Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
Култура

„Травијата“ за Нова година

По повод новогодишните празници, на сцената во Македонската опера и балет, вечерва во 20 часот, повторно ќе биде изведена една од најпопуларните опери на Џузепе Верди „Травијата“. Диригентската палка е во рацете на Бисера Чадловска, а главната улога ја толкува гостинката од Бугарија, сопранот Маријана Панова како Виолета. Во вечерашната изведба на „Травијата“, во главните улоги учествуваат и тенорот Зоран Сотиров и баритонот Горан Начевски, како Алфред и Жорж Жермон.

Режисер на претставата е Емил Бошнаков од Бугарија, сценографијата е на Живоин Трајановиќ, а костимите се на Марија Пупучевска. (Т.И.)


Статијата е прочитана 99 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Културата ни е на интензивна нега
Спотот „Македонија вечна“ од денеска на Си-Ен-Ен
Во Битолската епархија иконите препуштени на забот на времето
Свечена изведба на „Тапани во ноќта“ во Прилеп
Ретроспективна изложба на Драган Петковиќ
„Среќна Нова ’49“ за крај на „Пред актерот - простум“
„Најубавата - невестински фустани од 19 век до денес“