Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
27.06.2012, 17:57

Мое ќоше

Европа како Америка

Ерол Ризаов

Можни ли се Соединети Европски Држави, како што се САД

Додека се' погласни се прогнозите за брзото и неминовно распаѓање на Европската унија пред налетот на економската криза и себичноста на најмоќните европски држави, стаса една вест која, иако е бајата како идеја, по својата содржина, скромно пласирана кај нас, предизвикува посебно внимание. Ако ништо друго, барем да видиме кој за што размислува и што планира во Европа. Австриски „Ди пресе“ објави на својата насловна страница како своевидна сензација дека десетмина министри за надворешни работи на ЕУ учествуваат во студиска група која работи за иднината на Европа. Тие имаат цел да извршат притисок за трансформирање на ЕУ во федерација по примерот на САД. Работат тимови сериозно на голем проект ЕУ да стане СЕД, како што се САД. Можни ли се Соединети Европски Држави, како Америка.

Тој план за трансформација во европска држава е подготвен и на 19 јуни десеттемина министри веќе го презентираа првиот извештај пред претставниците на ЕУ, претседателот на Европската комисија, Жозе Мануел Баросо, претседателот на Европскиот совет, Херман ван Ромпуј, претседателот на Европската централна банка, Марио Драги, и претседателот на Еврогрупата, Жан Клод Јункер. „Ди пресе“ пишува дека „студиската група за иднината“, иницирана од германскиот министер за надворешни работи, Гидо Вестервеле, во која засега не учествува официјален претставник на Франција, предлага, замислете, да се стави крај на националните владини лидери и да и' се даде поголем авторитет на Европската комисија, особено на претседателот на Европската комисија, кој како своевиден европски премиер ќе има право да формира „владин тим“, така што тој ќе стане најмоќен политичар во Европа. Натаму групата се занимава со мн��гу значајни детали како што е замената на европските совети на министри и шефови на држави со „дом на држави“ во Европскиот парламент. Се оди дотаму што националните надлежности, особено управувањето со границите, одбраната и јавните трошоци би биле пренесени на федерацијата, така што членството во еврозон��та ќе биде неповратно. Навистина, има предупредување дека јасно дефиниран демократски систем што потсетува на држава веројатно нема да биде во согласност со расположението на некои делови на населението во ЕУ, но секој што сака да го заштити еврото, единствениот пазар и политичката стабилност, а во исто време да го спречи се' поголемиот јаз во богатството меѓу северот и југот и го запре зајакнувањето на националистичките трендови, конечно, ќе прифати дека тоа е најдобриот начин за напредување.

Се разбира дека ова како најдобар начин на напредување на Европа и фаќање чекор со Америка е полесно докажливо на седници на студиски и експертски групи. Но, она што денеска се вика ЕУ и нејзината реалност е сосема друга. Младите европски новопримени држави уште не го одживеале својот европски романтизам некогаш насилно прекинат, а старите демократии како што е Франција уште се потпираат цврсто на националистичките столбови. Германија постојано мисли дека е ограбена од неработнци и бездарници. Англија останува секогаш со сомнеж и специфична во своите услови. Меѓутоа, многу е интересен и сугестивен одговорот на креаторите на овие проекти за иднината на Европа. Тие ги имаат земено предвид сите овие сериозни пречки, дури и многу поголеми од оние што се сега актуелни со економската криза и растечкиот национализам, како и неподготвеноста на голем број луѓе за каква било федерализација на Европа. Плановите за иднината мора да се направат навреме и да се трасираат. Она што го почнаа како мал чекор, но голема идеја Робер Шуман и Жан Моне, основачите на првата Европска заедница за челик и јаглен меѓу Франција и Германија, за повеќе од половина век се претвори поголема реалност отколку што можело тогаш да се замисли и воопшто да се планира. Денес Европа ја има истата историска одговорност за своите народи. Креаторите на иднината на Европа се убедени дека сегашните генерации Европејци, сепак, ќе ја изберат најдобрата опција за своите наследници. Тоа нема да биде тешко откако точно ќе се склопи мозаикот како ќе изгледа Европа по 20, 30 или 50 години.

Што мислите дали едно камче од тој мозаик што се вика Македонија ќе биде на своето место, или уште ќе им кажуваме патриотски приказни за самостојноста и независноста на идните генерации.


Статијата е прочитана 1378 пати.

Испрати коментарТрајанов побара да се ревидираат трошоците за спомениците
Горан Бошевски - в.д. претседател на Кривичен суд
Опозиционерството ги зближи Бранко и Љупчо
Господин Ѕвезда!
Прием на Суверениот воен ред на Малта
Грција бара да престанат нападите од македонските политичари
Самарас му пиша на Брисел
Интервју - Коцев нека се подготви за нов пораз
По кој критериум ќе се избираат новите полицајци?
Карл Билд се заложил и Македонија да почне преговориjovan, 28.06.2012 00:29:34
Evropa nemoze nikogas da bide isto sto i USA od edna mnogu prosta pricina.America ima edna OBAVESTAJNA slizba (CIA) za celata drzava/federacija, a vo Evropa toa ne e mozno barem slednite 150 godini.Naiven e onoj koj misli deka Evropa ke stane federacija a Britanskata MI5 ili Germanskata BND ke se ukinat, ili stavat vo sluzba na nekoja nova zaednicka sluzba.Toa se mokni obavestajni sluzbi koj nema da dozvolat tuku taka da se pretopat vo nesto sosema deseto.Ako ostanat da deluvaat i ponatamu sami za sebe, toa nema da bide nikakva federacija.Drzava bez tajna sluzba ne e drzava, a uste pomalku pa nekoja mokna. Evropa uste dolgo ke si ostane*rascepkana* ili eventualno podelena na vnatresni interesni zoni(Germanska, Angliska, Francuska...).Nie/Istokot sme eden experiment, pa preku lustracijata sakaat da gi unistat site tajni sluzbi na istocnite drzavi koj se/bea dosta mokni, pa im precat.
Ljubotan Trade Name, 28.06.2012 07:37:23
E Moj Jovane ,zarem ne si slusnal za; Noviot Svetski Poredok? .Zarem ne si ja procital izjavata na Germanskata Kancelarka; Site pod ista kapa i ista kontrola a zatim Fuzija! Interesno samo 10 zemji na toj sekludet sostanok se slozija za ovoj Blue Print,volsebno Polska bese tamu,a Francia absent. Polska e vece Okupirana od Novit Bankarski Poredok, iFrancija bese,ama sega; Francija e na Francuzite. A,Ovoj Nov Poredok ima trpenije i veruvaj, ce ja legnat Francija. Problemot e po globalen;Rusite i Kinezite vece go namirisale ovoj Teror Kapitala -Novi Svetski Poredok- ujdurma i rabotaat kako ANTI TEZA,
kanagjanka, 28.06.2012 09:10:17
Вашиот напис е уште една потврда за една неминовност - ЕУ нема да се распадне преку ноќ, како кула од карти. Се работи за стара и докажана цивилизација на секое поле која никогаш нема да си ја сече гранката на која седи. Некои ново-испилени македончиња милуваат да и претскажуваат катаклизми на старата дама. Но тоа ќе биде катаклизма за нас. ЕУ само ќе ги затвори портите на својот дворец, зашто во него немаат пристап дивјаци и примитивци кои тврдат дека се потомци на Александар. Додека Европа се бори за спас на еврото - ние го фрламе во вода...by the way,тоа што добиваме МНОГУ ИСКРЕНИ поддршки од Европски поединци е само нормален јазик на кој Европа комуницира со секого, дури и со гневниот непријател, а не поради тоа што сме и симпатични, како што велат медиумите.
Rudolf Abel do Jovan, 28.06.2012 10:47:29
Zainteresiraj se za razlicnoto milje na obavestajni sluzbi pred,za i po gragjanskata vojna vo USA, po sto site se sleaa vo edna ili nekolku federalni sluzbi na USA.Po ova ke ti stane jasno za dvizenjata na EU vo slednite 100 godini.USEuropa e neminovnost trasirana uste vo minatiot vek.
podrzuvam, 28.06.2012 11:37:35
Kje dojde li krajot na drzhavite po vestfalski terk? Daj Bozhe! Sekoja Golema ideja se podgotvuva podolgo vreme i postepeno, zatoa, nikogash ne veli, nikogash! Se e mozhno i za mene dobredojdeno. Nie, shto zhiveevme vo federacija gi znaeme blagodetite na golema drzhava: bezbednost, sigurnost, edna valuta, pogolem pazar za proizvodi i kultura i t.n.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


 
Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Состојбата во нашата кинематографија е таква што ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели режисерот и сце...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |