Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Свет

Неамериканските сили во Ирак да останат и во 2009 година

БАГДАД - Ирачкиот парламент треба да се изјасни за резолуцијата со која би им се овозможило на неамериканските сили да останат во земјата до крајот на јули 2009 година. Во саботата парламентарците не го поддржаа Законот со кој би им се дала правна основа на шесте илјади неамерикански војници да останат во земјата откако на 31 декември истекува мандатот на ОН. Беше постигнат компромис да се гласа за резолуција, во која ќе се бара обезбедување просто мнозинство од парламентарците за таа да биде изгласана. САД постигнаа одделна безбедносна спогодба за останување на нивните војници во Ирак до 2011 година.

Велика Британија веќе се изјасни дека планира да ги повлече сите освен 400 од 4.100 војници стационирани во Ирак до крајот на јули. Австралија, Естонија, Романија и Ел Салвадор, исто така имаат испратено мали контингенти во Ирак. Војниците на Јужна Кореја во петокот ја завршија мисијата во Ирак, приклучувајќи им се на нивните јапонски колеги кои се повлекоа од земјата еден ден претходно. (Би-Би-Си)


Статијата е прочитана 175 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Свет
Русите не му продаваат „С-300“ на Иран
Белгија остана без влада по трет пат годинава
Мандатот на рускиот претседател продолжен на шест години
Индиски селани претепале 50 жени поради магија
Виктор Јушченко ја нападна убавата Јулија Тимошенко
Белорусија нуди признавање на Јужна Осетија заради гас