Број 2871  четврток, 25 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Site Meter
На прво место

Ќе доцнат ли декемвриските пензии?

Декемвриските пензии поради новогодишните и божикните празници може да доцнат. Но, од Министерството за труд и социјална политика укажуваат дека се прават напори да се исплатат во работните денови меѓу двата празника, односно најдоцна до 5 јануари.

„За пензиите кои се преку трансакциски сметки нема да има проблем. Парите ќе се префрлат на 2 јануари, по што пензионерите ќе може да ги подигнат. Проблем може да има со околу 16.000 пензии што ги доставува поштар. Но, и за нив се прават напори да им се исплатат најдоцна до 5 јануари“, уверува заменик-министерот за труд и социјална политика Спиро Ристоски.

Според него, со јануарските пензии пензионерите ќе го добијат редовното покачување, но колкаво ќе биде тоа се' уште не се знае зашто се обработуваат податоците од Заводот за статистика за колку се зголемени платите и трошоци за живеење. За евентуално дополнително покачување на пензиите, заменикот Ристески вели дека за тоа одлучува Владата.

Министерот за труд и социјална политика Џељаљ Бајрами на вчерашниот отчет што направило Министерството во изминатата 2008 година, не кажа колкав е долгот на Фондот за пензиско и инвалидско осигурување, укажувајќи дека дополнително ќе се презентира. Но, затоа, пак, рече дека на фирмите им се дадени поволни мерки, со што ќе им се отпишат каматите. Ако до јануари годинава го расчистат долгот, ќе им се отпишат целосно каматите. Ако го сторат тоа до април 2009 година, ќе им се отпишат 75 отсто од каматите за долговите. (Ј.Ј.)


Статијата е прочитана 692 пати.

Испрати коментар

Од: ucitelka
Датум: 25.12.2008 06:33:04
Znaci vrabotenite ne zasluzuvaat plata pred Bozikj, tuku samo penzionerite penzija. I sega treba da im blagosinjame na onie koi imaat penzii belkim dadat nekoj dinar na zaem. Do koga so vakvi gluposti? Penziite treba da se isplatat pred Bozikj ama zoshto ne i PLATITE? Vo normalni zemji, so normalni vladi se dava trinaesta plata za Bozikj a kaj nas ni srabotenata ne se dobiva. Taka e so Ajvan vladeenje.
Од: penzioner
Датум: 25.12.2008 09:08:30
Ucitelke, nie penzionerite naseto odamna si go srabotivme. Dekemvriska plata sekade vo svetot moze da baras duri otkoga ce si go odrabotis mesecot dekemvri. Od komentarot gledam daka ti treba da si gi odrabotis i plus desette dena koga "strajkuvase", pa duri posle baraj plata.
Од: ilinka
Датум: 25.12.2008 09:17:38
samo penziitei platite treba da se pokacuvaat ,a kade e kategorijata na invalidiziranite lica so nivniot beden nadomestod 19oo-38ooden sto da se kupi sotie pari biloza dete ili vozdrasen kako ke egzistira toa lice so tie pari ke go plati nekoj da go gleda ili da mu zeme hrana SRAMOTA ZAMILSLI SE PREMIERE KOLKU ZEMAS ti
Од: shmAndrej
Датум: 25.12.2008 12:46:11
Не е тачно. Јас работам во банка и ќе ви кажам дека ова е лук и вода, нема врска. Пензионерите ча си ги добијат парите до 10. голем и срдечен поздрав до пензионерите. вие сте нашата иднина

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
На прво место
Изборите на 22 или на 29 март
Локалните избори во сенка на претседателските
Буџетот останува во истите рамки
Инспекцијата не најде диво увезени вакцини