Број 3633  понеделник, 18 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter

Економија

Меркел: Еврото не е во опасност

18.07.2011, 13:27

Пред вонредниот самит на Европската унија се погласни се барањата за отпишување на грчките долгови, што ниту германскиот канцелар Ангела Меркел не го исклучува како можност.

- Поради големиот грчки долг се создадоа мошне, мошне тешки околности. На сите начини настојуваме да избегнеме нешто што би било уште потешко - изјави синоќа германската канцеларка во интервјуто за Првата програма на германската телевизија АРД.

За в четврток е закажан состанок на врвот на 17 земји од еврозоната на кои претседатели и премиери ќе разговараат за помошта на Грција. Ангела Меркел е сигурна дека состанокот ќе донесе конкретни резултати.

Меркел ги отфрли мислењата дека финансиските тешкотии на одделни земји би можеле да ја загрозат заедничката европска валута.

- Еврото не е во криза. Се работи на тоа еврото да остане стабилна валута, а токму на Германија посебно и се потребни заедничките пари - изјави таа и дополни дека станува збор за должничка криза на одделни земји.

Според Меркел, две работи с�� од централно значење кога станува збор за грчкиот долг - Грција мора да ги спроведе реформите и приватните доверители во иднина мораат да учествуваат во решавањето на проблемот.
#
Статијата е прочитана 228 пати.

Испрати коментар


Најди! во Утрински
Насловна
10 прашања
Цвета бизнисот во улицата на црвените фенери
Хилари Клинтон во Атина
Од уметност можеш секаде да живееш
Добро се снајде во лезбиска улога
Колапс на совеста
Владата ќе се бира на 27. јули
Добрата тетка ќе биде супер мајка
Квазипатриотите во акција
Новинарските здруженија реагираат на измените на Законот за радиодифузија
Скара, најомилена машка релаксација
Европа без Турција
Дамовски сведочеше во процесот за обвинетите од „Перо Наков“
Живкица Каленикова - радио и ТВ-водителка
Поскапуваат бензините и дизелот
Државата ќе заплени стан од најблиските на Даравелски
На прагот сме на нова финансиска криза
Карикатура
Сити го продаде Тевез за 45 милиони евра
Изгласани измените на Законот за знамиња
Избрани 12 судии и еден претседател на суд
Онлајн вести

"""