Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter

Буџетот останува во истите рамки

Според Славески, дефицитот од 2,8 милијарди евра е начин да се одговори на кризата

Александрија Стевковска

Владата останува на ставот дека буџетот за наредната година е скроен да одговори на предизвиците кои ги наметнува светската економска криза, им објасни вчера министерот за финансии, Трајко Славески, на пратениците на собраниската седница на која започна претресот на овој најважен економски документ. Во амандманската расправа која се водеше според новиот собраниски Деловник, биле предложени 204 амандмани, а усвоени само 15, кои се однесуваат на трошоци за Собранието, ДИК и МАНУ. Опозицијата уште еднаш предупреди дека со обемен буџет, проектиран за 2009 година, земјава оди во амбис и дека тој мора итно да се повлече, да се изработи нов буџет приспособен на реалноста и опасностите кои демнат од светската економска криза.

„Во буџетот нема никакви проекции како кризата ќе се одрази врз трговскиот дефицит и дефицитот на тековната сметка. Владата нема добри процени ниту за приватните трансфери, за странските инвестиции, но и за растот на БДП, кој нема да биде позитивен. Колапсот на државата ќе се случи во февруари идната година кога ќе достасаат за исплата трошоците од извозот и кога ќе се јави дупка во платниот биланс, поради што државата не ќе може да си ги сервисира основните обврски. Ќе се трошат девизните резерви, а поради глобалната криза ќе нема ниту прилив на странски директни инвестиции, поради што ќе нема прилив ниту во девизните резерви“, истакна Стојан Андов од Либералната партија. Тој изрази сомнеж дека ќе може да се остварат параметрите од буџетот, бидејќи се проектирани на предвиден раст од 5,5 отсто, што нема да се оствари. Според него, кризата ќе ги намали и дознаките од странство, што севкупно ќе ја влоши економската ситуација во земјава.

„За покривање на дупките, на државата ќе и' биде неопходна помошта од меѓународните институции, поради што Владата не треба да се кара со нив“, смета Андов. Тој предложи да се искреира буџет за 10 отсто на пониско ниво со реална потреба за намалување на даноците, како би заживеало стопанството.

Министерот за финансии, Славески, застана во одбрана на буџетот, потенцирајќи дека проектираниот дефицит од 2,8 милијарди евра е начин Владата да одговори на предизвиците од кризата, бидејќи тој во најголем дел отпаѓа на инвестиции во инфраструктурата. Според Славески, Владата не се кара со меѓународните финансиски институции, но само не се согласува со нивниот погрешен пристап на актуелната политика.Тој не образложи зошто во буџетот останува проекцијата од 5,5 отсто економски раст, во услови кога целиот свет ги намалува ��роекциите за раст и кога и нашите владини претставници излегуваат со различни бројки за раст во наредната година. На овој дел реагираше и Игор Ивановски од СДСМ, според кого буџетот треба да се повлече и да се достави нов, кој ќе биде во контакт со реалноста. Предложениот буџет, според Ивановски, е буџет на приграбување пари од граѓаните и во кој нема инвестиции.

„Овој буџет го изготвила неспособна Влада и министри кои немаат врска со реалноста. Во него се планира стапка за раст од 5,5 отсто, иако премиерот и вицепремиерот во меѓувреме излегоа со прогнози дека стапката ќе се намали од 4 до 5 отсто или ќе остане иста. Во суштина нема шанси да се достигне раст поголем од 3 отсто, бидејќи паѓа индустриското производство, се зголемува бројот на невработени. Откако беше искреиран буџетот се излезе со мерки против кризата, иако дотогаш ја убедувавте јавноста дека кризата е како облак што не' одминува, а дека ќе капне и ќе направи беља кај други“, истакна Ивановски.

Тој дообјасни дека оваа Влада за време на своето две и полгодишно владеење го зголемила буџетот за една милијарда евра и дека станува збор, не за пари кои се дојдени од нови инвестиции, туку од постојните фирми и вработени, кои постојано се оптоваруваат со нови давачки.

„Во буџетот за 2009 година се предвидени 400 милиони евра за плати на администрацијата, уште 400 милиони за партиската војска од 25.000 луѓе, односно за исплата на договорни услуги и за реклами, а исто така и 400 милиони евра за капитални инвестиции, што нема никаква логика“, констатираше Ивановски, кој го осуди и владиниот гаф со воведување на патриотските сметки, што ќе ја чини државата 11 милиони евра.

„Сето тоа ќе ја опустоши државата и ќе донесе ребаланс по изборите“, смета Ивановски.

Според Јован Манасиевски од ЛДП, буџетот ја игнорира економската криза и наместо сериозни корекции во него, министерот за финансии се фали со две ситни корекции за ДИК и за МАНУ.

„Не се води сметка за фактот дека за два месеца 8.000 вработени останаа без работа и дека трговскиот дефицит е темпирана бомба, а девизните резерви се топат“, објасни Манасиевски .

Миле Андонов од СДСМ смета дека половина од буџетот нема да може да се оствари ако се има предвид дека буџетот е планиран и проектиран на раст од 5,5 проценти, кој со последиците од светската економска криза веќе не е 5,5 проценти, туку според некои предвидувања ќе биде 3,5 проценти.


Статијата е прочитана 504 пати.

Испрати коментар

Од: miki maus
Датум: 25.12.2008 00:49:54
se plajka danok redovno,nema golem sverc na carina, namalen e kriminalot i kradenjeto pa ima golem budjet.bravo za gruevski
Од: зоран87
Датум: 25.12.2008 02:13:46
Во време кога поголемиот дел од светските економии запаѓаат во рецесија, растот на домашната економија од 5,5% е фантастична бројка што секако е доказ дека владата води исправна економска политика. Со цел да се неутрализираат ефектите на глобалната економска криза оправдано е и зголемувањето на буџетот за да се заштити домашната економија,а секако во прв ред обичниот граѓанин. Мислам дека владата е на добар пат не само да ги неутрализира ефектите од глобалната економска криза, туку ќе го искористе овој момент за уште поголем развој на националната економија и привлекување на странски директни инвестиции
Од: St.Patrik
Датум: 25.12.2008 04:12:29
проектираниот дефицит од 2,8 милијарди евра е начин Владата да одговори на предизвиците од кризата, бидејќи тој во најголем дел отпаѓа на инвестиции во инфраструктурата ?!?!?!?!?!? дефицит ?!?!?!?!?!?!?!?
Од: ljupco,bitola
Датум: 25.12.2008 05:51:08
Што е 2,8 милијарди евра за Македонија.Па ние сме биле богата земја,ептен.Ако ги собере даноците во целост,а гледаме дека владата не намерава да се откаже од таа намера, во буџетот уште ќе се јави и суфицит.Браво,само така,напред.
Од: Zoran
Датум: 25.12.2008 07:45:55
Ova e pregolem budjet plus vo vreme koga nikoj ne znae sto nosi 2009. Sepak sakam da vidam od vladata site pari sto ke bidat potroseni da bidat potroseni za makedonski proizvodi i za makedonski firmi. Toa se makedonski pari i mora da bidat potroseni na makedonski proizvodi.
Од: Trajko
Датум: 25.12.2008 07:52:11
Ne mi e jasno profesorot moj imenjak,koga ke mu zavrshi mandatot so kakov avtoritet ke se vrati pred studentite.Dali ke ja tolkuva onaa zenskava deviza: kolku poveche troshish tolku poveke ke imash ili ke mora da se razvedesh.Kaj mu se investicite vo energetika od parite dobieni vo nasledledstvo od prodazbata na EVN.Ili smeta da se razbega i so prijatelot Rejting,makedonskite gragani da gi ostavat sirachinja.
Од: andrej
Датум: 25.12.2008 08:46:23
Citajte te gi vmrovcive sto pisuvaat!Ne samo sto ke ja neutralizirame krizata tuke ke ja iskoristime za pogolem rast i nvesticcii!Abre isprani mozoci, nema spas za ovaa drzava so DPMNE!!!!!
Од: zabegan
Датум: 25.12.2008 09:28:09
gi citam komentarive na vml-ovcinava i gleam mozokot im e ispran.no kako i da e i ovoj budzet ce bide potrosen .so za plati so za reklami,izbori i posle ke se cudeme sto ne snaslo vo vakva kriza da se trosat tolku pari ne mi faca akalot.no se sto ce predlozat od VMLO opranive mozoci go odobruvat ,kako sto se tepa vgradi so vojvodata LJUBCO koj gi ostavi na cedilo i si zamina.zalno za ovoj narod no toa e .
Од: M
Датум: 25.12.2008 09:32:48
Edno prasanje do miki maus i zoran 87 - na koja planeta ziveete vie? I jas sakam da dojdam tamu, oti tuka ne ja biva rabotava ... Jas sum od Makedonija, da ...

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Насловна
Две Македонки загинаа во сообраќајка во Грција
Трговскиот центар „Гетро“ најдобро архитектонско дело
Хеликоптерот паднал поради редица пропусти
Слобода на молчење
Балканските национализми ја јавнаа Европа
Вацлав Клаус сака да и' стави кочници на Европа
Зденко
Изрезилена љубов
Вербатим
Кумот на Јоцо Амстердам го подготвил убиството на Пуканиќ
Совршени губитници
Спотот „Македонија вечна“ од денеска на Си-Ен-Ен
Ќе ја биде ли Македонија
Економската криза најави мрачен Божик во Лондон
Карикатура