Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Економија

Обама избра нобеловец по физика

Вашингтон - Новоизбраниот претседател на САД го избра нобеловиот лауреат по физика, Стивен Чу, за министер за енергетика во идниот кабинет. Шеесетгодишниот Стивен Чу е син на кинески имигранти. Тој дипломирал на калифорнискиот универзитет „Станфорд“. Тој ја доби Нобеловата награда за физика во 1997 година. Стивен Чу ја раководи Националната лабораторија „Лоренс Баркли“ во Калифорнија. (МИА)


Статијата е прочитана 178 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Економија
Следната 2009 ќе биде тешка година
Огромен буџет за „лов“ на странски инвеститори
Реконструкцијата на мостовите продолжува во мај
Телекомуникациите засега отпорни на кризата
„Лукоил“ ги намалува инвестициите
Хрватска со 650 млн. евра за патишта
Се предлага одложување на бруто-платите
Нови банкомати на ТТК банка
Составот на МБИ 10 останува ист
Производителите на делови пред банкрот
Хрватскиот Собор го усвои буџетот за 2009
Ирската влада ќе им помага на шест банки