Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.10.2012, 16:26
Скопјанец заработил 2,5 милиони евра, фармацевт со бруто-плата од 92 илјади евраНајголем дел од парите - 2,3 милиони евра анонимниот граѓанин од главниот град ги остварил од повремено вршење услуги

Дури 2,5 милиони евра минатата година заработил извесен скопјанец, што е највисок остварен вкупен годишен бруто-приход во земјава. Најголемиот дел, дури 2,3 милиони евра, овој човек го инкасирал од „повремено вршење услуги по претходно склучен договор“, што значи дека соработувал со одредена компанија или компании за кои вршел услуги, а не бил постојано вработен во нив, и за своето посредништво остварил прилично солидна заработувачка. Другите околу 200 илјади евра скопскиот „среќник“ ги заработил по други основи, можеби преку играње на Берза, а можеби преку издавање на својот стан или куќа.

Ова се единствените неколку детали што традиционално можат да се дознаат од Управата за јавни приходи, која денеска ги објави анализите на годишните даночни пријави што биле поднесени за 2011 година. Имиња и презимиња на граѓани што добро им оди вообичаено нема, ниту УЈП има намера да ги објави. Даночните власти објаснуваат дека личните податоци и висината на приходите се податоци кои согласно со законот имаат третман на „даночна тајна“. „УЈП во ниеден момент нема да излезе со лични податоци за граѓаните што оствариле највисоки приходи или имале највисоки плати. Ниедна даночна администрација во светот нема да ви обелодени кој колку приходи остварил и да ви каже како ги направил парите, бидејќи така ќе ви го даде рецептот како се збогатил. Ние не сме ’Форбс‘“, рече директорот на УЈП, Горан Трајковски.

Анализите на УЈП покажале дека скопјаните во 2011 година најдобро заработувале и десетте најголеми заработувачки биле остварени во главниот град. Покрај успешниот, чиј приход е 2,5 милиони евра или 156 милиони денари, уште тројца негови сограѓани лани пријавиле годишни приходи над 100 милиони денари. (Н.Н.Ф.)Статијата е прочитана 5044 пати.

Испрати коментарОд манастирот „Света Богородица“ украдени 150.000 денари
Навалица во продавниците со користена стока
Субвенции и за земјоделците кои лани не добиле помош
Случајот „Монструм“ чека на одлука на Обвинителството
Црковните проблеми станаа политички
СДСМ - ЕЛЕМ е виновен за поскапувањето на струјата
Ивон - Потребно подобрување на односите со соседите
Ставен под напон далноводот Вруток – Полог - Тетово
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Хиротонисан новиот владика Јосиф
Владата ќе финансира извоз и учество на саеми
Треневски со Расмусен во Авганистан
Папата ќе прогласи седум нови светци
Претставување на македонските вина во Холандија и Полска
Запленети 9,5 килограми хероин на Деве Баир
Македонската дијаспора ќе инвестира 15 милиони долари во Македонија
Игор Илиевски - Подготвен сум да се соочам со последиците
СДСМ - Спомениците од „Скопје 2014“ да ги чува само полицијата
Зафировски - Никогаш не било подобро да се инвестира во Македонија
Наместо помош од надвор, да се поттикнуваат сопствените бизниси
Македонските фирми имаат потенцијали
Мукаетов - Добра можност за градење мостови меѓу бизнисите тука и нашата дијаспора
Проговори заштитениот сведок за убиството кај Смилковци
Оставка на британскиот министер Ендрју Мичел поради навреда на полицаец
Еден загинат, а 12 повредени од возач на комби возило во Кардиф
Иванов очекува Македонија во декември да добие датум за преговори
Молотови коктели фрлени во студентскиот дом „Гоце Делчев“
Втор ден од Глобалниот инвестициски самит во Охрид
Рикер - Спорот за името не може да се реши со притисок на САД
Го сменил името, но не се спасил од убиство
Британски инженери произведоа нафта од „заробен“ воздух
Се гради тренинг-центар за туризам
(ФОТО) Крвав пир во Кумановско - го убил роднината, па си пресудил
Нови членови на Управниот одбор на Шпаркасе банка Македонија
Апелација ја отфрли жалбата на велешани
Наскоро пресуда за Американката со 256 монети
Ставрески - Нема да има криза на нафта
Ставрески - Потврдениот рејтинг предвесник за нови инвестиции
ОРМ - Со предложените измени не се намалуваат работничките права
Британската влада врбува деца и хакери
Бизнис дијаспората ќе отвори фонд за инвестирање во Македонија
Две убиства и едно самоубиство во Куманово
Клучното прашaње е како да се воспостави економски раст
Карл Билд - Визите ќе ги погодат обичните, чесни луѓе на Балканот
Бомба од половина тон ја испразни северна Будимпешта
„Златна зора“ трета по рејтинг во Грција
Спорот за името ги влошува внатрешните односи во Македонија
Кофи Анан - Македонија беше подготвена на решение, Грција не сакаше
Се централизира регулацијата на банкарскиот сектор во еврозоната
Над сто лица приведени по вчерашниот протест во Атина
Нови гафови и шеги во американските избори
Петре Наковски и Ејуп Адеми прогласени за кодоши
Романец се самозапали во Рим, откако останал без работа
Двојниот убиец од Гостивар почина во притворска ќелија
(ФОТО) „Кемет електроникс“ почна со работа во Бунарџик
Во сообраќајка загина 82-годишна жена
Адеми - ЕК забележа недоволно инвестиции во животната средина
Две жени жртви на сексуално малтретирање
Eвроинтеграциите гаранција за траен мир на Балканот
(ФОТО) „Ми се закануваа дека ќе ми ги убијат децата“
Владимир Георгиевски и Халил Зендели добитници на „23 Октомври“
Платен убиец избега од затвор
Штиглмаер - Воведувањето визи не е решение
(ФОТО) „Војводата на коњ“ и официјално Тодор Александров
Во Македонија прв меѓународен камп за мобилни апликации
И дел од бизнисот против отпуштање работници без најава
Се заострува реториката меѓу Обама и Ромни
Јапонската Влада ќе му подари машина за перење алишта на својот нобеловец
Двегодишно дете заболено од западнонилска треска
Регионална конференција за стогодишнината од Балканските војни во Истанбул
Пак генерален штрајк во Грција
Почнува Глобалниот инвестициски самит во Охрид
„Кемет електроникс“ ја отвора фабриката во Бунарџик
Студентка од Скопје скокна во смртСашо, 17.10.2012 18:20:08
Колку и да изјавуваат од УЈП дека ги заштитуваат податоците, сепак не ги заштитуваат целосно. На пример зошто не речат само „граѓанин“, но тие откриваат дека е „скопјанец„ и откриваат дека вршел услуги. Понатаму информираат за плата на фармацевт, значи повторно откривање на податоци за висината на плата и за професијата на одреден граѓанин. Почитувани, за јавноста е многу поважен податокот како контролирате и како се борите против оние кои не пријавуаат и не плаќаат даноци и кои ја оштетуваат државата за големи суми.
Трпе, 17.10.2012 19:01:58
Евекако се доага во РМ да има просечна плата од 300 евра.Многу е чудно и ова чувањето на тајна кои се тие македонци со екстра заработувачка.Зарем не е можно да се и перачи на пари познато за кого.
Pljachka, 17.10.2012 21:46:33
Site vraboteni vo site apteki na teritorijata na RM zedno gi nemaat ovie primanja. Dali e toj direktor navistina tolku sposoben ili vo sistemot e greshkata. Izgleda problemot (voedno i reshenieto) e vo narodot - shto ne zema motka! Seto drugo e laz, laz i samo laz!
Goko, 17.10.2012 22:16:25
Toj so 2,5 milioni da ne slucajno platil za da ne bbide otkrien koj e. Pa toj ne gi ukral parite, zosto da ne se znae koj e?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 23°C, Мин: 7°C

Вторник
Сончево
Макс: 24°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (31)
Власта ништо не може да ја замени. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Човекот поет нема друг избор освен да пишува
„Пазарната логика се наметнува како валиден репер дури и за книжевните вредности“, вели поетот Владимир Мартиновски...
Како умре Моамер ел Гадафи?
„Хуман рајтс воч“ изготви извештај за последните денови на либискиот водач насловен како „Крвна одмазда во Сирт“...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |