Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Култура

Денови на македонскиот етнолошки филм

Денес и утре, со почеток во 11 часот во кино салата на Музејот на Македонија ќе се одржи ревијата Денови на етнолошкиот филм, посветена на домашните автори кои и ќе бидат присутни на проекциите.

Деновите се отвораат со „Добри сме досега“, чиј сценарист, камерман и режисер е етнологот Владимир Боцев, а монтажер е Бранко Ристовски. Филмот досега е прикажан во Загреб и на фестивалите во Љубљана, Москва, Нуоро и Белград. Режисер на филмот „Традиционалниот риболов на Охридското езеро“, кој публиката ќе може да го види утре, е Рубин Земон. Автор на сценариото е етнологот, Марија Каневче, камерман Сашо Цингулоски, а монтажер Петар Алексоски. По него ќе биде прикажан и третиот, „Бекташи - влези и види“, чиј автор на сценариото и режисер е етнологот Елизабета Конеска, снимател Роберт Јанкулоски, а монтажер Блаже Дулев. Прикажан е во Белград, Грегинок, Истанбул, Љубљана, Париз, Софија. (К.Б.)


Статијата е прочитана 63 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
„Карамазови“ на Петар Зеленка вечерва на „Синедејс“
Цревоугодноста е контрапродуктивна за креативниот чин
Македонската филхармонија ќе свири премиерни дела
Платените убијци се неодолив магнет за публиката
Премиера на куклената претстава „Девојчето со кибритчиња“
Во Кинотека филмот „Ангели на отпад“
„Тито без маска“ продадена во илјада примероци
Промоција во Институтот за македонски јазик