Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
18.03.2012, 20:33

Марш за мир

Повеќе стотици граѓани изминатиот викенд се придружија на Маршот за мир на скопските улици

Повеќе стотици граѓани изминатиот викенд се придружија на Маршот за мир на скопските улици. Акцијата е инспирирана од последните меѓуетнички инциденти кои внесоа немир и политичка напнатост во земјата. Пораките се пратени, останува да видиме дали се слушнати


Статијата е прочитана 1516 пати.

Испрати коментарПораки за мир
Нова рунда партиски препукувања за меѓуетничките односи
Груевски: 880 лица работат на приближување кон ЕУ
Македонски тренд
Владата се подновува со 30 нови автомобили
Ни купи куќа ни купи стан
Интервју - Белгија е претрупана со азиланти
Ќарот на банките
Стартува наградната игра на „Утрински“, „Дневник“ и „Вест“Mrsh za mir, 19.03.2012 00:20:30
Naslovot trebalo da bide Mrsh za mir. I toa za site politicki partii i politicari koi igraat na nacionalisticki karti i koi go seat semeto na zlloto pomedju lugeto. Koga ke gi kaznime (mrsh od politickata scena) na izbori namesto da gi nagradime nacionalistite Makedonci, Albanci i site drugi ke zhiveeme dostoinsveno i normalno!!
камо таа среќа, 19.03.2012 07:42:11
...оваа, како што ја нарекувате „ акција “ да е инспирирана од последните ентнички инциденти ! Оваа „ акција “, за жал е инспирирана од партиите поради кои и се јавија етничките инциденти. Се сложувам со коментарот на „ Mrsh za mir “.
do mrsh za mir, 19.03.2012 11:29:49
Веќе над 20 години на Балканот се зборува за митската борба против национализмот и јас ја оправдувам. Таква борба постои кај сите Балкнански народи (Словецните, Хрватите, Босанците, Србите, Македонците....), сите се борат против национализмот во својата средина освен Албанците, нема Албански борци против национализмот, они се сите националисти до еден. Ете тоа сметај го за одговор и за своевидно упатство што треба да се прави во иднина во насока на борба против национализмот. Нема Албанци на светов кои се борат против Албанскиот национализам. Ете кој е за мир а кој не е, па ти биди колку сакаш мирољубив.
el toro, 19.03.2012 11:44:49
Kakov mars na mirot,kakvi bakraci,dvajca bez trojca.Toa e samo uste eden neuspesen obid na politicarite da ja prikrijat vistinskata /losa/ politicka sostojba vo drzavava.Toa e povtorno pikanje na glavata vo pesok i zatvoranje na ocite pred surovata realnost.Turkanjeto na gubreto pod kilimot ne moze da trae vecno,vprocem neka ne ja zaboravaat taka lesno poukata od 2001 god.bidejki od togas RM se dvizi vo potpolno pogresna nasoka i udolu.!!
Трпе, 19.03.2012 12:03:49
Точно,после овој МАРШ за МИР,треба да се одржи мрш на ова актуелна диктаторска блада.На сопствениот народ со цевка му ја цица крвта и се насладуват.Пред два дена пастирот кажуваше дека инцидентите се величат од медиумите (а чи се поголем дел медиуми кои прават раздор меѓу народот) а сега негови полтрони со се Хорхе глумат мировници.Па за каков мир се борат кога нема немили инциденти?
zapad, 19.03.2012 12:47:49
ova mi lici na akciite od vremeto na komunizmot..znavi mkd seusate zivee vo komunizmot samo vo skriena obleka...na zapad ima zakon a ne akcii,apeli,fantazii....neli ivanov rece mkd bila primer za sozivot trebalo eu da prifati ramkoven ............
Sasho, 19.03.2012 13:23:26
Etnickite partii na Albancite ne prifatija da odat na Marshot za Mir. Istiot den imashe kamenuvanje na JSP avtobus, frlena bomba na MK ambasada vo Prishtina a TAchi vcera izjavi Makedonija e veshtacka tvorba. Pogolemiot del ucesnici preku 90% na Marshot za Mir bea Makedonci. Treba da se vidime i da sfatime deka dosta dobar del od Albansata populacija vo Makedonija ne saka da zivee so nas bez razlika za nashata miroljubiva sklonost kon niv! Potrebna e plan akcija za suzbivanje na Albanskiot ekstremizam i islamski fundamentalizam koj ja generira etnicki konflikt fo MK. !!! Vo sprotivno nashite deca pak ke vojuvaat na ovie prostori.
РНД, 19.03.2012 14:58:03
Дали подмладокот на “најпатриотската“ партија ДПМНЕ го подржа маршот, или и ова за нив е само “фиктивно залагање“ ???
slartibartfast, 19.03.2012 19:55:50
Ma jas si odam vo Avstralija pa vie videte.
Nikogo, 19.03.2012 22:24:36
Najrealniot komentar e Msh za mir. I jas se soglasuvam 100%.
Александар, 20.03.2012 00:04:21
Неиспровоцирани напади на луѓе со политичка позадина се третира како тероризам.Нас не ни требаат маршеви за мир,јасно е дека сите луѓе го сакаат тоа.Но требе да се даде вистинска квалификација на овие напади и да се постапи според законските одредби.Марш против политичкиот криминал ДА...зошто правната држава е неодлучна.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

 


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 21°C, Мин: 5°C

Четврток
Сончево
Макс: 21°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |