Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
16.07.2012, 19:56

Апетитите за градоначалници од ВМРО-ДПМНЕ засега се кријат

Според директорот на Центарот за комуникации, Илија Димовски, има време до 1 септември

Пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ каде што сите оние што сакаат да се пријават на отворениот партиски конкурс за градоначалници треба да подигнат апликација, а потоа да ја достават најдоцна до 1 септември, нема гужва. Но директорот на Центарот за комуникации Илија Димовски вели дека тоа не значи дека нема заинтересирани.

„Целта е да мобилизираме поширок круг квалитетни луѓе. ВМРО-ДПМНЕ прв пат во државава овозможува низ максимално транспарентна процедура и преку активно учество на граѓаните да се изберат најсоодветните кандидати за градоначалници. Има кандидати кои не се членови на партијата, но во моментов не би сакал да откривам имиња на личности. Сите кандидати имаат подеднакви шанси да бидат избрани, зависно од личните квалитети, успесите во минатото и визијата за иднината. Но, има време до септември“, вели Димовски. Тој нагласува дека се' уште не е формирана Специјалната комисија која треба да изврши разговор со сите кандидати.

Како што е познато, на крајот од минатиот месец ВМРО-ДПМНЕ донесе одлука за објавување конкурс за градоначалници за локалните избори 2013 година. Кандидат за градоначалник може да биде секој граѓанин, кој ги исполнува условите за кандидирање пропишани со Уставот, да е член на ВМРО-ДПМНЕ, или граѓанин кој не е партиска личност, но се согласува и ги поддржува политиките, заложбите и програмата на ВМРО-ДПМНЕ.

За поднесување на кандидатурата не се потребни потписи, туку детална програма за работа на општината за која се поднесува кандидатурата. Димовски вели дека на конкурсот треба да се пријават и актуелните градоначалници од партијата, се разбира доколку сакаат нов мандат.

Од нив прв повлече нога Марјан Ѓорчев. Тој најави дека ќе се пријави на конкурсот со надеж дека ќе добие уште една шанса во општина Кисела Вода. „Ќе доставам програма со проекти кои сметам дека треба да се реализираат во општината“, рече Ѓорчев. По него својата кандидатура ја потврди и градоначалникот на Штип, Зоран Алексов.

Градоначалниците на скопските општини Аеродром и Ѓорче Петров, Ивица Коневски и Сокол Митровски, сметаат дека се' уште е рано да се размислува на оваа тема.

Коневски вели дека толку е ангажиран на тековните проекти, што воопшто не му паѓа на ум да мисли за локалните избори што ќе се одржат в година.

„Премногу е рано за конечни одлуки, иако дел од јавноста има поинакво мислење. Имам поголеми обврски отколку да размислувам на таа тема. Во моментов реализираме десетина проекти во Аеродром и чесно е да се посветам на нив отколку уште отсега да бистрам политика. Јас се' уште го трошам првиот мандат и сакам пред се' да ги исполнам ветените проекти пред граѓаните, а потоа да размислувам за други работи“, коментира Коневски, кој не открива има ли, воопшто, лична желба повторно да се обиде да го освои мнозинството гласови на аеродромци.

И Сокол Митровски тврди дека се' уште не размислувал за нов мандат. Во случајов, тоа би значело пензионираниот генерал да си ја проба третата среќа за градоначалник на Ѓорче Петров. Вели, рано е да размислува на таа тема, не само што според него локалните избори се прилично далеку, туку и периодов бил посветен на реконструкција на инфраструктурата во општината.

„Во ек е градежната сезона и таа ми е во прв план. Раскопани ми се четириесетина улици и секојдневно сум окупиран со тоа. За изборите немам време да размислувам, ниту се блиску, па да одлучувам отсега дали повторно ќе се кандидирам“, коментира Митровски, кој додава дека евентуалната кандидатура, сепак, нема да биде само негова одлука, туку и избор на партијата ВМРО-ДПМНЕ. (Н.К-Дс.Т)


Статијата е прочитана 1592 пати.

Испрати коментарСклекови за пред камери
Уште еден обид на Нимиц да ги доближи Скопје и Атина
Нов бран во дипломатијата
Стартува најголемата гринфилд-инвестиција во Кавадарци
Тачи во сојуз со Црвенковски

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 34°C

Делумно облачно

Недела
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 33°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 5 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Британците очекуваат жетва на медали
Домашниот тим на Игрите во Лондон ќе има 542 спортиста што е рекорден број натпреварувачи од Велика Британија на една ол...
Леброн Џејмс најплатен спортист на Игрите
Од договорот со Мајами добива 13 милиони, останатите 40 легнуваат на неговата сметка од вносните зделки со спонзори...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Трудница на Олимписките игри
Брајант не може да замисли да не освои злато
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |