Број 3272  понеделник, 03 мај 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Site Meter
Политика

Кофинансирање на седум проекти од образованието

Министерството за образование и наука ќе кофинансира вкупно седум заеднички научно-истражувачки проекти на Република Македонија и на Република Хрватска, со вкупно 4,2 милиона денари во рамките на Програмата за соработка меѓу двете земји во областа на науката, технологијата и образованието за периодот 2009-2012 година. Како што соопшти министерот за образование и наука, Никола Тодоров, на вчерашната заедничка прес-конференција со хрватскиот амбасадор во земјава, Иво Кујунџиќ, нивната реализација согласно со потпишаниот Протокол ќе почне оваа година, а проектите се од областа на медицината, сеизмологијата, земјоделството, ветерината, математика и информатика и од областа на културата. (МИА)


#
Статијата е прочитана 574 пати.

Испрати коментар

Од: Шупливо Шупелче
Датум: 03.05.2010 10:26:26
Предлагам, како раководител на тимот да се постави „ингениозниот“Дибек М., прокураторот на Министерството за образование од „наше“Маало! Истражувачки Може да не претставува во делот за Образованоста, но најубави и особено несебично-солидни резултати ќе даде во областа на Науката! Поим нема за неа! :Ь

Најди! во Утрински
Политика
Поевтинувањето на едни лекови значи поскапување на други
„Македонско претседателство“ во Советот на Европа
Македонија е во рацете на политиканти!
Првомајска синдикално-владина идила
Пет минути тишина за одбрана на новинарството
Првоодделенчиња во посета на МПМ