Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Македонија
17.04.2012, 17:27

Напнат мир во Скопје

По понеделничките немири, во главниот град вчера беше засилено полициското присуство

Горан Адамовск��


Скопје вчера живееше напнато, но мирно. По понеделничкиот протест, во кој беа повредени пет лица, а искршени неколку излози, вторникот донесе неспокој, неизвесност од нови протести и силно полициско обезбедување низ градот, дополнително оптоварено поради посетата на чешкиот премиер. „Денеска ќе има два протеста: едниот пред Влада, другиот во ‘Жена-парк‘. Двата се напладне, ќе биде весело“, почнаа шпекулациите уште во раните утрински часови.

Униформирани полицајци и „алфи“ на секоја раскрсница во централното подрачје. Носени од гласиштата на „Фејсбук“, две групи средношколци, кои вчера имаа скратена настава во училиштата, дојдоа пред семафорите на Владата. Но, од протестите немаше абер. Сообраќајот се одвиваше нормално, немаше насобран народ, само еден куп лимузини со кои се возеа високите гости од Чешка. Мирно и спроти Собранието. Наеднаш паника: полицијата ги затвори за сообраќај блиските семафори. Граѓаните се чудеа, возачите негодуваа.

„Изгледа има протести, само да биде мирно“, коментираа минувачите. Набргу, се' стана јасно: претседателот на Владата на Чешка дојде во посета на македонскиот парламент. Протести, барем преку ден, нема.

Во меѓувреме, се сумираат последиците од вандализмот во понеделникот. Од МВР соопштија дека протестот што почна околу 17 часот пред Владата не бил најавен, туку се организирал преку социјалните мрежи. Присуствувале околу илјада луѓе, претежно млади, кои со камења фрлаа кон полицајците и кон зградата на извршната власт. Скршени се неколку прозорци. Дел од групата, потоа преку мостот „Гоце Делчев“, се обиде да продре до Бит-пазар, но беше спречена од полицијата, при што дојде до силни пресметки. Повредени се двајца полицајци и тројца граѓани, а настрада и стаклото на полициски „крајслер“.

„Приведени се 14 лица. Се работи на идентификација на оние што ги нападнаа полицајците и новинарите. До крајот на денот ќе се прегледаат снимките и потоа ќе видиме кому ќе му биде поднесена кривична или прекршочна пријава“, најави МВР.

Групата, која за цело време извикуваше националистички пароли, продолжи кон Камениот мост и плоштадот „Македонија“ за на крајот да стигне пред зградата на парламентот. Поголеми нереди немаше, но беа скршени неколку билборди.

Апели за воздржаност пристигаат од сите страни. Иницијативата „Заедно за мир“ смета дека преземањето насилни акции и говор на омраза може само да не' воведе во спирала на насилство на која сите ќе бидеме жртви. Опозицискиот СДСМ смирува и бара државните органи да ја добијат шансата на сите граѓани, организации и институции, на брз, професионален и ефикасен начин да ја спроведат истрагата до крај. Оттаму жалат што претседателот, Ѓорѓе Иванов, „не само што не го свика Советот за безбедност, туку и не најде за потребно да и' се обрати на нацијата со пораки за смирување“.


Статијата е прочитана 2726 пати.

Испрати коментарЈанкулоска
Нови закани
Има ли нон пејпер за одлуката од Букурешт?
Панета
Нечас
Како долета и одлета Радевbb, 18.04.2012 10:04:04
nema mesto za komentari,niti pak prepukuvanja,megupatriski ni meguetnicki,da im pomogneme na sekakov nacin na lugeto sto istrazuvaat ,zosto navistina nekoj saka da ni ja turne zemjata vo ambis
Istocna Makedonija, 18.04.2012 10:11:47
Repriza na scenarioto od 2001 godina koga taa mala drzavicka pocna da gi naslutuva demokrat- skite vetrovi!E,togas.losoto dete bese Ljubco.se- ga e nekoj drug!,,Lesno e da bides Bugarin vo bugarsko,bidi vo srpsko i obratno postoi i vakva izreka na ovie,napateni makedonski prostori.Les- no e da go zemes brendot na VMRO i patem da priznaes deka nesto datira od 1893 godina!Da, nisto ne postoese od 1990 godina,go nemase i toj kontroverzen Ljubco koj Te namesti ma stol- ceto!TI si sega na poteg,narodot ceka.Gladen!
velika, 18.04.2012 10:56:13
decata pokazaa hrabrost i deka nese davat nit plasat na velokoalbanskiot shovinizam a mvr pokaza deka e silna samo za makedonci koga protestirat dali bea najaveni demonstraciite za enciklopedija ili na kale terorot?smrt na fazizmot sloboda na makedonskiot narod.
Трпе, 18.04.2012 11:39:42
Лесно е да се фати јаре во трлото,тешко е волк да се улови во шумата.Кај нас се се случува испревртено.Откако ни ги направија спомениците,сега ни ја копат јамата за погреб.Но лесно е народ како македончето да се замајува.Па зарем не е голем патриот.Не гледајки дека некој за голем личен профит и со лажен патриотизам, се жртвува и гази пред себе.Но не треба да го злоупотребува и бога.
do velika, 18.04.2012 12:33:14
Dali ti voopsto znaes sto e vojna, desetici iljadi ubieni i raneti i siluvani, stotici iljadi raseleni, zapaleni imoti, unistena ekonomija zagadena pocva, traumatizirano opstestvo, minski polinja, zemja vo koja ke vladeat kriminalcite izgleda site vo Makedonija se filmadzii se zamisluvaat rambo, poraka do makedoncite vie najmalku imate potreba od vojna toa go cekaat srbite, bugarite, grcite da ve rasparcat
evropeecs, 18.04.2012 22:05:08
Ne cekajte odgovor od Jankulovska, taa veke gi znae ubijcite, no ne smee da gukne. Gruevski igra kako mu sviri Ahmeti. Molci , oti pak ke pukame.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 21°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Четврток
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |