Број 3330  понеделник, 12 јули 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Спорт

Се повлече кралот на пречките, Ален Џонсон

Четирикратниот светски шампион и олимписки првак од 1996, Ален Џонсон, ја заврши својата извонредно успешна кариера на 110 м со пречки во саботата. Џонсон, кој во 1995 година ја прекина серијата на Британецот Колин Џексон од 44 победи во оваа дисциплина, по што самиот доминираше со години, изјави дека неговото 39-годишно тело не би му дозволило да продолжи.

„Мојата ќерка имаше одвај четири години кога триумфирав во Атланта 1996 година, сега завршува средно училиште“, објаснува освојувачот на сребрениот медал на 60 м на СП во сала во Валенсија 2008. „Проблем во стареењето се повредите. За да се залечат треба време, па ќе се вратите, па повторно ќе се повредите и никогаш не можете да ја достигнете потребната форма“.

Личниот рекорд на Џонсон е 12,92 сек., поставен во американските квалификации за ОИ во Атланта и послаб за само една стотинка од светскиот рекорд.


#
Статијата е прочитана 121 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Спорт
Европски шлаг на јужноамериканска торта
Секоја чест за Германија, но и за Уругвај
Вилја како дете избегна ампутирање на ногата
Која е и што работи жената на шпанската клупа?
Уметноста на фудбалот
Македонија во најнизок ранг во Дејвис купот
Шаванел го украде шоуто пред Алпите
Леб најбрз во првата трка во Бугарија
Вебер победник на новиот Силверстоун
Тајсон Геј го победи Пауел во Гејтсхед
Франција го исфрли шампионот Шпанија