Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
06.09.2012, 17:40

Епидемија на црвени линии околу Македонија

За Николај Младенов постои „папочна врска“ меѓу нашата земја и Бугарија, па антибугаризмот не не' одвојува од нив, туку од ЕУ

Слободанка Јовановска

„Она што го гледаме во Македонија е идеолошка интерпретација на историјата и обид да се создаде идентитет на сметка на Бугарија. Тоа не е нешто што ќе доведе до позитивен крај за земја која сака да биде дел од Европската унија“.

Со овие зборови, во интервју за бугарски „Капитал“, шефот на бугарската дипломатија Никола Младенов одговори на се' поагресивните притисоци во неговата земја Софија да и' покаже заби на Македонија. По критиките во некои од медиумите дека повеќе го интересираат Сирија и Блискиот Исток отколку соседството, Младенов завчера на седница на Владата најави формулирање стратегија за односите со соседите, или поточно само за оние кои не се членки на ЕУ и НАТО и кои, како што се верува во јавноста таму, може да се условуваат - Македонија, Србија и Турција. За стратегијата Младенов најави општа и јавна расправа, а идејата е зад неа да застанат сите политички сили така што таа ќе ги нацрта „црвените линии“ во односите кон трите држави. Стратегијата ќе се пишува веќе од идната недела и ќе биде ставена на расправа во бугарскиот парламент.

„Бугарија и Македонија се поврзани со папочна врска, граѓаните се поврзани и тоа нема никаква врска со државата, политиката и владата. Историјата не' поврзуваше, но и не' разделуваше. Колку повеќе во Скопје го надувуваат антибугаризмот, толку повеќе се оддалечуваат од европската агенда. Затоа ни е важно да дефинираме кои се параметрите на нашата поддршка кон соседите и кои се црвените линии што ни се важни“, изјави во интервјуто Младенов. Запрашан зошто тоа се прави сега, а не пред две години, Младенов одговори дека стратегијата требало да се дефинира пред 20 години, кога се распаѓаше СФРЈ. „Веќе 20 години скитаме и тоа ја поткопува веродостојноста на нашите одлуки. Треба да гледаме напред, зашто ако гледаме назад околу тоа што не' дели, ќе најдеме повеќе од доволно причини. Можеме да си зборуваме многу за 1913 година, но така ќе ја испуштиме 2013 година“, порача Младенов во интервјуто, очигледно сакајќи да и' даде актуелен временски контекст на дебатата наспроти притисокот на ретроградните структури во Бугарија кои бараат држење лекции на Македонија за историјата.

Топката вчера се обиде да ја спушти и премиерот Бојко Борисов, кој ја поздрави како охрабрувачка и како нов тон во односите изјавата на претседателот Ѓорге Иванов дека историјата треба да се остави на историчарите. Според она што го најави Младенов, стратегијата треба да ги дефинира трајните културни, историски и политички интереси на Бугарија кои треба да бидат заштитени со „конструктивен дијалог“ со нас и другите земји.

Во тој контекст ги спомена запазувањето на бугарскиот јазик и култура и развојот на бугарските заедници со порака дека ако сакаме поддршка за ЕУ, мораме да докажеме дека сакаме апсолутно конструктивно, одговорно и искрено да го изодиме патот што го изодила веќе неговата земја. Понатаму тој практично го објасни силниот интерес на Бугарија (како и на Грција) за проширување на ЕУ во регионот, бидејќи без проширување ќе станат апсурдни нивните „вета“ кон Македонија. Иако никој не го спомна тој момент, стратегијата е нов начин на Софија да ги оствари интересите во однос на Македонија, откако предложениот договор за соработка пред некоја година доживеа дебакл бидејќи нашата влада побара реципроцитет во политиките што се предвидуваа.

Оттогаш во Софија се зборува за односи со Македонија во рамки на процесот на евроинтеграцијата, што во превод значи дека со договорот Бугарија требаше да биде рамноправна во исполнувањата, а сега со стратегијата само ќе ни испорача еднострани очекувања.

И, додека од Македонија никој со месеци не дал изјава за Бугарија, а ако се исклучат некои инцидентни, и со години, од таму се пишуваат бројни писма со поплаки, при што само неделава едно до УНЕСКО за изложбата во Белгија, како и до Штефан Филе. Ричард Ховит и Жозе Мануел Баросо за „репресии“ врз тие што се изјаснуваат како Бугари. Еден од историчарите, пак, не' обвини и за крадење бугарска песна во недостиг од нешто друго порелевантно, порачувајќи дека така и' треба на Софија кога доби идеја прва да ја признае македонската држава, бидејќи со тоа ги призна и нацијата и јазикот.

Повеќето медиуми вчера ја пренесоа и изјавата на Филе на адреса на Бугарија, што „Дума“ ја искоментира како прекорување со прст на Софија. Како и да е, Бугарија упорно оди по стапките на Грција, која исто така ја брани својата ригидна политика зад национален консензус, нешто што неизбежно води кон тоа и Македонија да одговори соодветно, т.е. политичките сили овде конечно да исцртаат наши црвени линии зад кои ќе застанат едногласно.


Статијата е прочитана 696 пати.

Испрати коментарВладиниот тим на конвенцијата на демократите
Грците имуни за „македонски“ на Филе
Се обединија партиски за да не' поделат етнички
ДУИ го блокира Собранието и бара помош од ИвановItar Pejo, 07.09.2012 00:43:03
Ova e uste eden golem uspeh na nasata vlada i nejznata diplomatija. Ne se somnevam deka posle Grcija i Bugararija naskoro ce dojdat i Albanija i Srbija. Pa i Kosovo, ce go zaboravev. Kolku povece ekonomijata ni odi vo katastrofa, tolku povece na vlasta i se potrebni nadvoresni neprijateli.
jovan, 07.09.2012 00:55:02
Ima edna pogovorka:*Devojkata kolku i da e ubava, ako ne te saka, dzabe ti e, baraj si druga*.Taka e i so Bugarive.Kolku i da vi e ubava Makedonija, dzabe vi e, ne ve sakaat. Baraj te si drugo care.Sto se odnesuva do papocnite vrski, imame nie eden kup papocni vrski, 600 godini Turski, Srpski, Bugarski, pa fala bogu site gi prekinavme.Toa sto Makedonija ne ve sakaat, baraj te si ja vinata kaj Vas, a ne ovde.Nikoj ne vi e kriv sto ste korumpirani i eftino se prodavate, pa ovde i edna*razoznavacka mreza*ne mozete da napravite(zatoa i ste zbesnati),ve igraat Srbite kako majmuni.Si znaete za sto i kogo stanuva zbor(ona so okupiranje na Makedonija so investicii).I toa ne uspeavte, a frlivte kup pari vo veter i magla i im sluguvate ovde na Srpskite agenti koj ve kontroliraat i ve majtapat. Zatoa nema nikogas da zarabotite respekt kaj Makedoncite. I pokraj toa sto ste sega *Americanci*za nas(demek ste vo EU),sepak toa ne uspevate da go materjalizirate i se nametnete kako*ponapredni*.Zalni ste
srebre, 07.09.2012 10:49:58
se ima pocetok i kraj pa i kradenje istorija na vmro sekako nema vece logika malku alex se obidoja da go ukradat pa sega i samuil,crkvata ...nema istoriski dokumenti,izvori za postoenje makeodnska nacija do 1913g i toa e toa tuka bugarite nisto nese krivi naprotiv da nesme se izjasnuvake za bugari do 1913g sega bi bile poturceni spadnete na zamja toa e realnost.
aco, 07.09.2012 10:51:58
Е арно ама ние никако не можеме да и простиме на Бугарија што прва ни ја призна „независноста“. Ние не сакаме независност, ние сакаме зависност од Србија и цели 21 година работиме на тоа.
jordan, 07.09.2012 12:59:46
do itar pejo i tie ko nego.abe more makednoce ako voopshto si toa.pa ova ne e problem koj go napravi vmro ili sdsm.ova e problem koj go napravija nashite komshii.koj i da e na vlast ova e ocekuvana reakcija od komshiite bideejki tie poveke ukrale od nas odkolku i nie samite sto sme svesni.osven ako ne go napravime toa sto ocigledno i ti mislish deka e ispravno.da si se preimenuvash vo nesto sto ne si.kako vo dadeniot slucaj.se pishuvash itar pejo a kako takov ne ni postois.i ne te obvinuvam.tuku te zalam.mene licno i ne mi treba eu i nato.ednata e voena organizacija a drugata e nedemokratska.kade sto posilniot samo ima pravo na zbor.a tebe ocigledno ti e potrebno nekoj da te gazi.i da te ucenuva.samo taka se osekash sigurno i dostoinstveno.ama ako.treba da ima i takvi kako vas za da nie sto sme makedonci nezavisno od koja partija da sfatime uste poveke kolku vredi nashata MAKEDONIJA
Mudrec, 07.09.2012 13:08:36
nitu grcite nitu bugarite nemaa da zborat za crveni linii da ne postavea Makedoncite svoi crveni linii, t.e. ne mozeme da bideme nesto sto ne sme.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

 
Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Среда
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 14°C

Четврток
Претежно облачно
Макс: 31°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Боб Дилан не застанува, денеска излегува нов албум
„Темпест“ содржи десет прекрасни композиции кои го враќаат култниот Дилан во младоста...
Талибанците на Фејсбук се претставуваат како убави девојки
Војниците од коалициските сили во Авганистан биле предупредени да бидат многу претпазливи кога „сурфаат“ по социјалните ...
Северна Кореја ја подотвора вратата за реформи
Земјоделците можат да го продаваат вишокот од своите култури на приватниот пазар...
Древната поделба во исламот ги распламтува конфликтите на Блискиот Исток
Се започна со повикот за слобода на Блискиот Исток, но арапските востанија се повеќе стануваат карактеристични по праста...
Витаминот Б3 и „супербактеријата“
Нова студија сугерира дека витаминот Б3 може да помогне во борбата против најсмртоносната бактерија во светот, позната и...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |