Број 2865  четврток, 18 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Забава

ПИТЕР ФОЛК

Инспекторот Колумбо не знае за себе

Актерот Питер Фолк, кој повеќе од триесет години успешно ја толкуваше улогата на легендарниот детектив Колумбо, повеќе не е способен да се грижи за себе, па затоа за неговото здравје се грижи неговата ќерка.

Кетрин Фолк побара од судот во САД да и' дозволи да ја преземе грижата за својот 81-годишен татко и за неговиот имот, бидејќи тој е многу болен и повеќе не може да биде одговорен за себе.

Таа потврдила дека често му се случува да не ги препознава луѓето, местата или предметите, па со оглед на тоа, не може да се грижи и за својот имот.

Актерот пред шест месеци ја изгубил контролата над возилото, при што предизвикал сообраќајна незгода во која бил полесно повреден.

Неговата ќерка стравува дека би можел да биде многу лесно изманипулиран или да биде присилен богатството да го препише на некој друг.

Фолк остана запаметен како актер по улогата на детективот Колумбо во истоимената серија, за која е неколкукратен добитник на наградите „Еми“ и „Златен глобус“, додека во два наврата беше номиниран и за „Оскар“.


Статијата е прочитана 115 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Забава
Модна линија за жени што не се кукли
Промоција на албум на новите тинејџ-херои
„Браќата Тавитјан“ на голем концерт во Скопје