Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Хроника Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
27.06.2012, 17:00

По кој критериум ќе се избираат новите полицајци?

Опозицијата го отвори прашањето зошто се прават измени во Законот за внатрешни работи откако веќе беше објавен оглас за 300 нови полицајци

Даниела Трпчевска


Револуционерни измени или обид да се прикрие политичката одговорност на раководните луѓе во МВР. Власта и опозицијата вчера ги кршеа копјата околу предлог-измените на Законот за внатрешни работи, на јавна дебата во Националниот совет за евроинтеграции. По кој закон ќе бидат примени новите 300 полицајци во МВР, се отвора ли можност за нова партизација на полицијата, постои ли опасност од уништување докази, се само дел од дилемите кои беа отворени на расправата. Додека претставниците на власта и на Јавното обвинителство во новите измени гледаат револуционерни решенија, кои не' приближуваат кон европското законодавство, опозицијата во новите измени гледа „тајни намери“.

„Што сакате да направите. Дали со ова се создаваат законски можности да скриете или да уништите важни докази кои постојат во МВР и да исчезнат од тамошната архива“, запраша Емилијан Станковиќ од СДСМ, осврнувајќи се на измените кои се однесуваат на воведувањето посебна глава за должностите како се извршува наредба за итни и специфични работни задачи.

Според него, станува збор за „класично перење на совеста за да се создаде избегнување на политичката и другата одговорност на министерката за внатрешни работи. „Оваа одредба е за еден трагичен настан, убиството на младото момче Мартин Нешкоски“, рече Станковиќ.

Новите измени на јавната дебата ги бранеше заменик-министерот за внатрешни работи Џелал Бајрами, кој рече дека главна измена е преминувањето на надлежностите за водење на истрагата од МВР во Обвинителството. Друга новина е воспоставувањето нов систем на рангирање на платите, а во план е да се врати на сила и стара норма, која функционирала до 2009 година, за санкционирање на полициските службеници по кратка постапка.

„Друга измена е тоа што ќе имаме законска основа со усмена наредба, поткрепена со писмена во рок од 48 часа, полициските службеници да бидат испраќани на работни задачи надвор од нивните надлежности. Станува збор за итни и специфичн�� ситуации“, вели Бајрами.

„Како може“, запраша Становиќ, „во законот да се тврди дека недостигале надлежности - тогаш како работеле полицајците во изминатите години? Кого слушале специјалците и другите припадници на МВР досега?“ Тој цитираше правилници од МВР каде што детално се утврдени надлежностите на полициските припадници.

Професорот на Правниот факултет Гордан Калајџиев смета дека законот не овозможува алатки како полицијата ќе му помага на тимот во Обвинителството при истрагите, а нејасно е и како ќе се врши изборот на кадрите кои би работеле со обвинителите. Претставникот на МВР е дециден дека во истрагата ќе учествуваат луѓе кои исклучиво имаат искуство во оваа област.

Селективното одлагање на Законот за кривична постапка, каде што еден дел се пролонгира за две години, а оној кој се однесува на дела од организираниот криминал е во собраниска процедура, може да доведе до поголеми проблеми, смета професорот Калајџиев.

„Предлагам законот да се помести за шест месеци за да се обезбедат подготовките и да се зголеми бројот на кадрите во Обвинителството“, вели тој.

Опозицијата го отвори прашањето зошто измените се прават откако веќе беше објавен оглас за 300 нови полицајци, и запраша по кои критериуми тие ќе бидат избрани.

Гордан Георгиев даде сериозни забелешки за системот на кариера во МВР. Тој посочи неодамнешен пример каде што место најдобро рангираниот кандидат, раководното место го добил вработен кој дипломирал на Педагошкиот факултет и ги немал потребните бодови.

Според Неџат Елези од Јавното обвинителство со донесениот закон за кривична постапка од 2010 година е направен револуционерен преод во нова постапка во согласност со европските стандарди. „Никој од нас не се плаши од реформи“, рече тој. Со ова се согласи и потпретседателката на Собранието, Сузана Салиу, истакнувајќи дека со ова ќе се измени целиот концепт за кривичната постапка.

„Јавниот обвинител сам ќе пробира докази, факти, полицијата ќе биде обврзана да работи под нивна контрола и да се придржува до нивните наредби. Повеќе нема да се даде амин на се' што ќе биде поднесено од полицијата“, вели Салиу.


Статијата е прочитана 1708 пати.

Испрати коментарТрајанов побара да се ревидираат трошоците за спомениците
Горан Бошевски - в.д. претседател на Кривичен суд
Опозиционерството ги зближи Бранко и Љупчо
Господин Ѕвезда!
Европа како Америка
Прием на Суверениот воен ред на Малта
Грција бара да престанат нападите од македонските политичари
Самарас му пиша на Брисел
Интервју - Коцев нека се подготви за нов пораз
Карл Билд се заложил и Македонија да почне преговориjovan, 28.06.2012 00:16:51
Odgovorot na naslovot e: Istite kriteriumi kako i za priem vo administracijata. Partiska poslusnost.
miki, 28.06.2012 06:44:37
Одговорот е јасен, основен услов е партиската книшка со лавче.............
sale, 28.06.2012 08:48:43
policiskite raboti i ovlastuvanja se detalno obraboteni vo Zakonot za Policija, spored koj tocno se opredeleni nadleznostite na policiskite sluzbenici kade so izmenite na Zakonot za VR spagjaat i pripadnicite na UBK koi imaat pravo da prevzemaat policiski ovlastuvanja. ------- koga e narushen javniot red i mir i zaradi zashtita na imotot na gragjanite od strana na Direktorot na BJB se formiraat policiski edinici za taa namena, nalik na edinicata na ALFA so shto i se USKRATI na Ministerkata da taa ima bila kakva nadleznost vo policiskite raboti na takticko nivo. (vidi vo clen 19 od Zakonot za Policija)
pile, 28.06.2012 10:30:38
Kako sto znam postoeckiot Zakon za vnatresni raboti donesen vo 2008 godina bese odobren od telata na EU i najavuvan od vladeackoto mnozinstvo kako revolucioneren.Da. G-dine Kalajdziev,Zakonot se nosi za da se sproveduva, i pravoto treba da e predvidlivo kako sto vo edna prilika izjavi G-gja Makovej, no kako sto velite vo normalni drzjavi.A so ovaa struktura so koja Ministerot veli deke, e zadovolstvo da se sorabotuva,posle napravena totalna rasumunijada vo MVR, od kadrovski promasuvanja so prevzemanje na kadri od ARM i postravuvanje na nesoodvetni i toa visoki hierarhiski pozicii, do totalni naruseni megjucovecki odnosi, nekoj ocekuva deka so vakvi izmeni ke go vrati kredibilitetot na najfundamentalnata institucija vo Drzjavata.Nitu ima kapacitet nitu politicka volja vo vladeackoto mnozinstvo za kvalitetni reformi vo MVR i treba DA SI ODAT.Vlada na nacionalno edinstvo so preoden period e mozjno resenie za saniranje na sostojbite, kako vo MVR taka i vo drugite resori vo Drzjavata.
demokrat, 28.06.2012 15:14:29
Kako i dosega, partiska kniska od vladeackata partija, aktivnost vo partijata i deeeebeli vrski.
gjoko, 28.06.2012 15:32:48
E pile pilence i vie drugite dva-trojca.Ne vi se dopaga a.Sakate pak vie,a.A vistinata e sledna:-Vo policija okolu 80% komunjari,vo sudovite 90%,vo opshtinite 80% i dali treba da se nabrojuva ushte.Ajde ve molam prekinete veke ednash,na vlast ke dojdete posle deset-dvanaeset godini a mozebi dotogash ke dojde brojkata 45 sprema 55 % pak vo korist na komunjarite.I aj dosta beshe.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


 
Време
Скопје, 19°C

Ведро

Петок
Локални грмотевици
Макс: 36°C, Мин: 18°C

Сабота
Ведро
Макс: 36°C, Мин: 22°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Кралицата е многу либерална
„Верувам во ослободувањето, тоа е дел од моето патување“, изјави британската актерка Хелен Мирен во интервјуто за „Утрин...
(ИНТЕРВЈУ) Треба да ја следиме визијата на големите уметници
„Сакав да глумам во ’Соба со пијано‘, а сакав и повторно да го видам Скопје, откако пред три децении бев како турист“, в...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |