Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Коментари
18.09.2012, 17:16

Мое ќоше

Збогум, Евр��по

Ерол Ризаов

Брисел тивко ги дозатвора вратите за Македонија

Насловот на текстот навистина е песимистички, но ако се ослободиме за миг од нашите истенчени чувства за правда и се потпреме само на суровите факти, станува реално што Македонија лека-полека се збогува со Европа. Или, кажано попрецизно, Брисел тивко ни ги дозатвора вратите, оставајќи не' во длабоко замрзнување додека не се најде лек за балканските повеќевековни метастази од жестоките национализми.

Го гледав внимателно говорот на телото на еврокомесарот Штефан Филе и на премиерот Никола Груевски на нивната средба во Скопје. Куртоазните насмевки не можеа да ја скријат тескобноста и мачнотијата на двајцата политичари. Видлива беше нивната загриженост и голема внимателност за секој изговорен збор пред камерите и микрофоните. Грчот на лицето на Филе и задскриената, но видлива резигнација на Груевски ги покрија убавите празни зборови на гостинот дека Македонија остварила прогрес во дијалогот на високо ниво со Брисел. Тој дијалог е само добро спакувана лага која им е потребна на двете страни да создаваат привид дека, сепак, нешто се движи на релација Скопје – Брисел. Дијалогот на високата администрација на ЕУ со Скопје само ги заштитува големите европски политички лидери да ја скријат нивната срамна позиција кон една мала држава која го бара своето место во Европа каде што припаѓа и географски, и политички и културно. Бескрупулозно се укинува иднината на два милиона луѓе кои со ништо не ја загрозуваат Европа. Македонија е запрена на својот пат за европеизација и развој поради напластениот шовинизам низ трагичната историјата на сите балкански народи, поради застрашувачка рамнодушност на големите сили и поради неспособноста на македонските политичари и водачи европски да резонираат и машки да одработат за интересите на своите граѓани.

Америка, Германија, Франција, Англија и земјите на стара Европа цели 21 година го третираат македонското прашање исклучиво од политички агол, гледано само преку нивните интереси со соседна Грција. Повремените отстапки и мали попуштања беа мотивирани како мала опомена поради грешките на разгаленото дете на Европа кое секогаш било третирано како случај со посебни потреби. Неодамна тоа лично го кажа Валериј Жискар Дестен (86), поранешен француски претседател кој му призна на Хелмут Шмит (93), германски канцелар, двајцата големи европски лидери, дека неговото инсистирање за влезот на Грција 1981 година на мала врата во ЕУ е грешка, бидејќи Грција не исполнувала ниту еден услов. Последиците од таа грешка Европа екстра ги плаќа и денес.

По цели седум години како кандидат за влез во ЕУ, Македонија назадува и по своја вина, но и со европска штедра поддршка. Го попримивме „турскиот синдром“ на вечен кандидат, или на вечен преговарач, сеедно. Разликата е во тоа што Турција има алтернатива.

Кога станавме кандидат за ЕУ уште пред седум години, ги симнавме суштинските политички прашања од дневен ред. Демократијата, човековите права, медиумските слободи, меѓуетничките односи беа завршена работа. Денеска сите тие пак се во агендата на дијалогот на високо ниво. Не затоа што тоа го наметнува Брисел, туку затоа што за овие седум години нашите преродбеници и патриоти повторно ги проблематизираа освоените демократски процеси и медиумските слободи, а меѓуетничките односи поради партиски кавги во поделба на власта никогаш не биле позатегнати од 2001 година досега. На сето ова Брисел додаде и ново нерешливо прашање: односите со соседите. Е, кога на Балканот ќе ја легнете Македонија со врзани раце наопаку пред нејзините соседи да прифати заедничка историја како тие што диктираат, тогаш, како и со името, проблемот станува нерешлив. Така е со аршините на Европа. Ако влеговме во ЕУ пред Бугарија, или ако успееме да го направиме тоа пред Србија, Албанија и Косово, ќе видевме колку ќе ни се допадне да поставиме некои услови за добрососедство. На Бугарите ќе им кажевме толерантно дека биле окупатори за време на Втората светска војна, но дека ако искажат покајување, цивилизациски сме подготвени да им простиме, но не и да заборавиме. Исто како Французите што им велат на Германците, де. Мислам дека во тој случај Бугарите мудро повеќе немаше да го проблематизираат македонскиот јазик и нацијата. На Србите со големо уважување ќе им кажевме дека не можат да влезат во ЕУ без да ја признаат автокефалноста на МПЦ, чин што многу ќе ги подобри меѓусоседските односи. На Албанците во Косово и во Албанија ќе им го дадевме за урнек Охридскиот договор како да ги решат праведно меѓуетничките односи. А, можете ли да претпоставите што би им рекле на Грците ако ние имавме право на вето за нивниот влез во ЕУ.

По овој мој бајрам со умот, си велам, ќе научиме ли еднаш прво да рипнеме, па да викнеме - оп. Може ли еднаш да ја совладаме европската лекција дека натпреварите се бодуваат според бројот на победи и порази, а не според тоа кој како играл, колку груби фаули направил, колку пенали промашил, колку шанси имал и колку бил пристрасен судијата. Брисел нема награда за ферплеј.


Статијата е прочитана 4593 пати.

Испрати коментарПисма - За увозот на пченицата
Писма - Лустрацијата ќе создаде нови страдања
Министре, знаете ли што е синдикат?
Зависници од успех
Три против еденdemokrat, 19.09.2012 01:44:25
Erole, nie so decenii si igrame so cuvstvata na lugeto kreirajki im lazna istoriska slika uste od mali noze. koga nozete ke porasnat najcesto sega veke bufsite ucenici dobivaat civilizaciski shok koga ke gi napustat drzavnite granici na milata ni tatkovima. Nekoj da mislis deka Evropejcite ne ja znaat balkanskata istorija. Ne deka tie se kitki za mirisanje i deka ne igraat po svoi noti, no znaj deka nie epten zabeguvame so ovaa tema. Toa mi dava sila da poveruvam deka vlastite ni (site) voopsto ne sakaat clenstvo vo EU. Za narodecot dovolno e ukinuvanjeto na vizite a onie koi sakaat da pravat ,,karieri,, na zapad odamna si imaat blgarski pasporti taka sto em volkot sit em ovcite na broj.
USA, 19.09.2012 04:16:24
Rezigniranosta ne se gleda nikade osven kaj opoziciskite misliteli. Gi potrosivte site argumenti na bezpredmetni temi. Daj priberete se veke ednas. Ako go rezimirame posledniot pasus, kolku pobedi izvojuva opozicijata sto SEUSTE so ista taktika nemoze da odigra nitu nereseno!!!!! Narodot saka konstruktivna opozicija, dali vi e toa jasno? Da ja imavme, dosega Makedonija ke bese vo popovolna pozicija. Ne mora mene da me slusate, prasajte go Buckovski. On e vas.
pameten, 19.09.2012 06:25:38
Erole, sporovite so sosedite ne se nereshlivi. Ako vashiot stav, deka deneshnite Makedonci ne se naslednici na antichkite beshe prifaten kako ochiglednost, dali soprot so Grcija nemashe odamna da bide reshen? Ako pred da zboruvame kakvi bile Bugarite vo ideoloshki kompliciranata Vtora svetska vojna, poglednevme kakvi bile za vreme na Balkanskite vojnio i PSV, kade nazhite odele kako dobrovolci, kade imalo nashi generali, kade begale nashite po Ilindenskoto vostanie, kavi bile Sv Kliment, carot Samoil, Miladinovci itn, dali nemashe da imame najdobri bilateralni odnosi? Ako so Albancite slavevme zaedno Ohridskoto vostanie (1913) i pred se ako se prifateshe perdlogot na Ljubcho dali nemashe da bideme cvrsti sojuznici? Vratata za Evropa e otvorena. Ima poterba ne od kompromis, toku od katarza.
podobra varijanta, 19.09.2012 07:44:07
EU nema da trae doveka, taa garantirano posle nekoe vreme ke se raspadne. I - ne se site zemji od Evropa vo EU. Naprimer Switzerland. Predlog: Makedonija da odi po toj pat. Srekno!
Збогум Европо, добар ден свету!, 19.09.2012 07:44:41
А што ќе ни е пак ваква лицемерна и банкротирана Европа?
Istocna Makedonija, 19.09.2012 07:48:36
Erole,i najobicniot smrtnik, koj zivee vo Republika Makedonija znae deka,samo geografski sme vo Evropa.Zalosno.
Под големите и нивните интереси е кутната Македонија, 19.09.2012 08:05:27
Како Франција Англија и другите. Тие што во 1913 ја легнаа Македонија и ги врзаа рацете и нозете и ја фрлија на малите државни творби околу неа. Какво ослободување од турско. Следеше злостор мобилизации геноцид убиства асимилација од сите три окупатори.Е баш тие големи не и дадоа на Македонија повторно. Во 1992 Македонија никого не испровоцира а тие со Лисабонска декларација и ставија стоп. Оваа колумна е голем доказ дека проблемот за името не е антиката туку злото европско врз македонскиот народ од 1913 до 1948 а денес продолжува. Заради тоа зло е и проблемот за јазикот од Бугарија и за црквата со Србија. Неможе и не е проблемот во Македонија и Македонците. Баш тие големи и грчките заткулиси обезбедија брз влез на Бугарија да се сокрие злото. Позади завесите работат и за интересите на Србија. А и со Албанија ќе се здружат привремено само да го докрајчат македонското прашање. Е како понатаму уште од 1991 сме со тие блокади. Или предавство или достоинствена одбрана.
Buntovnik, 19.09.2012 08:52:10
Da bese baba mi traktor, ke imase gumi. Evropa ne nagraduva fer-play. Demek nasava (vmro-skava) igra e fer-play. Normalno deka vmro saka da vleze vo Evropa no ne so Makedonija koja nie ja znaeme. Ne, tie ja prekrojuvaat Makedonija po svoj matrix. Site ovi spomenici, zgradi, promena na iminjata na ulici, na dvizniot tok po ulicite, na skolskiot sistem se brainwashing taktiki da go promenat konceptot Skopje/Makedonija, ne za nas, tuku za novite generacii koj nema ni da znaat poinaku od ona sto im e prezentirano kako stvarnost koga ke se rodat. Tie generacii nema nikogas da znaat za Makedonija koja nie sega toplo ja nosime vo svojata dusa.A dotogas, segasnive generacii nema ni sonce da vidat se dodeka ne izumrat a novite generacii ke go gledaat samo vmro-vskoto samo nareceno makedonsko sonce. Gospod neka vi e na pomos.
девичанецот, 19.09.2012 08:59:43
Почитуван Ероле, Проанализирај во каква економска состојба се земјите членки на Евросојузот. Ете, каква е состојбата во Словенија, во Полска, во трите прибалтички земји, во Бугарија, Романија...ајде да не набројувам повеќе.Шпанија, Португалија..се во очајна состојба. Франција, Италија Британија..се држат благодарејќи на Арапската пролет и хаосот во Либија, од каде бесплатно најквалитетна нафта си црпат. А за нашата земја, секој и најмал експерт, отворено ќе ти каже дека сега би било подобро самите да прикочиме малку. Вква Европа, односно Европска Унија пред распаѓање, нам не ни е потребна.
Miki, 19.09.2012 09:03:58
G.Rizaov po ne znam koj pat pravi precizna vivisekcija na sevkupnite sostojbi i pricini za nasata invalidna pozicija na patot kon Evropa..Samo bi mozel uste podirektno da ja posoci sustinskata pozicija na *prerodenite* - deka tie vsusnost NE SAKAAT, nitu bilo koga sakale da se evropeizirame! A pricinite se ednostavni - nivnata intelektualna, obrazovna, eticka inferiornost zaedno so patoloskata sklonost kon kradenje - ovde najdobro im pominuva!!
Cvetan, 19.09.2012 09:12:42
Keski da e navistina zbogum Evropo za nas. da vlezeme vo EU ke bide pogreb za Makedonija. Ke ni go unistat stopanstvoto ke ne napravat ekonomski zavisni od evropa i ne ke mozeme da se otplatime ami se poveke ke zaglavuvame. Ne blagodaram ne vo EU. Poarno da pocekame uste malku pa da si gledame seir so EU.
Пуши Рајот, 19.09.2012 09:47:05
Не е Брисел тој што ни ги затвора вратите. Нашата патриотска влада ги затвори вратите со постојаните провокации кон Грција, со назадувањето во демократијата, со партизација на судството, државните институции, синдикатите и невладиниот сектор, со уништувањето на критичките медиуми, со тепање на студентите, со наместување на верски тензии, со зголемување на мизеријата. Да не заборавиме дека до пред неколку години ДПМНЕ збореше за тоа дека се уште не сме зрели за ЕУ. Дволичната политика на патриотите е проѕирна. Тие не сакаат да влеземе во ЕУ за да можат да го сокријат криминалот што го направија во времето на нивното владеење. Колку подолго сме вон европските интеграции толку подебело станува криминалното досие и толку повеќе владата ќе ги саботира евро-интеграциите.
Оливер, 19.09.2012 09:55:09
Македонското прашање Европа го третира уште од Берлинскиот договор од 1878 или договор кој го ревидира Сан-стефанскиот. Таму во член 23 е наведено дека Македонија треба да добие широка ав��ономија како Крит. Но тоа не се случило, земајќи ја в предвид местоположбата на Македонија и нејзините природни ресурси кои ги имала, Османлиите не дозволиле до тоа да дојде. Причината за такво нешто била нерешителноста на Европа да го реши Македонското прашање т.е големите сили не сакале нова балканска земја која дополнително ќе ги разгори страстите на балканот. И тоа понатаму резултираше со поделба на Македонија после балканските војни. Но по осамостојувањето пред 21 год. Македонија повторно стана топ тема на Балканот, само сега како држава од која се загрозени сите околни држави бидејќи може да си ги врати терирториите кои се склоп на етничка Македонија и секоја соседна земја бара како да ја уништи или да ја претопи спрема итересот и пропагандата што ја води за која веќе изградила лажен мит.
milan, 19.09.2012 09:56:13
Jas veke napisav, File pred javnosta si e cist,a so svojata poseta i Evropa ja pravi cista.Otuka naseto clenuvanje vo toj klub stanuva se ponevozmozno. Za seto toa pridonesoa nasite vozdovi i nikoj ne ni e kriv.Namesto da kreirame politika nie so zasluga na DPMNE stanavme zrtvi.Na vremeto Sekerinska i Mitreva go donesoa kandidatskiot status i ne se falat so toa. Da dobievme kand.status za vreme na vladeenjeto na DPMNE neznam kakvi se slavopojki ke imase. POZDRAV.
od ostrijot, 19.09.2012 10:01:21
da vopravosi erole brisel nedodeluva nagradi za ferplej nitu pak za falbi i lazi zatoa vratite poleka ama sigurno se zatvarat.
Rekviem za EU, 19.09.2012 10:46:30
Sosema si vo pravo Erole. I dvajcata se odnesuvaa kako da go slusaat Rekviem , a mozebi toa i bese Rekviem za nasite aspiracii kon EU , barem za slednite 20 godini. Posebno mi bese interesna onaa navodno zaednicka statija vo Dnevnik, koja bese napisana taka so iznaflrleni zborovi, koi nisto ne kazuvaa , sto licese na nekoj nerazbirliv tekst. Procitajte go i ce vidite dekla se raboti za vistinska papazjanija.Mozebi e taka podbro, narodot nisto da ne razbere.
tihi, 19.09.2012 11:23:34
Evroboljshevikot veli i veli zbogum na Evropa.Frustracijata od VMRO i nekritichko i slepo gledanje na sostojbite vo EU go naterale na toa.Za zhalenje.
Tome, 19.09.2012 11:44:38
Mislev da napisham komentar no koga gi prochitav site komentari vidov i mislam deka Пуши Рајот najrealno ja opisha situacijata vo ova oblast, mnogu chest i pochit do Пуши Рајот kako i drugite komentaristi i chitateli.
Внимателен читател, 19.09.2012 11:46:01
Иако авторот прецизно ја лоцира одговорноста за вечната кандитадутура на Македонија сепак партиски забеганите навивачи си наоѓаат мегдан. Ризаов вели дека Иднината на Македонија ја укинаа балканските национализми, срамната позиција на светските сили и лидери и домашните политички водачи во изминатите 21 година кои не најдоа решенија, туку само други виновници. Е, ова за партиските војници не е доволно, тие сакаат крв.
Трпе, 19.09.2012 12:37:14
Ние си имаме самобендисана влада на чело со мистер мр Рејтинг.Човекот знае што да прави.Нема потреба од трошење на енергија за влез во ЕУ.Тој многу убаво знае дека македонскиот граганин пак ке биде европеец но само преку соседите.Но Република Македонија АЧ нема да ја има.Така размислуват таканаречените наши патриоти.Ним им треба само власт додека можат државата да ја молзат.
seirdzija, 19.09.2012 12:58:29
USA,izborna krazba kako na poslednite izbori ne e isto sto i pobeda na regularni fer i demokratski izbori.Ukradovte preku 100.000 glasovi,uste tolku dobivte so zakani i zastrasuvanja,da odma posle izborite zatvorivte covek so mestenka i srusivte zgrada na opozicioner,normalno pred toa ja zatvorivte A1,kako edinstven medium koj ne rabotese za vas.Sto se odnesuva do opozicijata ne mi e jasno zosto sedi u parlament i vi dava legitimitet.Taa ne trebase ni da vleze otkako se sluci ubistvoto na Neskovski koe probavte da go sokriete...
do USA, 19.09.2012 13:22:26
USA veli: Rezigniranosta ne se gleda nikade osven kaj opoziciskite misliteli. .... Daj priberete se veke ednas. Normalno e da se gleda rezigniranost kaj opzocijata bidejki koga taa beshe na vlast 2005-ta, SDSM ja napravi Makedonija KANDIDAT za EU! Jasno ti e sega koj raboti za idninata na drzhavata, a koj ja kochi??!!!
Goce USA, 19.09.2012 13:23:35
Neverojatno kolku e nasiov narod naiven i nepismen i vo svojata bednost se siti i se raduva so problemite koi gi imaat golemite i moknite. Istite muabeti koi gi tera Srbija veke 20 godini...Kako Evropa ke se raspadnela, pa kako ke bilo loso ili samo sto ne se raspadnala... Gospodo dusegriznici, tie drzavi ke si gi resat svoite problemi za razlika od nas. Toa se vredni i pametni narodi i drzavi sto gi vodat razumni lugje. Za razlika od nas. Na kraj na kraista i raspadnati i siromasni tie ke bidat iljada godini pred nas vo razvojot.
Divac, 19.09.2012 14:12:05
A ne si li igrame so cuvstvata na lugeto kreirajki im istorii kako Treto poluvreme?
Генерација 1982, 19.09.2012 14:15:57
Денес покасно коментирам, чисто да видам што се ќе се изнапише. За жал сеуште имаме луѓе кои веруваат дека целиот свет сковал заговор против нас и кои најверојатно се полнат со адреналин од приказните за мали деца на г-дин М.Неделковски. Значи сите не мразат, сите не разнебитуваат, ние сме жртвите и притоа сме китка за мирисање. Немојте ве молам и освестете се, за кавга се потребни двајца. Ако некој од големите сили навистина сакаше да не нема, ќе не немаше до сега. Надминете го тој национал-романтизам во себе, размислете и делувајте за нешто корисно, нешто што ќе ни даде иднина. Ама не барам од вас некоја кој знае каква визија, еве за почеток нека биде колку за леб да имаме.
jovan, vlada @, 19.09.2012 14:53:40
Neznma kako ne mu e dosadno na Erol, da se zamara so vakvi raboti, pa idat izbori bre covece narodot ke kaze sto i kako i zosto! Ne se zamaraj ne mu ja misli mnogu i uzivaj, sega mozes da pisuvas sto sakas vi ja ukinaa klevetata, sto sakate uste ne ve razbiram! Pozz
respekt, 19.09.2012 15:10:16
Авторот на Колумната дава една своја прекрасна анализа за актуелните говори(со тело и уста) на Филе и Груевски, од една страна и 21 годишното тапкање во место или дури и уназадување на Македонија во исполнувањето на условите за Европска интеграција- од друга страна.Ги читам коментарите и не може да верувам, што е со народецов Македонски? Да се пропагира дека Европа ке банкротира и дека не ни треба влез во Европа е рамно на велепредавство(со умисла или од незнаење).Секој со малку УМ во главата знае дека ако не е Европа Македонија не може да се одржи како држава! ( Србија, Бугарија Грција па и Албанија ке не ,,лапнат,,во едно залче).Оние пак што се бавтаат со опозицијата во коментарите(од милион актуелни животни проблеми) тие се веке препознатливи- се дел од пропагандната машинерија на власта, за сеење на магла.
objektiven, 19.09.2012 15:37:45
Do Jovan@vlada/FELIKS.Erol ke si pisuva i ponatamu,so ili bez tebe.Covekot toa mu e rabota.Ako nisto drugo za Janko,Milenko i DPLatas e naucnik.Velicina.Novinarsko pero za koe ovie kvazi novinarive po potreba mozat samo da sonuvaat.Zatoa so respekt.Tuku ne sum te procitel podolgo vreme da dades komentar za Djepiste,zaTetovskiot univerzitet,za himnite,za prvoborcite na Makedonija tie sto gi snemuva,za molitvite za studentite,za zdravstvoto,za crvenite linii,za strujata,za parnoto.... za mnooogu temi.Te nema, se izgubi.A koga ti ne komentiras nie sto gi citame tvoite pisani zborovi sme nekako osakateni.Uplaseni bi rekol, zosto ako si ti bez zbor i komentaar, e togas stvarno e opleskana rabotata.
do Pusi i respekt, 19.09.2012 16:56:24
Kako toa nie go provocirame juzniot sosed?Pa ne barame nie juzniot sosed da si smeni ime.Juzniot sosed bara od nas da smenime ime.Toj nas sosed provocira.Ako bea pametni i vredni onie od EU nemase da padnat na ova nisko nivo i nemase da bidat vo kriza.Ako mozea sosedite da ja unistat Makedonija,toa ke go napravea vo 1991 g.ili vo 1992 g.koga ne i bese gajle na EU za Makedonija,a i na Amerika ne i bese gajle.No togas ne mozea,a ne mozat ni sega.Opstanokot na Makedonija vekje ne zavisi od EU,ni od SAD.Samo od nas zavisi.
A sad adio, i ko zna gde i ko zna kad!, 19.09.2012 17:58:57
I pokraj ehoto od poznatata pesna, Grujo e i ponatamu spokoen i opushten, bidejci vo Makedonija gi ima mnogu povece onie kako USA, Jordan, Oliver, Dedo Dimo, Feliks/Jovan@vlada i nim slichni, nego kako Erol i slichnite od drugata strana. Chovek mora da e slep ili nadvor od pametta da bi daval pofalni komentari za bilo koja dosegashna vlast, no posebno za oovaa. Ovaa e navistina unikatana, posebno so kontramitinzite i kravite (vistinskite i onie koi zalichuvaat na niv). Mora da e navistina lepo da si glup!
на старото буниште, 19.09.2012 21:01:56
Дека од Европа нема ништо се знае.Дека две децении вратите беа затворени и никогаш не подотворени.Дека цели две децении не возеа преку вода жедни со проекти преку кои дупло ќареа.Дека ни инсталираа лоша матрица за натамошното практикување и држава и секојдневие.Дека ни ја сменија тотално преставата за животот дека каков и да е убав е,и т.н.Барем при повлекувањето да ни ги одстраната наметнатите проблеми кои ги немавме,како името,етничките,критериумите и стандардите кои го повампирија и деформисаа изградениот систем на вредности со кој успешно кохабитиравме со комшиите,внатрешни и надворешни.Елеминацијата на предходниот систем немораше да го содржи сето ова тутнато во торбата која ни ја обесија.
dzverka, 19.09.2012 21:48:58
go procitav clanak mnogu vnimatelno a potoa i site komentari, i samo edno ne mi e jasno?zosto mislite da nema druga alternativa , na EU?ima i to mnogu poubava i za nasiot narod i za drugite koji trcat kon taa iskvarena , lazliva evropa!istok dami i gospoda samo istok.pred nepoln mesec vo teheran se odrzala 16.konferencija na nevrzanite!!site tie koji so cel glas vikat evropa i samo evropa neka procitat malce po stranski portali, recimo slovenski, hrvatski pa neka vidat kako razmisluvat gradjanite na tie zemji.vo sama evropa ima golemo raslojuvanje i podelba a jazot ke bide se pogolem.evropa voopsto ne ni treba nie i trebame na neze!
Nece, 19.09.2012 22:06:15
Problemot kaj nas e deka nemame evropski partii. Ednite se bolni anticari, drugive se asnomovci-stalinisti, a albancite site za Ilirida. E kako Evropa da go prifati toa ludilo. Obicnijot makedonec koj e zrtva na situacijata bara bugarski pasos i kako gragjanite na bivsata GDR, glasa so nozete.
melbourne, 19.09.2012 22:52:51
buntovnik e vo pravo,a od nasite politicari i eden od retkite koj velese, daj prvo da vlezime vo Evropa pa poslem da go barame SOLUN, bese KIRO GLIGOROV.Donekade se vo pravo od DPMNE deka vremeto ke pokaze kolku golem politicar bil toj COVEK.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

 
Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 23°C

Претежно облачно

Четврток
Обилни врнежи
Макс: 21°C, Мин: 6°C

Петок
Сончево
Макс: 22°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Расте влијанието на салафистите по Арапската пролет
Растечкото влијание на ултраконзервативни салафистички групи, кое следеше по Арапската пролет, е предизвик за умере...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |