Број 3627  понеделник, 11 јули 2011
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Онлајн вести

Насловна
Site Meter
Култура

Уметниците да го зачуваат достоинството

Синдикатот на сценско-музичките уметници на Република Македонија по повод неодамнешното непријатно искуство од патувањето во Франција одржа состанок со министерката за култура, Елизабета Канческа-Милевска. На средбата присуствуваа и директорите на МОБ.

Како што информираат од Синдикатот, „на министерката и' биле предочени сите факти, информации и ставови во однос на патешествието низ кое поминаа уметниците од МОБ на патувањето во Франција, но и информациите и ставовите што ги презентирале директорите на МОБ и изразила згрозеност од начинот на кој со нас срамно се однесуваа француските домаќини, од целокупната нивна организација во однос на престојот на нашиот ансамбл во Безие и изразила разочарување од фактот што тоа воопшто било дозволено. По сето ова, министерката уште еднаш, како и многупати досега, ни даде целосна поддршка нам, на уметниците“, велат од Синдикатот и го поддржа нашиот став да го сочуваме своето достоинство, пред се', како луѓе, но и достоинството на државата и по сите организациски недостатоци да не настапиме во амфитеатарот во Безие. На крајот од состанокот добивме уверување дека Министерството за култура ќе ги преземе сите активности во однос на утврдувањето одговорност за пропустите при гостувањето на МОБ во Безие, Франција“. (К.Р.)


#
Статијата е прочитана 424 пати.

Испрати коментар


Најди! во Утрински
Култура
Спектакл на звук, светло и слика на отворањето на „Охридско лето“
Триумф за „Панкот не е мртов“ во Карлови Вари
Нова Програма за соработка меѓу министерствата за култура на Македонија и на Хрватска
Да го заштитиме „Охридско лето“ од контаминација

"""