Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Спорт

Победа на Грегор Шлирензауер во Енгелберг

Австрискиот скокач Грегор Шлирензауер е победник на натпреварувањето за Светскиот куп што се одржа во швајцарскиот Енгелберг. Австриецот славеше со скокови од 133,5 и 133,5 метри пред својот сонародник Волфанг Лоицл (132,5 и 133 метри), додека на третото место доскока Швајцарецот Симон Аман со скокови од 131,5 и 136 метри.

Во генералниот пласман води Симон Аман со 585 бода пред Грегор Шлирензауер со 510, трет е Австриецот Волфанг Лоицл со 359, Финецот Вил Ларинто е четврти со 271, а минатогодишниот победник во Светскиот куп, Австриецот Томас Моргенштерн е петти со 250 бода.


Статијата е прочитана 81 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Спорт
По пет години Костелиќ повторно најдобар во слалом
Милан го понижи Удинезе, Јувентус остана зад петиците на Интер
Бостон го израмни клупскиот рекорд од 1981/82
ЕХФ- ЕП во Македонија „возбудливо и единствено“
Великаните нема да бидат заборавени
Фудбалски вести
Животна хаварија на Бил Џонсон