Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Свет

Пронајден експлозив сокриен во продавница во Париз

Експлозивот не бил поврзан со детонатори

ПАРИЗ - Полицијата од Париз вчера пронајде експлозив скриен во стоковна куќа во Париз, по повикот од група која бара повлекување на француските војници од Авганистан. Групата се нарекува Авганистански револуционерен фронт, но француските претставници велат дека не слушнале претходно за неа и предупредија дека можеби е лажна информација.

Полицијата извлече пет парчиња динамит од продавницата „Принтемпс“. Експлозивот не бил поврзан со детонатори, што укажува дека целта била да се рашири тревога, а не да се предизвика смрт и уништување.

Францускиот претседател Никола Саркози, кој зборуваше во источниот француски град Стразбур, рече дека Франција нема да преговара со терористи и повика на претпазливост. „Во овој момент ги повикувам сите да бидат многу претпазливи и многу одмерени“, рече тој. (Ројтерс)


Статијата е прочитана 194 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Свет
Грчките демонстранти ја зазедоа државната телевизија
Импичмент за гувернерот на Илиноис, Род Благоевиќ
Десет милиони долари за чевелот фрлен кон Буш
Петиција во Турција за извинување за ерменскиот геноцид
Асад бара редефинирање на границите на Голанската Висорамнина
Џон Кери на чело на Комитет за односи на Сенатот
Од пет до 20 години затвор за руски скинхедси