Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

Анова и Трпковски на местото на Груевски и Трајковски11.07.2011, 15:24

Сузана Анова и Стевче Трпковски се двајцата нови пратеници чии мандати денеска ги потврди собраниската Верификациска комисија врз основа на извештајот на Државната изборна комисија за прифаќање на остатокот од мандатот за пратеник во Собранието, согласно член 153 од Изборниот законик.

Двајцата се од листата на Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ во изборната единица еден.

Јани Макрадули од СДСМ на седницата повторно го отвори прашањето за личното поднесување оставки на пратениците, како што се предвидува во членот 65 од Уставот. Според него, доволно е само пратениците да присуствуваат на седницата на која се констатира нивната оставка.

- Раководството на некоја партија ќе го злоупотреби ова, рече Макрадули, додавајќи дека во отсуство на пратеник може да му биде подметната оставка во Собранието.

Утре Собранието ја закажа третата седница на која треба да бидат изгласани предлозите за потпретседатели на Парламентот и да биде констатиран мандатот на двајцата нови пратеници.


#
Статијата е прочитана 1259 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Насловна
Македонија се договара со Албанија, Црна Гора и со Косово
Алонсо најдобар во Силверстоун
Тиквешко Езеро спас од пеколните горештини
Валентина Каранфилова-Стевановска, авторка на „Воинот на коњ“
Посебна телефонска линија за пасоши за иселениците
Последен одмор во двојка
Политичари без одмор?
Слепите ќе прогледаат со високотехнолошки очила
Груевски не сака да преговара
Да го заштитиме „Охридско лето“ од контаминација
Болестите се читаат на лицето
Рамковски се изјасни за невин
Мизерни медиуми
Технологија и нееднаквост
Присилна наплата на радиодифузната такса
Триумф за „Панкот не е мртов“ во Карлови Вари
Нов вид бактерија гонореја отпорна на антибиотици
Штип бара партнер за бањата Кежовица
Осуммина загинати во сообраќајка во Грција
Таблоидот си објави посмртница
Чаирчанец ја убил сопругата со сигнален пиштол
Карикатура
Онлајн вести

"""