Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Скопје
27.06.2012, 17:06

Прв пат во Македонија 40 бренда во „Скопје сити мол“

Шпански „Бланко“, англиските „Афтершок“, „Литл Буда“, козметичката куќа „Ив Роше“, се дел од новите закупци во трговскиот центар

„Со отворањето на трговскиот центар „Скопје сити мол“, во Македонија прв пат ќе влезат 40 бренда“, резимираше вчера Ивајло Иванов, извршен директор на трговскиот центар кој се очекува свечено да ги отвори вратите за посетителите кон крајот на септември. Рокот ќе биде испочитуван, уверуваа вчера од инвеститорот „Балфин МК“ од каде што информираа дека до сега се издадени 90 отсто од локалите во објектот.

Брендовите за чевли „Алдо“ и „Урбан џангл“, англиските модни брендови „Афтершок“, „Литл Буда“ и „Ворлд оф аксесорис“, како и шпанскиот „Бланко“ и козметичката куќа „Ив Роше“ се новите закупци во трговскиот центар. Неодамна, инвеститорите најавија дека во „Скопје сити мол“ ќе ја има и најголемата „Зара“ во регионов, како и сродните фирми на „Индитекс“-„Бершка“, „Масимо Дути“, „Пул и беар“ и „Страдивариус“. Потврдено е и отворањето на францускиот синџир супермаркети „Карфур“ и австрискиот кинооператор „Синплекс“.

„Богатата понуда што ќе ја нуди трговскиот центар, од аспект на шопинг, преку реномирани брендови, па се' до концептот за семејна забава и дружење ќе овозможи трговскиот центар да биде привлечен и неповторлив. Веќе нема да има потреба да одите на шопинг во Солун“, порача вчера Иванов.

Тој информираше дека објектот ќе овозможи вработување на околу 2.000 луѓе. Најголем дел од закупците веќе започнале со објавување на огласите за вработување.

Инаку, изградбата на објектот не запира деноноќно. Секојдневно на терен се ангажирани околу 600 луѓе, а во изградбата биле вклучени четириесетина градежни компании. Закупените дуќани, пак, веќе се обележани со брендовите што ќе се сместат во нив.

Според процените на инвеститорот, „Скопје сити мол“ се очекува во првата година од работењето да привлече околу 7,5 милиони посетители. (Дс.Т.)


Статијата е прочитана 459 пати.

Испрати коментарКомуналните редари добија униформи
Шпанско село, сепак, ќе се урива?Itar Pejo, 28.06.2012 00:18:56
Vo site mediumi se najavuva otvoranjeto na Скопје сити мол, a nikade ne pisuva kade se naoga. Skopjani (i novodojdenite provincijalci i selani vo Skopje) mozda si znaat kade e ama nie od Mariovo neznaeme. Pokraj toa sredecni pozdravi do site patrioti i braniteli na makedonskiot jazik (narocno na pisatelot Venko, avtor na Manifestot za Makedoniumot): za mnogugodini na Скопје сити мол!
Mene, 28.06.2012 07:44:18
A koga e tocniot den na otvaranje da ne propustime.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


 
Време
Скопје, 29°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 35°C, Мин: 16°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Состојбата во нашата кинематографија е таква што ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели режисерот и сце...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |