Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
29.01.2012, 17:34

Соработка меѓу градоначалниците-Албанци во регионот

Ќе се одржи национален конгрес на албанските градоначалници од Македонија, Албанија, Косово и од Црна Гора. На конгресот ќе се разговара за сите прашања и можности за соработка меѓу општините кои се раководени од градоначалници-Албанци во четирите држави.

Иницијатива ја повел македонскиот вицепремиер задолжен за спроведување на Охридскиот договор, Муса Џафери, за време неодамнешната средба во Скопје со градоначалникот на Тирана.

„Градоначалникот на Тирана, Лулзим Баша, ја прифати иницијативата на заменик-премиерот Џафери за време на нивниот состанок во Скопје на 17 јануари 2012 година за одржување национален конгрес на сите општини, на чие чело се албански градоначалници во Албанија, Косово, Македонија и во Црна Гора“, се вели во соопштението од Секретаријатот за спроведување на Охридскиот договор.

На иницијативата и' се приклучил и градоначалникот на Тетово, Сади Беџети, по средбата со градоначалникот на Тиранa. (П.Р.)


Статијата е прочитана 372 пати.

Испрати коментарНови 200 вработувања на клиниките
Да не го однесе ветрот и соживотот во Струга!?
Принцот и желбите за нови успешни британски приказни
Интервју: Не постои трага за поткуп на функционери
Груевски го притисна Уставен

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Најнови вести
Време
Скопје, -5°C

Слаби снежни врнежи

Петок
Мешавина од дожд и снег
Макс: 3°C, Мин: 1°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 2°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |