Број 3410  вторник, 19 октомври 2010
прва страница Архива контакт редакција маркетинг претплата
Втора страница
На прво место
Политика
Македонија
Економија
Хроника
Едиторијал
Мислења
Свет
Култура
Спорт
Скопје
Забава
Некролог
Хороскоп
Што прават денеска
Фељтон
Вести
Site Meter
На прво место

Уставниот судија јавно ќе се брани

Управниот суд деновиве на јавна седница ќе расправа по жалбата на претседателот на Уставен суд, Трнедафил Ивановски, кој според решението на лустраторите, не го исполнува дополнителниот услов за вршење јавна функција. Претседателката на Управниот суд, Розалија Кочовска, вчера ни соопшти дека тоа ќе се случи најдоцна до крајот на неделата.

Таа категорично ги отфрла информациите дека имало проблем да се формира Судскиот совет, кој треба да утврди дали Ивановски соработувал со тајната полиција. Кочовска појаснува дека Советот не треба да се формира специјално за овој случај, туку ова тело си постои во Управниот суд и предметите се распределуваат по автоматизам.

Ивановски, инаку, самиот побара јавна седница на која ќе докажува дека не бил соработник на тајните безбедносни служби. (О.В.)


#
Статијата е прочитана 837 пати.

Испрати коментар

Од: ФЕЛИКС
Датум: 19.10.2010 12:14:32
Има две едноставни прашања,првото е зошто се премолча во изјавата да се соработувало со тајните служби,и второто е како ќе се појави пред судиите дотичниот а воопшто не верува во управниот суд.Инаку веќе стана банално да се уловуваат во лаги коментаторите од типот на Феличита.Тој тврди да имало прегласување за г-дин Стојменов а комисијата тврди да немале добиено никакво досие.Вероватно се прегласувало во Бихаќка,кој му га знае.
Од: Moris
Датум: 19.10.2010 12:15:48
Pa normalno e da s ebrani.Pa ako nemal Dosie na sorabotnik zavedeno spored pravilata na SDB togasna togas ke se odbrani bidejki ocigledno deka nemal. Cudno e ovaa logika na Trendafil treba da s epovlece i da s ebrani zosto seid na funkcija oti funkcijata vo sudot samo mu oteznuva da se brani.
Од: Феличита
Датум: 19.10.2010 14:10:20
Дека имало прегласување за Агент 005 кажаа членови на комисијата.А.зошто Трендафил не го прашавте при предлагањето за овие работи?Дулиќка нека ти објасни!
Од: do feliks
Датум: 19.10.2010 14:17:09
Au, felix. Pokraj BC i Felicita ti stana nokna mora! Vnimavaj na sebe, ni trebas! Megu komentatorive nemame tolku golem arlekin. Nema da e interesno bez tebe!
Од: trpe od gradcko
Датум: 20.10.2010 00:07:24
Trendafil Ivanovski go najdovte kako"zrtveno jagne" za da se opravdate pred javnosta a da go omalovazite i degardirate Ustavniot sud preku gruevski sto e nedopustivo za premier, koj poradi svojata funkcijata i vo interes na drzavta ne treba svojata funkcija premier da ja zloupotrebuva za iznesuvanje na svoi licni stavovi...Nekako go napravi toa preku kontatni emisii kade se javuvaat site gragani, togas ke kazam deka kazuva kako graganin, vo slucajot osovano se somevam deka samo preu g-din Ivanovski sakaat da go degardiraat Ustavniot sud.....Sramota

Најди! во Утрински
На прво место
„Стрелец“ се спаси од лустрација
Професорот што лови кодоши немал двор
ДУИ крена раце од расправии со ДПА


EU to move ahead on Serbia accession, add tough conditions
Bulgaria's landmark anti-mafia case unravels
Hungary waters down procurement rules for EU presidency