Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Македонија

Д-р Димитриевска в.д. директор на Пулмологија до утре?

И покрај тоа што во понеделникот министерот д-р Бујар Османи јавно кажа дека актулената в.д. директорка на Пулмологија ќе биде разрешена поради незаконско делење на спонзорски пари наменети за организирање конгрес, до вчера д-р Деска Димитриевска не беше сменета. Неофицијални партиски извори велат дека со разрешувањето на д-р Димитриевска, министерот Османи тактизира под притисок на пратеници од ВМРО-ДПМНЕ.

Од Министерството за здравство тврдат дека решението за резрешување е изготвено и дека најдоцна до утре таа ќе биде сменета. „Во тек е конкурсот за нов директор на клиниката кој, најверојатно, треба да биде назначен утре. За да не се именува нов в.д. директор за неколку дена, д-р Димитриевска технички ќе ја врши оваа функција до назначување нов директор“, објаснуваат од Министерството. (Ј.Ј.)


Статијата е прочитана 83 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Македонија
Прилепските сарми подготвени, се чека судија
Стоматолозите се против целосна приватизација
Во Охрид ќе се гради ново пристаниште со бензинска пумпа
Пишман за рецептите во боја
Заедничките пари ќе одат за Тетовскиот универзитет
Проблеми со лековите за болните од остеопороза