Број 2869  вторник, 23 декември 2008
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Анализа
Мислења
Писма
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон

Претходен број


Site Meter
Култура

Премиера на „Лилика“ во Турски театар

Вечерва, во 19,30 часот, на сцената на Турскиот театар во Скопје премиерно ќе биде одиграна претставата „Лилика“, работена според истоимениот расказ на Драгослав Михаиловиќ, за кој адаптацијата ја направи Ана Ристоска, во режија на Јован Ристовски.

Предизвикот на авторката Ана Ристовска да се зафати со оваа адаптација е самата приказна за Лилика, малолетно девојче кое во едно општество е изложено на насилство од сите страни. Режисерот Јован Ристовски, пак, во „Лилика“ гледа една изместена приказна во која се' што се случува е црно. „Лилика за мене е хероиња многу слична на Пипи Долгиот Чорап, која со својот пријател Јанко одвреме-навреме испушта позитивна енергија од сцената“, вели режисерот Ристоски.

Насловната улога и' е доделена на актерката Зубејде Селимовска, покрај која играат: Осман Али, Селпин Керим, Неат Али и други. (Л.М.)


Статијата е прочитана 104 пати.

Испрати коментар
Најди! во Утрински
Барај со НАБУ
Култура
Љупка Делева изложува во КО-РА
Драмски го испраќа Мите Грозданов во пензија
Политичкиот врв заборави на Кочо Рацин
Почнува десеттото јубилејно издание на „Лица без маски“
Најголем попуст досега во „Магор“
Филмовите „Жед“ и „Самоуништување“ во Кинотека
Средба со хрватскиот поет Иван Херцег