Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
05.06.2012, 17:24

ВМРО-ДПМНЕ: Каде одеа парите во времето на СДСМ?

Прес-конференцијата на опозицијата не остана без одговор од партијата на власт. Ескпресната реакција стаса од портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Бичиклиски, кој веднаш ја префрли топката со обвинувања кај СДСМ, прашувајќи на што биле трошени парите од граѓаните во времето на владеење на СДСМ.

„ВМРО-ДПМНЕ ја направи ’Порта Македонија‘, како што ја направи и фонтаната на плоштадот. Направивме 25 големи улици и шест нови булевари низ Скопје, плус градскиот стадион, салата ’Борис Трајковски‘“, изјави Бичиклиски како одговор на изјавата на Марјанчо Николов од СДСМ.

Бичиклиски потсети дека Владата обезбеди најсовремена опрема за болниците низ Македонија во износ од 100 милиони евра меѓу кои во Велес, Штип, Битола, Струмица, Прилеп, Тетово. Изгради 350 километри регионални и 250 километри локални патишта, обезбеди бесплатни учебници, компјутери за апсолвентите и над 700 милиони евра помош за земјоделците, наспроти шесте милиони на СДСМ.

„Донесовме нови странски инвеститори во зоните низ Македонија, кои во моментов вработуваат неколку илјади лица, имаме изградено над 100 фудбалски, тениски игралишта и спортски сали и завршено повеќе од 2.000 други проекти во изминатиов период“, рече Бичиклиски, според кого, главното прашање е каде оделе парите во времето додека беше на власт СДСМ. (С.Р.)


Статијата е прочитана 2252 пати.

Испрати коментарДански компании заинтересирани за можностите за инвестирање
Нова кандидатура за поранешниот градоначалник на Велес
Орден за македонски лекари што спасија норвешки војник
Нов масакр во сириската провинција Хама
Се урна ѕид на тетовското Кале стар 200 години
Почна изградбата на нова црква во Ново Лисиче
Задолжницата нема да го реши проблемот со ликвидноста
Хорор на автопатот Скопје-Атина
(ОБНОВЕНО) Сега Кипар ќе не турка во ЕУ
Од утре топол бран со температура до 38 степени
Нова демократија пак го обвини македонскиот државен врв
Попоски - Македонија да биде наградена за реформите
(ФОТО) „Не забораваме!“ - граѓаните потсетија на Мартин Нешкоски
Земјотрес од шест степени во југозападна Македонија
Мешовитиот комитет ќе побара почеток на преговорите со Македонија
Фридом Хаус - Македонија е полудемократска земја
(ВИДЕО) Член на Златна зора „делеше“ шлаканици во емисија во живо
Двајца загинати во тешка сообраќајка кај Демир Капија
(ФОТО) Двокатен автобус удри во зграда на ул. „Даме Груев“
Собранието го усвои ребалансот на Буџетот за 2012
Сириза е за сложено име на Македонија со географска одредница
Венера „го засени“ Сонцето
Пандев три плус една година во Наполи
Словенија цврсто стои зад евроинтеграцијата на Македонија
Социјални компјутери за 3.000 апсолвенти
Идната недела нов тендер за ОХИС
Тодоров - Да се реновираат шалтерите во здравствените установи
Почина јапонскиот принц Томохито
Cisco Expo 2012 - Бизнисот и Владата да ги користат иновациите за поголем развој
Биг Мек зависи од Македонија
Поддршка од Финска за влез на Македонија за ЕУ
Вардар исфрли уште еден труп
Трагична сообраќајка на патот Кавадарци - Ресава
Самоубијци однесоа во смрт 22 лица
Дачиќ - Нема мнозинсво за српска влада
Претепан поранешниот началник на УБК, Хисен Муслиу
Обама - воин со беспилотни летала
Директен лет Скопје - Дубаи од октомври
ДУИ ја прослави 10-годишнината од своето основање
Премиерот Груевски во посета на Финска
Денеска почнува „Cisco Expo 2012“
Собранието треба да гласа за ребалансот на Буџетот за 2012
СДСМ
Ставрески - За два дена исплатени 25 милиони евра
Учениците фрлаа стари книги и тетратки за поздрава животна средина
Бројот на жртви од авионската несреќа во Лагос е речиси 200
Судење на прилепчанецот кој си ја уби девојката
Тодоров им закажуваше прегледи на болните
МАНУ е задоволна од своите нови академици
Груевски - Шведските компании ќе инвестираат надвор од еврозоната
Одложено судењето за приведен во „Монструм“
Шврговски - Црвенковски не издал државна тајна
Заканувачки пораки на возила во Тафталиџе
Папата не се плаши од „Ватиканликс“
Продадена железарницата во Сисак за 30 милиони евра
Жена настрада при пад од тераса од четврти спрат
Вардар исфрли удавена скопјанка
Учениците ќе собираат стара хартија
Франција оди на парламентарни избори
Владиниот тим од Шведска заминува во посета на Финска
Избрани шест нови академици во МАНУ
Мартин Нешкоски - една година потоа
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт ЕверестAbe odi si choveku!, 05.06.2012 21:06:59
Zoshto ne gi naveduvash site uspesi, odnosno kapitalni objekti (spomenici, kapii, ogradi, plazi, galii ... i zalni vrbi, zalna ti majka bila). Dali se od nekoi sramish? A mozeshe da ja kazesh i cenata za sekoj kapitalen objekt ponaosob. Nikoj ne spori deka vie gradete, ama gradete pogreshni raboti, a popat, bajagi i kradete. Da te podsetam, na vlast ste sedma godina. Decata shto se rodija 2006 godina, sega odat na shkolo. Golem e toa period za da go popolnite so vasheto gradenje. A za kradenjeto i zadolzuvanjeto na drzavata, vo druga prilika.
jimmy1, 05.06.2012 21:44:43
Alde i ovaa ovca se javi. Vie mocko eden zemate krediti za da trosite, da skitate kako muvi bez glavi niz svetov. Nema den da ne najavite baranje za nekoi kreduti, i toa vo milioni, zosto na pomali sumi ste alergicni. Stara navika, sekogas koga nekoj ve kritikuva izleguvate so nekakvi gluposti. Nee vinata vo vas, vinata e vo nas sto ne pokusame da ve isfrlime kako partali od vasite fotelji, i sto imame tolku glupavi ovci sto glasaat za vas.
Ige, 05.06.2012 21:59:51
Ubavo im kazal. Komunjari gnasni... Eeeee 15 godini eden denar nevidovme a se davevme vo izdupcenite ulici po sekoj dozd....
emir, 05.06.2012 22:00:03
sto napravivte nadvor odskopje i dali samo skopje e makedonija
Gox Skopje, 05.06.2012 22:33:46
Nikoj iskreno ne bi imal problem protiv spomenicite (osven za nekoi stvarno bezvezni i kiceraj),megutoa vo daleku podobri uslovi i vreme,pa namesto sega tie milioni sto se potroseni (a tuka nemoj da mislite deka ne znaeme deka se perat pari),da otidea vo uste nekoj bulevar,ili rekonstrukcija na bolnica,skolo,ulica (nasekade vo Makedonija),nie dobivme napliv na spomenici (koi so,koi bez vrska),sto ne e bas vkusno za oko ! Ali je.i ga,ve glasavme,toa e toa,idat sledni izbori,ke vidite na sto ste posle niv !!!
zoki, 06.06.2012 00:35:10
neznam dali ke razberes momak kako prvo tsdsm ne se zadolzuvase za plati a nasite pari negi trosese na majmuni kopiljaci svinji ,konji itn nemoj da gi koristis aftopatistata sto gi gradese sdsm ke te prasam so koj konj ke stignes na rabota?
Komparacija za alibi, 06.06.2012 02:31:39
Kolkav bese najgolemiot budzet vo vremeto na SDSM,a kolkav e vasiot (dvojno pogolem), a vo poloso vreme i uslovi vo drzavata? Zar mislite deka samo vasite komparacii ke doprat do neupatenite i zaboravniote? Pa,togas so parite od vkupno 4 budzeti vo mandatot na SDSM 3 godini se vrakjaa vasite dolgovi.Sega nema da gi vratat generacii.Ete sto napravivte i uste imate hrabrost da prasuvate sto naprvile vasite prethodnici?Posle vas nikoj ne moze normalno da rakovodi so drzavata,zasto sistematski i smisleno go unistuvate ekonomskiot potencijal na zemjata.I prestanete da pravite sporedbi,zasto veke e banalno.Rezultatite vi se vidlivi so Skopje 2014 i unistuvackiot efekt na se,osven kjarot kaj skulptorite i raznite valentini i vangeli kako avtori.I za partijata na vlast,of course.Od pastirot pa nadolu.
cicko dzelat, 06.06.2012 03:01:57
Bas me zabole kade odele parite za vreme na SDSM. Jas ne, no pogolemiot del od lugeto glasaa za Vas. Site nie ziveeme OVDE i SEGA. Bitno mi e kade odat parite SEGA. A ocigledno ne odat vo dobar pravec za naselenieto, ama zatoa odat vo odlicen pravec za vlasta. Ne me interesira sto bilo vo vremeto na SDSM. Ziveam vo segasnosta.
Branko, 06.06.2012 05:59:15
Vo vremeto na SDSM so parite se polnea dupkite sto gi napravi Ljubco Georgievski
miki, 06.06.2012 07:07:55
Сигурно не кај Бранко и фамилијата............
ovcar, 06.06.2012 07:09:13
Bas me zabole kade odele parite za vreme na SDSM. Ziveam ovde i sega, ne ziveam vo minatoto. Zatoa, me interesira kade odat parite sega, galiba ne ke da odat vo dobra nasoka za narodot, ama zatoa odat vo odlicna nasoka za vlasta. Vo nasoka koja vodi do nivnite dzebovi. Ama, dodeka ima ovci, ke ima i volna.
makm, 06.06.2012 08:21:46
Кога се работи за парите?Колку години сте на власт во Скопје,Колку криминал направивте за да не може два мандата да се вратат.Ако сте толку добри домакини што неим ги дадете парите или дел од нив на сиромашните,просјаците.Ако толку сте исправни,и Ти како градски совњетник мислиш ли дека сево ова после година денанема да се разоткрие.НГ ве води на тенка даска,ама после е...нема каење.Ме чуди само индолентноста на граганите од центар.Пред нивни очи се разрушува визијата за Скопје и тие упорно си молчат.До изборите овие од власта и тие малку дворови што ги имате ке ви ги земат.Ама само молчете си !!!!
tomo, 06.06.2012 08:24:01
koj go izgradi Kozjak,zaobikolnicata okolu Skopje,avtopatot Skopje-Tetovo,Tetovo-Gostivar,prugata kon Bugarija koja od pusti inat segasnite ne sakat da ja dopravat.Bidejci gi smetate za naslednici na predhodniot sistem po koj mnogu plukate ja napravija Makedonija od feudalna zemja vo indistriski razviena zemja. ce nabrojam nekolku objekti izgradeni vo toj period:AluminaZzelezara,Feni,Teteks,Astibo,Makedonka,Ohis,Jugohrom,Silika,mermeren kombinat,REK Bitola,Jaka,struzanka,sasa,emo ,Bucim,Alkaloid,Cementara,avtopatot KumanovoVeles,Veles-Bitola i uste stotici drugi objekti.Za sest godini 6 km.asvalt frlivte po ovaa kaldramisana Makedonija.
Nikola, 06.06.2012 08:47:45
Vmrovci, go prodadovte telekom-gi potrosivte parite stavajci del i vo sopstvenite dzepovi na Ljubco i na familijata, SDSM go prodade ESM-Distribucija, VIE gi potrosivte parite i dopolnitelno ne zadolzivte! A SDSM koga dojde na vlast vo 1992 imase drzavni rezervi se na se 8 miliona dolara, nemase nafta, a idese zima... Koga SDSM dojde na vlast vo 2002 trebase da se sreduva drzavata od voen konflikt, so raseleni lica, so dolgovi od vojnata... Zaboravate, eeej! NE SE SPOREDUVATE VO DOMAKINLAK!
goran, 06.06.2012 08:53:06
A bre koga kazuvate sto ste izgradile i se sporeduvate so prethodnite napravate sporedba so toa i kolku pari za tie glupi gradbi ste imale na raspolaganje i kolku ste potrosile i dopolnitelno ste ja zadolzile drzavata . Arno ama vie ubavo se nafatiravte pa i otkako ke ja izgubite vlasta ubavo ke si ziveete a ostanatiot del od narodot ke mora da gi vraka tie dolgovi , taka da ne mi prodavajte muda za bubrezi .
da?, 06.06.2012 09:08:55
Sekoe gradenje ne znaci deka e dobro! Ponekogas izgraden objekt e RUGLO i covek ne znae sto da pravi so nego i so frlrnite, pa uste i pozajmeni, pari.
Makedonec vo EU, 06.06.2012 09:16:59
Vremeto na SDSM zavrsi pred 8 godini i uste go koristat kako izgovor :) Jas mislam deka zad fijaskoto na DPMNE najkriv e Aleksandar Veliki. Posle nego se trgna udolu :))
MajkinPerth, 06.06.2012 09:24:33
Koga ke gi isplatite na tie sto gi gradea igralistata.I kolku voopsto mu dolzite na stopanstvoto?
Ајван Доктор®, 06.06.2012 09:58:52
Што ќе ни се болници со милионска опрема што прокиснуваат (сумата која до вчера ја прикажувавте за болниците беше 30-тина милиони евра)?Што ќе ни е прескапо платен безвреден кичерај кога невработеноста и сиромаштијата се н��д 30%?!Како изгледаат вашите булевари?Па еве,улицата до мене веќе се нарекува булевар,а широчината и е 5 метри!Една друга улица од стотина метри,ја правите 3 недели,всушност само ги заменувате ивиците на тротоарите и наместо асфалт на нив ставате бехатон!Повеќе од 2 месеци го правевте тротоарот поред ГТЦ!Дупките на една друга улица ги крпите со месеци!Градскиот стадион е изграден уште во осумдесетите,ВМНЛО покри трибина и направи пристап од другата страна!Што ќе се компјутери во училишта без надгледни средства и со фалични учебници,во училници кои прокиснуваат?Што ќе им е интернет во село каде нема ниту вода,а едвај да има и струја?Кои се „странските инвеститори“?!Каде се?Грдотии и жални врби платени со милиони евра не се нарекуваат „градиме“,туку — ДРСКО ВЕ КРАДЕМЕ!
The CCCP, 06.06.2012 10:20:37
Pa isto mnogu napravo i sds so tranzicijata tat piramidite cigarite go racveta kriminalo i tova e golem uspeh..............
Маријан, 06.06.2012 10:41:56
јас знам каде одеа парите во времето на СДСМ. Одеа во џеб кај БЦ и неговите другари и сопартијци... срам да им е..
Regan, 06.06.2012 11:08:26
Прашањето е на место.Навистина,каде одеа толку пари во времето на сдсм?
acko, 06.06.2012 11:13:19
Koga ke se pojavi Bicikliski asocira na krajno licemerie.Inaku potpolno se soglasuvam so prethodniot komentator, i potvrduvam deka sdsm so mnogu pomali budzeti i bez ekstremni zadolzuvanja kako sto sega imame vo ime na prerodbata, napravi mnogu pofunkcionalni raboti za graganite od ovie nepismenive potonati vo porti i vrbi.
Alek®, 06.06.2012 11:48:09
Алооо, Бичиклиски, разбуди се! Остај блуење отров, знаеме дека за тоа те бидува и тебе и тв��ите пајташи ДПМНЕ-овски. 6 години сте непрекинато на власт бре, ако бевте тие патриоти требаше Македонија цветна градина да ја направите, не буниште од кое сите бегаат и да го завиете народот во темнина.
D.V., 06.06.2012 12:07:07
Aman, ovoj Biciklijski kako da mu e dvojnik na onoj nas Feliks, toa, pa toa; vprocem kako i mlinisterkata za ( ne) kultura koja zacudena, na nekogasnata A1 velese gestikulirajki;*pa nie gradime, gradime...*! Poradi toa si velam, mozebi i vistina mislat deka nesto dobro pravat, tolku im e vkusot i kulturata.Ajde sto gradat nepotrebni i grdi raboti, ama sto se falat i sto so licent tezok kamen udiraat po SDSM, bez sram i perde. Pa ionij komentator IGE,a mozebi ima i drugi takvi ovci koi se prashuvaat kade se parite sto gi davale nekogas.. Ige komshija, tie pari otidoa delumno za GRADENJE NA DRZAVATA MAKEDONIJA i delumno vo DRZAVNATA REZERVA koja ovie sto (k)gradat ja nacekaa, ja lapnaa i ne prezadolzija! Pa taka ITi i tvoite pravnuci ke bidat zadolzeni *kako Grcka*. samo nie ne sme vo EU za da ne sapsuvaat. Ke si plakjash Ige, ke si plakjas, ako nemas *kniska*! A za sega, pominuvaj poveke pati nis smesnata porta sto cini miljoni i odi ladi se vo fontanata pod nas Ace,ako ima voda vo n
Оглас:, 06.06.2012 12:13:53
Спијам по куќи и свирам на свадби. Црн Бранко.
РНД, 06.06.2012 14:04:06
Им се гади на луѓето од вашето безмилосно трошење на пари, градење глупости и рекетирање на населението. Пред 8 години СЕ БЕШЕ ПОЕФТИНО и џандармеријата не казнуваше со драконски казни за да се полни буџетот. Буџетот не беше сјаен (не дека денес е сјаен) ама барем мирно се живееше. Карактеристично за владеењето на ДПМНЕ се рекетирањата на сопственото население за да се стигне до добра заработувачка. Георгиевски си направи палата на Флорида, Груевски сигурно веќе има на Хаваи. Ни Црвенковски не е цвеќе за мирисање, ама од ВМРО-вска проклетија нема полошо !!!
LIC, 06.06.2012 15:57:58
Kolku pari trosite na den za da go ocrnite kolku sto drzi i ne drzi Branko??? Gi napolnivte Stojmenov,Zingo,Latas i dr.boranija so pari,pari-ne mozam da zamislam kolku. Kazi ni nekoja prikazna za toa? Znaes deka so nasi pari se zae - -vate?I ne vi e ni sram. I mene mi se gadi ama najvise od vas.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 15°C

Ведро

Петок
Сончево
Макс: 32°C, Мин: 16°C

Сабота
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
(ИНТЕРВЈУ) Можеме да се договориме со СДСМ
Лидерoт на ДПА, Мендух Тачи, вели дека никогаш нема да соработува со сегашната ВМРО-ДПМНЕ, што не значи и никогаш повеќе...
(ИНТЕРВЈУ) Политиката нема да престане да се меша во театарот
„Често мислам дека нашиот театар како да не сака да каже ништо, или тоа што сака да го каже не значи ништо“, вели режисе...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |