kako e ova mozno vo ovaa siromastija !? Aman !
Овој, 04.10.2012 16:42:09
Овој наш премиер во кој филм е не ми е јасно. Има паметна раја во оваа земја, .... не може сите да не прави глупави ...
siti mol, 04.10.2012 18:31:58
SELO GORI A BABA SE CESLA...E toa se nasive politicari...abe narodot nema leb da jade a vie gradite Siti mol,Vie gospoda ja znaete finansiskata sostojba na ovoj kutar narod,ili vie ziveete na Mars !!!?
Citizen, 04.10.2012 20:57:20
E pa aj cestito neka e !!! Se nadevam deka odsega za vikend na grckata granica ke bide daleku porelaksirano :)
mimi, 04.10.2012 21:06:27
Ova e ubavo,no podobro ke bide da se donesat investitori za proizvodnja.Da se donesat investitori od Germanija,Francija,Italija itn.Tie se dobri proizvoditeli i dobro gi plakaat rabotnicite,ne da baraat po Dubai i Indija investicii,vo Evropa da odat.Cela Slovenija ima fabriki od germanski ,francuski ,italjanski investitori,iljadnici nasi makedonci rabotat vo nivni fabriki za dobra plata.Vo fabrikata Reno celi smeni samo makedonci rabotat sto znaci Makedonija ima golem kvalifikuvan kadar samo nekoj treba da gi donese tie investitori bez da im se pobara mito.So takvi proekti Makedonija ke odi napred a ne so trgovski centri.
sonce, 04.10.2012 21:17:11
Se otvoril City Mall Golemo Cudo.I vnatre pretstavnici od vladata PUSAT.Barem vie novinarite pazete sto slikate,da ne se objavuva vo javnosta.Na otvaranjeto polno,a da vidime posle kako ke bide.Brendirana roba, a za koi plati??????Se znae pak koj ke kupuva tamu,samo onie sto nelegalno gi zarabotile parite i nikoj ne im go gleda potekloto na parite......Sigurno ne od plata od 15 000-20 000 denari.......
jas, 04.10.2012 22:06:10
Te lopati, te lenti, se na tugj grb slava gradi covekov, abe da se fatese toj za rabota i nesto korisno za drzavickava da storese?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 11°C

Делумно облачно

Петок
Ведро
Макс: 27°C, Мин: 10°C

Сабота
Сончево
Макс: 28°C, Мин: 10°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (18)
Ранковиќ на удар на Јованка. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Скопје е во фокусот на „Бела ноќ“
Утревечер на повеќе градски локации ќе се одржуваат изложби, музички настани, перформанси, поетски читања, журки......

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |