Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
01.04.2012, 20:13

Поглед

И шегите не се тоа што беа...

Гордана Дувњак

Ветрот и студеното време ја одложија првоаприлската журка и им го расипаа расположението на многуте дечиња маскирани во принцези, пирати, величествени... Но, тоа не им пречеше многу на интернет-медиумите да ��е пошегуваат со своите читатели по повод Први април - денот на шегата. И по обичај, крајот на веста да ја завршат со зборот: априлилилииииии...

Еден портал пренесе за катастрофална глетка на градскиот плоштад, каде што поради силниот ветар паднала главата на воинот на коњ. Студенски портал, пак, напиша дека ќе се руши Самоиловата тврдина и ќе се изгради уште понова. Владата се откажала од трошење пари и ќе им подарела на секој од студентите со просек над 6 по еден ајпад. Некој објави дека ќе се намалеле цените на бензините за еден денар, а други пак, отидоа дотаму што ги „зацементираа“ на 40 денари.

Посебна цел на шегобијците беше лидерот на опозицијата Бранко Црвенковски. Некои едвај дочекаа да објават дека тој конечно се повлекува од политика, бидејќи сакал пензионерските денови да ги помине мирно. Имаше и такви кои се мајтапеа дека смртно се уплашил по веста за предвремени локални избори.

Не го заборавивме и нашиот нов мексикански пријател Карлос Слим со кого заедно „тежиме“ 71 милијарди евра (69 негови и 2 милијарди евра девизни резерви наши). Ќе откупел половина од грчкиот долг, како замена за решавање на спорот со името. Србите би рекле „Што се баби снило“!

А во бизарноста најдалеку отиде еден портал, кој се повика на првоаприлската шега дека починала Ангела Меркел, па дури објави и некролог.

Сепак, и светските медиуми го констатираа она што го знае секој од нас. Од година во година се' помалку се шегуваме. Не ни е до шега, или шегите одамна станаа вистина.


Статијата е прочитана 1549 пати.

Испрати коментарФрустрациите ја одржуваат напнатоста во живот
Армискиот врв во Кабул
Поддршка за решавање на сириската криза
Посложна опозиција - поголеми шанси против ВМРО-ДПМНЕ
Карлос Слим го виде Скопјеskopjanka, 02.04.2012 00:22:53
Mnogu se iznervirav koga ja procitav objavenata vest za Merkel-kakvi luge moze da se seguvaat so smrt na covek, neverojatno glupavo i zlobno i sramno!
Alter Ego, 02.04.2012 06:58:32
Koj smee da se sheguva so nekoi topuci od vlasta? Na dvanaeset velicestveni se poseguvva lugeto so pajton i op ete nikoj ne mu objasnil na Koce deka toa bilo shega. Sega ke se vozime so pajton...se nadevam deka ne ja slusnal segata so cigancinjata i tendzerinjata na pajtonot!
Istocna Makedonija, 02.04.2012 10:32:40
Tocno!A,na koj vo ovi svirepi vreminja na prezivu vanje,den za den,mu e do prvoaprilski segi!
nitu pare nitu jare, 02.04.2012 12:20:47
E....i mazot mi se kao poseguva vcera so mene vidi mi rece go gledas Karlos kako e oblecen kako da se oblaka vo prodavnica na polovna obleka a ti mi kupuvas sekoj mesec novi gaki pa sakas da sme bogati...neznam dali e vo pravo ili e sega kazete Vie....!!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 20°C, Мин: 8°C

Петок
Обилни врнежи
Макс: 23°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |