Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
17.09.2012, 13:56
Чешка трет пат финалист во Дејвис купотПрекината 14-годишната победничка низа на Аргентина на домашен терен

Хуан Мартин дел Потро ја остави Аргентина без вистинско решение во полуфиналниот меч од Дејвис купот против Чешка, која го искористи повлекувањето на првиот рекет на „гаучосите“, изборувајќи го своето трето, второ од осамостојувањето на земјата. Дел Потро го откажа вчерашниот настап поради повредата на зглобот на левата рака, а неговата замена Карлос Берлок не беше ни одблиску достоен противник за шестиот тенисер на планетата Томаш Бердих. Тој триумфира со 6:3, 6:3, 6:4 и и' донесе недостижно водство на Чешка од 3:1. Покр��ј големиот успех, Чесите имаа сатисфакција и во тоа што ја прекинаа серијата на домашни победи на Аргентинците долга 14 години.

„За мене ова е врв во кариерата. Едвај чекам да дојде финалето и да дадеме се' од себе. Малку се нештата што можат да го надминат ова чувство. Да освоите три поени во три дена, и тоа на ова место. Аргентинците имаа 14-годишна серија победи и токму ние сме тие што ја прекинавме“, изјави Бердих.

Почетокот беше идеален за Аргентинците, кои во петокот многу емотивно ја поздравија победата на повредениот Дел Потро од 6:4, 6:4, 6:2 против Радек Штепанек. Но, до крајот на денот Бердих возврати со тежок триумф од 6:1, 4:6, 1:6, 6:4, 6:4 над Хуан Монако. Во дуелот во двојки Чесите направија вистински потег што ги ставија искусните Бердих и Штепанек како замени за Минар и Росол, бидејќи тие лесно се справија со „втората постава“ на домаќините Берлок и Шванк, совладувајќи ги со 6:3, 6:4, 6:3.

Чесите имаат еден триумф во Дејвис купот, а во битката за втората „салатара“ ќе ја имаат поддршката и на домашната публика.

Швајцарија го слави Федерер

Роже Федерер го совлада Робин Хасе со 6:1, 6:4, 6:4 за вкупна победа на Швајцарија од 3:2 над Холандија и за влез во Светската група на Дејвис купот. Светскиот рекет број еден немаше проблеми против 50-рангираниот Хасе на земјениот терен во Амстердам, по што Тимо де Бакер го совлада Станислас Вавринка со 6:2, 7:6 (4) за утешен минимален пораз.

Плејоф за Светската група: Казахстан - Узбекистан 3:1, Германија - Австралија 3:2, Јапонија - Израел 2:3, Белгија - Шведска 5:0, Канада - Јужна Африка 2:1, Бразил - Русија 3:0, Италија - Чиле 4:1, Холандија - Швајцарија 2:3.Статијата е прочитана 235 пати.

Испрати коментарВардар со двајца голмани на теренот против Еуромилк!
Европскиот првак пресилен за вардарки
Лацио го чека пекол на „Вајт харт лејн“
Јуве го запре Челзи, Меси ја спаси Барса
Швајцарија - Чешка на стартот на Дејвис куп 2013
Адамс го доби златото од Лондон
Венус ќе дебитира на Хопман куп
Челзи ја почнува одбраната на европската круна
Роналдо ги воскресна „кралевите“
Металург избрка пет фудбалери среде сезона
Македонија пак ќе падне на листата на ФИФА
Честитка за Пандев и од Мурињо
Сити по круната на „кралевите“
Еден-два победа на Илиоски и на Томовски во Грција
Мејсон ново засилување во Работнички?
Пирова победа на одбојкарите над Австрија
Мацари - Пандев е идеален играч
Шпанија во финалето на Дејвис купот
Интер славеше победа на гостувањето кај Торино
МЗТ Скопје го освои Меморијалот „Делибашиќ

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |