Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
23.07.2012, 19:15

Бан Ки-мун со јапонска агенда во Македонија

Генералниот секретар ќе почне со активностите од седум часот наутро

Генералниот секретар на Обединетите нации, Бан Ки-мун, вечерва ќе дојде во Македонија, а сите средби, обраќања, прошетки и активности ќе ги остварува јапонски - од многу рано наутро, па до вечерта. Таквата неверојатна агенда внесе забуна во земјата, бидејќи звучеше нелогично дека во текот на еден ден ќе има прес-конференција во Охрид, ќе прошета низ градот заштитен од УНЕСКО, ќе се обрати во македонскиот парламент рано претпладне, ќе има средби со премиерот и шефот на дипломатијата придружуван од медијаторот Метју Нимиц и ќе си замине од Македонија. Што ќе донесе Ки-мун не се знае, но се знае дека работните средби ќе ги почне во среда со седум наутро (или еден по полноќ по њујоршко време) и дека неговиот работен стил сме го виделе само со Весли Кларк, кога престојуваше тука како командант на НАТО.

Наспроти тврдењата на македонските медиуми дека Бан Ки-мун е првиот генерален секретар на ОН што ја посетил Македонија, архивите покажуваат дека тој е втор, и дека во 1999 година заради посета на кампот Стенковец во земјата беше Кофи Анан и се сретна со тогашниот премиер Љупчо Георгиевски. Бан Ки-мун, освен што ќе добие формални подароци, ќе биде и првиот што ќе се провози во „мерцедесот“ вреден 600.000 евра што го купи пред три недели МВР, што треба да биде гест за тоа колку неговата посета се цени во нашиот естаблишмент. Ова е сепак прва турнеја на генерален секретар на ОН низ целиот регион, а посетата на Македонија ќе ја искористи и да го отвори спорот за името, при што во нашиот државен врв се надеваат тоа да биде централна тема.

„Фактот што во придружба на Бан Ки-мун ќе допатува и неговиот специјален претставник за спорот со името Метју Нимиц, го гледаме како потврда на важноста што Генералниот секретар на ОН ја придава кон што побрзо разрешување на ова прашање и изнаоѓање начин за интензивирање на процесот. На генералниот секретар и посредникот Нимиц ќе им биде повторен нашиот конструктивен приод и решителност за што побрзо изнаоѓање заеднички прифатливо решение во врска со спорот со името“, изјавија од МНР по повод посетата. Од Скопје Нимиц ќе замине во Солун на средба со грчкиот претставник во разговорите за името, амбасадорот Адамантиос Василакис, кој потоа треба да ја брифира грчката Влада.

Домаќин во Охрид на Бан Ки-мун ќе биде претседателот Ѓорге Иванов, со кого утре наутро ќе има официјална средба и заедничка прес-конференција. Според најавата од МНР, на средбите Бан Ки-мун ќе биде информиран за постигнувањата на Македонија од нејзината независност и 19-годишното членство во ОН: изградбата на мултиетничка функционална демократија, придонесот за регионалниот развој и добрососедските односи, унапредување и почитување на човековите права во светот и зголеменото учество во мировни операции на ОН.

Генералниот секретар на ОН Бан Ки-мун од Скопје заминува за Босна и Херцеговина, со што ќе ја заврши балканската турнеја во која беа опфатени сите држави од поранешна Југославија. (С.Ј.)


Статијата е прочитана 674 пати.

Испрати коментарМНР го стега и ременот и „јамката“ за дипломатите
Милчин ќе го лустрираат втор пат
Популизмот стана најсилно политичко оружје
Градоначалникот на Кочани се оградува
Санадер се богател и од Македонци
Обвинетите негираат измами на патаринитеItar Pejo, 24.07.2012 00:08:33
Moze da pocne od 7h, ama ako prvata sredba mu e so premierot, nekoj bi trebalo da go predupredi da si ponese dovolno materijali za citanje do kaj 8h.
Risto Andov, 24.07.2012 19:08:18
Почитувани, на господинот Бан ки-Мун, конечно да му се соопшти вистината и правата причина за бугарската подлост и грчкото бескрајно, безкрупулозност и дивеење против Македонија , Македонците и македонството! Да му се каже дека, причината за нивниото апсурно однсување и патолошки страв, произлегуваат од евентуслноста да ги загубат колониите пиринскиот и егејскиот дел на Македонија колонизирани за време на Балканските војни и заборавени од европса! Исто така да му се каже дека, заради можноста да се намали влијаниети на бугарската и грчката номенлкалтура во заборавените колинии, систематски ја злоупотербуваат демократијата во Европа и изигруваат мајмуни! Имено, целта им е: Македонија вечно да остане надвор од меѓународните институции а неправдата, лагите и фалсификатите кон Македонија и Македонците да продолжат да опстојуваат.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 27°C

Ведро

Вторник
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 18°C

Среда
Делумно облачно
Макс: 33°C, Мин: 20°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Светски рекорди во пливање за Волмер и Ван дер Бург
Кај жените Американката Дана Волмер го сруши рекордот на 100 метри пеперутка, додека Камерон Ван дер Бург од Јужна Африк...
Светски рекорд во пливање за Шивен Је од Кина
Hа патеката од 400 метри мешано, 16-годишната пливачка од Кина Шивен Је постави нов светски рекорд и освои златен медал...
Првиот златен медал за Силинг Ли од Кина
Силинг Ли го освои првиот златен медал на Игрите во стрелаштво во дисциплината 10 метри воздушна пушка...
(ФОТО) Отворање на Олимписките игри во Лондон
Усеин Болт посакува четири олимписки злата

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |