Број 2864  среда, 17 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска

Претходен број


Site Meter
Хроника

МВР на суд треба да ја повлече тужбата за Шекеринска

Најавите на МВР дека се откажуваат од тужбата против поранешната лидерка на СДСМ Радмила Шекеринска не значат дека по автоматизам ќе биде прекинат судскиот процес што започна завчера. Според законските норми, ако МВР планира да се повлече од спорот што го иницираше, тоа ќе треба да се случи на 16 февруари идната година, за кога е најавено следното рочиште. Судијката Гордана Спиревска завчера го презакажа судскиот процес откако констатира дека "не постои доказ за уредна достава во МВР". Ново продолжение ќе има само доколку МВР како тужител не достави до судот известување за повлекување од натамошен кривичен прогон. Тужителот може да го соопшти тоа на наредното рочиште, а како повлекување од случајот ќе се смета и доколу МВР и неговите правни застапници не се појават во судот и покрај уредната достава. Со тоа приватната тужба ќе биде отфрлена по автоматизам. (Љ.С.)

 


Статијата е прочитана 247 пати.

Испрати коментар

Од: iziritiran
Датум: 17.12.2008 00:37:56
znaele da kucaat 50 strani tuzba ne znam sto navezle za alfite tolku , istite li tie alfi sto tepaa deca po diskoteki, pa ne go udostojuvaat sudot so svoeto velicestveno prisustvo. a be gazda vo privatna firma ne se odnesuva so volku selska arogancija. pa go pustile ona disleksicnoto portparolce da obrazlaga deka bespredmetna bila tuzbata bidejki graganite ja kaznile radmila - koja nebuloza. demek da ne ja kaznile sto. ja sum graganin i ne sakam koteski da zbori vo ime moe, nitu pa e dostoen imeto na radmila da go spomnuva. neli zenamu e sudijka, sto ne go podnauci malce da ne izigrava bolen majmun ili toa e kriterium da si na pozicija vo vmro?
Од: MONTIRANI apsenja i LAZNI tuzbi za krevanje rejting
Датум: 17.12.2008 04:05:01
VMRO-DPMNE i se se mozno!!!!! Bog da cuva, tuzat pa se povlekuvaat, pa toa go nema nigde. Ako se vo pravo sto ne se pojavat na sud???!!!! Ucvikaa, a??? Montiranite slucai nekako so Sekerinska ne im trgaa na arno. Bre, bre, bre.... narodot ja kaznil i demek ne trebale oni da ja kaznuvaat!!! Pa narodot gi kazni i Buckovski i Zaev ama oni im presudija. Ete ziv dokaz kako mu sudea na Buckovski a isto kako go privedoa i Zaev. Ova e dokaz deka SVE sto zborat LAZAT i sve sto apsat MONTIRAAT .Ako im uspee montiranjeto togas gi sudat a ako utnale vo nesto e togas se otkazuvaat.
Од: Petar
Датум: 17.12.2008 07:30:21
Obicen tikvar a glasnogovornik
Од: zabegan
Датум: 17.12.2008 09:29:44
kolku kosta tuzbata i pripremite za pocetok na sudejneto.me interesira da napisete koj ce gi plati tie troskovi????? dali i ova e na grbot na narodot.

Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Хроника
Син го убил татка си со секира
Од „Макстил“ тврдат дека не ја скриле несреќата со работникот
Маневски се заинтересира за „Ореше“
В петок пресуда за Кирил Тодоровски
Богданчанец ранет со ловџиска пушка
Малолетник прободен со нож во Чаир
Исчезнат прилепчанец пронајден мртов