Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
25.04.2012, 17:17

Судството задоволно, бројките во негатива!

Првиот човек на највисокиот суд во државата, Јово Вангеловски, вчера се пофали дека судството е „речиси целосна ажурно“

Гордана ДувњакПрвиот човек на највисокиот суд во државата, Јово Вангеловски, вчера се пофали дека судството е „речиси целосна ажурно“. И покрај материјалните проблеми што ги имаат, недостаток од стручни соработници и приправниц, сепак,македонските судови имаат капацитет да се соочат со сите предизвици.

Ваквите оптимистички тези ги поткрепи и претседателката на Судскиот совет,Александра Зафировска, која присуствуваше на првиот ден од дводневната Општа седница на Врховниот суд, на која се разгледуваат годишните извештаи за работата на судовите во текот на 2011 година. Таа нагласи дека оценките за квалитетот на судиите од година во година се подобри и оти се надева дека неажурните судови ќе го надминат заостатокот на предмети.

Но, бројките искажани во анализата и не се така розови како што сака да ги прикаже судскиот врв. Во споредба со 2010 година, кога судовите почнале со заостаток од 960.837, лани ја започнале со нерешени 650.991 предмети. И бројот на примени нови предмети бил за 119.007 помалку од претходната година. Растоварувањето на судовите со пренесување на извршните предмети на нотарите и извршителите, придонел и за намалување на вкупниот број предмети лани, кога за разлика од 2010, кога имало 1.644.816, сега нивниот број изнесувал 1.215.963 предмети. Судовите решиле вкупно 920.194 предмети, што е помалку за 4,75 отсто споредено со една година порано, кога биле решени 966.146 предмети.

Минатата година речиси сите судови го совладале приливот, но со негатива останале најголемите судови. Најголем заостаток има во скопскиот кривичен суд, каде што приливот не е совладан за 5.047 предмети, Управниот суд со 2114 предмети, Врховниот суд со 1998 предмети, Скопска апелација со 969 и 5 предмети заостаток бележи новоформираниот Виш управен суд. Затоа пак, скопскиот граѓански суд покажал позитива во решавање на приливот кој е намален за 261.179 (што се должи на ангажираноста, но и на трансферот на предмети кај нотарите и извршителите). Ефикасни во совладувањето на приливот биле тетовскиот суд со 26.363 предмети, кумановскиот суд со 23.0832 предмети, битолскиот со 10.453, велешкиот со 10.471, неготинскиот со 8.065..

Раководителите на судските институции, кои не успеале да го совладаат приливот се обидоа да најдат оправдување за ваквите состојби. Претседателеот на Управниот суд, Исамедин Лимани, се пожали на сместувачките услови, рече дека се претрупани со предмети од управните органи, па судиите дури работат и во сабота. И в.д претседателот на скопскиот кривичен суд, Марјан Колишевски, но и судијата известител, констатираа дека негативната бројка во нивниот суд се должи главно на големиот број извршни дејствија и прекршоците. Но, посебно беше нагласено дека не треба да се заборави дека станува збор за единствен кривичен суд кој постапува по сложени кривични дела од областа на организираниот криминал.
Статијата е прочитана 4976 пати.

Испрати коментарСтрав во ВМРО-ДПМНЕ
Кому би му користела војна во Македонија
Попоски ќе се размине со Хилари Клинтон
Попоски замина, Арифи оди во Њујорк
Рехабилитација и за Али Ахмети
И Елени Копа бара билатералните спорови да не се пречка за ЕУ
Декларација за НАТО - зошто?slartibartfast, 26.04.2012 09:56:51
Zosto nikoj ne zboruva za katastrofalnite posledici od primenata na Zakonot za parnicna postapka, stetite koi gi pretrpea graganite so ovoj zakon, se so cel da se prikaze azurnost na sudstvoto. Sudovite stanaa mesta na samovolie na sekoj sudija poedinecno, pa namesto da se sudi po zakon se sudi soglasno zaklucocite koi gi donesoa sudiite na nivo na apelacioni podracja, i taka se sozdade prostor za manipulacii. Uste postrasna slika e primenata na Zakonot za izvrsuvanje kade im se dade nadleznost na notarite da gi donesuvaat resenijata za izvrsuvanje, pa se pojavija slucai koga notar pisuva predlog za donesuvanje na resenie, toj vednas go donesuva resenieto, a na sprotivnata stranka i pisuva prigovor. Tvrdenjata na odredeni luge deka poranesniot minister Manevski e grobarot na sudstvoto i advokaturata se pokazaa kako tocni.
evropeec, 26.04.2012 12:19:07
Toa znaci deka vo demokratska Makedonija, sekoj vtor Makedonec se sudi.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 16°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 28°C, Мин: 11°C

Четврток
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Владата моментно нема пристап до парите од ММФ
Александар Тиеман, претставник на ММФ во Македонија...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хр��ника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |