Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп Саботен магазин
Политика
08.06.2012, 17:07

Разногласие во СДСМ за коалиција со Георгиевски?

Од таборот на Црвенковски негираат дека постои разногласие во партијата во поглед на можната коалиција

Наум КотевскиМоже ли да се случи евентуалното коалицирање со ВМРО-Народна на Љупчо Георгиевски да му отвори дополнителна работа на лидерот на СДСМ, Бранко Црвенковски, кој во една таква се' уште хипотетичка ситуација, според наши извори во неговата партија, освен што ќе мора да работи на реализација на стратегијата за уривање на власта, ќе треба да губи време и со балансирање на незадоволството на некои негови блиски соработници, кои не се баш пресреќни поради оваа до неодамна невозможна прегратка.

„Не знам колку е добра идејата да се коалицира со Љупчо Георгиевски. Нема никаква гаранција дека тоа ќе ни донесе позитивен ефект. Не станува збор за некое далечно минато, туку за период на кој сите се сеќаваат“, велат нашите извори, кои стравуваат од незадоволство и во општинските комитети на партијата, кои треба да ја одработат главната задача во подготвувањето на теренот за локалните избори наредната година.

Од СДСМ негираат дека постои какво било разногласие во партијата во поглед на можната коалиција.

„Тоа се апсолутно неточни информации. Тотални дезинформации. Одлуките поминаа на Централен одбор со поддршка од сите членови. Иста беше и поддршката за продолжување на соработката со другите 16 членки од опозицискиот фронт. Во моментов воопшто не сме загрижени за различните идеологии. Имаме повисок приоритет пред себе - да ја спасиме земјата од лошото владеење на ВМРО-ДПМНЕ“, велат од најголемата опозициска партија, чиј лидер Бранко Црвенковски во последните јавни настапи кажа дека ниту Господ не можел да го спои со Георгиевски, но дека се појавил Никола Груевски, кој, според него, со својот начин на водење на државата генерира огромна сила за спојување на идеолошки различните политички актери.

Според Црвенковски, сите партии кои дејствуваат опозициски се сложуваат дека актуелната Влада ја носи државата во пропаст. Дека, како што вели, ни се случува немилосрдно уривање на демократските процеси и дека евроатлантските интеграции се блокирани, а економијата е во очај. Сето тоа, потенцира Црвенковски, соработката ја прави реална.

„Ние сме отворени за сите. И за Георгиевски, и за Жерновски, и за Руфи Османи и за Али Ахмети. Доколку некој, пак, не сака, ние сме подготвени и сами да ја извојуваме оваа битка“, рече Црвенковски во интервју на Алсат.

Во ВМРО-Народна, пак, велат дека кај нивните членови е скршен мразот во размислувањата во однос на можната соработка со СДСМ.

„Раководството генерално е за коалиција со опозициските партии затоа што денешната ситуација не ветува ништо подобро, туку оди во надолна линија. Сега се наоаѓаме во Саутемптон и некој очекува да се качиме на „Титаник“. Нема зошто да се качуваме на бродот за кој знаеме дека ќе потоне“, вели Слободан Близнаковски, кој не верува во подобро утре со оваа владејачка гарнитура.

Според него, се трошат буџетски пари кои се обезбедуваат од кредити кои треба да ги плаќаат идните генерации.

„Ни се случува и дрско крадење туѓа историја и поделба на македонското ткиво на античко и словенско. Некој мора да стави крај на сето ова. Можеби ќе се најде некој член кој е против коалиција, но тоа нема да не' спречи во намерата да не' зближат заедничките нешта со СДСМ и да ја оствариме крајната цел - да ја промениме лошата ситуација во земјата“, додава Близнаковски.

Како и да е, доколку се официјализира коалицијата меѓу двајцата архетипски противници, несомнено е дека тоа ќе биде вешто искористено од владејачката партија. Како дел од веќе воспоставената кампања на жигосување на противниците тоа ќе биде шут од 11 метри за ВМРО-ДПМНЕ. Во таа насока за очекување се нови бомбастични спотови со некогашните сочни навреди меѓу двајцата бивши премиери, извадени од депоата на „заборавот“, кои ќе бидат динамично пуштани по телевизиите во името на непресушното лицемерие.

Близнаковски вели дека ВМРО-Народна е подготвена за такви ниски удари. „Тие се занимаваат со деградирање на личности. Јасно е дека нема да ја коментираат изјавата, туку човекот кој ја дал. Ќе најдат најразлични начини да го оцрнат. Тие нека се занимаваат со минатото, а ние ќе се занимаваме со иднината“, потенцира Близнаковски.


Статијата е прочитана 3978 пати.

Испрати коментарБорисов
Умре Бихаќка, се роди Павел Шатев
Ниту Иванов не оди на инагурацијата кај Николиќ
Груевски
Спортот во функција на толеранцијата
Новите уставни судии го почнаа мандатот
Колку побрзо во НАТО, толку подобро за стабилностаFilip, 09.06.2012 05:30:46
Abe batalete go toj Ljubco, ke go pobedime Gruevski i bez negovite 25 000 glasa.Poveke steta ke ni donese otkolku korist..Koj neopredelen ke glasa za koalicija vo koja e Ljubco?Iskreno mislam deka SDSM sam moze da dojde do 400 000 glasa i ne se potrebni nikakvi eksperimenti.Moze samo LDP da vleze u koalicijata na SDSM i kraj.
toni, 09.06.2012 08:23:22
site zaedno protiv diktaturata na grujo i familijata...
Istocna Makedonija, 09.06.2012 09:06:02
Vo zestokata borba za vlast i najneprincipielni koali- cii se normalni.Se zdruzuvaat i najluti protivnici,ako imaat zaednicka cel na pretstojni izbori.Za da se pri- kazat treba realnost i objektivnost,podednakvo i za vlasta i za opozicijata.Ako se pretenciozno napadne koalicija Branko- LJubco,vednas da se analizra ,,ljubov pomegu DPMNE-Socijalisticka, DPMNE-DUI!Vaka,ne e vazno jas sto pravam ke go napadnam drugiot!
Големиот брат, 09.06.2012 10:54:11
Големиот брат е тука пред вас, зад вас, покрај вас, над вас, но не и под вас. Ваква пропаганда не се применуваше ни во фашистичка Германија. А, се каже дека владата води погрешна политика или се упати критика на некој од „преродбениците“, преродбеничкиот Агитпроп веднаш се вклучува по автоматизам! Не само она што се нарекува „јавен сервис“, туку и приватните ТВ коалициски партнери во власта и „независните печатени медиуми“ веднаш ги отвораат екраните и страниците за апологетите на „портокаловите патриоти“. Во контактните емисии, тие без какви било проблеми добиваат врска со водителите на програмите, што за обичните смртници е невозможна мисија! Треба да се испита дали во редакциите на овие емисии не постојат специјални тел. броеви на кои редовните дискутанти бесплатно се јавуваат и ја бранат ��олитиката на владејачката партија!? Има еден ненадминат демаогог од ШЧИП кој се јавува во сите контактни емисии. Кога ќе го слушнам неговото име веднаш го исклучувам ТВ!
suze, 09.06.2012 13:46:39
Море правете што ќе правите само тргнете ги овие РАСТУРКУЌИ додека имаме нешто да сочуваме од пропаст.
ez-mani, 09.06.2012 13:56:09
mnogu mi e zhal za branko oti eve 10 godini ne mozhe da svati deka sekogash koga qe pravi kualicii so tije shto sakaat da go smenaat imeto na makedonija i na makedoncite za da vlezaat vo nato i vo evropskata unija toj sekogash qe gubi i qe bide se po daleku od vllasta,a kako pobednik qe bide sekogash toj shto qe mu kazhe na nato i na e.u qe vlezeme no kako makedonija i kako makedonci toj qe bide vo vllast odbran od narodot,a sega za sega se znae koj e uspeshno vo vllast so ova mislenje.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 25°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 32°C, Мин: 13°C

Четврток
Сончево
Макс: 30°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Одлуката на Хашкиот суд е важна, но таа не го решава прашањето за името

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |